×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Przechowywanie w jadalni

Przechowywanie w jadalni

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
14 lis 2011 11:42

Kredensy, witryny czy też komody nie tylko stanowią doskonałe miejsce do wyeksponowania naszych skarbów, ale też same w sobie stanowią intrygującą ekspozycję.

Trzy złote zasady aranżacji jadalni

' title=
1. Najważniejszym meblem w jadalni jest stół. Jego wielkość i kształt powinny zostać dopasowane nie tylko do ilości członków rodziny, ale także do wielkości pomieszczenia i przyjętej stylistyki. Do niego dopiero dobieramy krzesła.
2. Nie może tu zabraknąć miejsca na przechowywanie zastawy stołowej oraz innych akcesoriów niezbędnych przy serwowaniu posiłków. Ich dobremu uwidocznieniu najlepiej posłuży kredens lub przeszklona witryna.
3. Jadalnia to także doskonałe miejsce na wyeksponowanie ulubionych bibelotów, trofeów z podróży czy rodzinnych pamiątek. Najlepiej posłużą temu otwarte półki, regały czy też komody. Te ostatnie mogą też służyć podczas przyjęcia jako bufet.
Arch. Małgorzata Goś, GG design, www.gg-design.pl (gosia goś na sieci) Miejsce spotkań

Miejsce spotkań
Jadalnia to nie tylko miejsce spożywania posiłków, to także miejsce spotkań z rodziną i z przyjaciółmi, a przez to również pomieszczenie reprezentacyjne. To tutaj spożywamy posiłki w specjalnej oprawie – obrus, serwetki, piękna zastawa, dekoracje stołu. To tutaj celebrujemy święta Bożego Narodzenia, Wielkanocne czy jubileusze członków naszej rodziny. Dlatego właśnie powinniśmy zadbać, aby miejsce to miało odpowiedni klimat i było dopasowane do potrzeb naszych i naszych współbiesiadników.

Punkt strategiczny
Najważniejszym meblem w jadalni jest oczywiście stół. Jaki wybrać? Przed zakupem stołu musimy się zastanowić ile osób będzie przy nim zasiadać. Aby każda z osób zajmujących miejsce przy stole mogła wygodnie i swobodnie spożywać posiłek, powinno się przeznaczyć dla niej około 60 cm przestrzeni stołu. Unikniemy wówczas wzajemnego szturchania się. Wielkość stołu jest również uzależniona od wielkości samej jadalni. Dziwnie będzie wyglądał mały stół w olbrzymiej jadalni, albo odwrotnie, wielki stół wciśnięty do małego pomieszczenia. W przypadku, gdy na co dzień z jadalni korzysta czteroosobowa rodzina, a jadalnię przeznaczamy również na organizację imprez rodzinnych i spotkań z przyjaciółmi, najlepszym rozwiązaniem będzie stół rozkładany. Do stołu potrzebujemy krzeseł. Dobrze, żeby stylistycznie nawiązywały do stołu, choć czasami połączenie nowoczesnego stołu, np. ze szkła, może bardzo ciekawie wyglądać ze stylowymi krzesłami lub odwrotnie.

Strefa przechowywania
Jeśli mamy miejsce to dobrze, aby w jadalni pojawiła się komoda, w której będziemy przechowywać obrusy, serwety jak również zastawę stołową. Oprócz funkcji przechowywania komoda może być miejscem, na którym podczas wystawnej kolacji możemy postawić karafki z napojami, dodatkowe nakrycia czy patery z ciastem. Jeśli chcemy wyeksponować nasz serwis obiadowy lub kawowy, to idealna do tego będzie przeszklona witryna, którą można dodatkowo podświetlić. Do przechowywania zastawy codziennego użytku można zastosować wiszące półki lub regał otwarty.

Jadalnia może być też dobrym miejscem do wyeksponowania kolekcji kubków z podróży, kufli czy porcelanowych filiżanek. Możemy je ustawić na półkach ściennych lub w wiszących szafkach oszklonych. Wielkość i styl komody, witryny czy półek należy dopasować do charakteru całości wnętrza. Warto pamiętać również o dekoracji stołu. Odpowiednio dobrane serwetki i uchwyty, wazony z kwiatami czy świeczniki nadają jadalni klimat, który zachęca do wspólnego posiłku i spotkań z bliskimi. 

Kolekcja Corano łączy połyskującą biel z czernią aluminiowych ram, grafitem szkła i zimnym oświetleniem diodowym. Te bardzo nowoczesne meble sprzedawane są jako oddzielne bryły. Bydgoskie Meble.

' title=
fot. Bydgoskie Meble

Zestaw mebli Milito wykonany jest z drewna olchowego, okleiny naturalnej z olchy, barwionej na kolor orzech oraz wysokogatunkowej melaminy. Cena: ok. 1.999 zł (witryna), ok. 1.999 zł (kredens z barem), ok. 1.299 zł (komoda), Bogatti.

' title=
fot. Bogatti

Szafka jedno drzwiowa ze szklaną nadbudową z kolekcji no.14 now! to doskonałe miejsce, w którym wyeksponujemy użytkowe lub dekoracyjne przedmioty. Cena: ok. 3.154 zł, Huestla/Asymetria Studio.

' title=
fot. Huestla/Asymetria Studio

Stół jadalniany z kolekcji no. 12 now!, w swej formie i wykończeniu inspirowany tradycyjnym rękodziełem, wyposażony został w dodatkową szufladę – idealną do przechowywania np. sztućców. Cena: ok. 944 zł (szuflada), Huelsta/Asymetria Studio.

' title=
fot. Huelsta/Asymetria Studio

Lada barowa z ekskluzywnej kolekcji mebli Yaziko w całości wykonanej z drewna kauczukowego z mosiężnymi okuciami. W ofercie do kompletu dostępne m.in. kredens oraz dwudrzwiowa witryna. Cena: ok. 7.860 zł, Vinotti Furniture.

' title=
fot. Vinotti Furniture

System modułowy Kaspian jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy poszukują niekonwencjonalnych pomysłów na swoje wnętrze. Na zdjęciu wybarwienie korpusu – wenge, wybarwienia frontu – szary wysoki połysk. Cena: ok. 649 zł (kredens), ok. 749 zł (witryna), ok. 549 zł (komoda), Black Red White.

' title=
fot. Black Red White

System mebli modułowych Qatar dostępnych w wybarwieniu wenge laminat. Różnorodność oferowanych brył pozwala na dostosowanie ich do własnych potrzeb. HM Helvetia Meble.

' title=
fot. HM Helvetia Meble

Davos – to zestaw w całości wykonany z drewna oraz forniru olchowego. W kolekcji zastosowano najwyższej jakości okucia firmy Blum, włoskie uchwyty firmy Bosetti Marella, a w witrynach i oszklonych kredensach oświetlenie led. Cena: stół rozsuwany: ok. 2899 zł, krzesło: ok. 499 zł, kredens z barkiem: ok. 4299 zł. Bogatti.

' title=
fot. Bogatti

Etażerka Anna Gong to połączenie elegancji polerowanej stali nierdzewnej, lekkiego stylu Alessandro Mendini oraz sylwetki znanej z jednej z ikon włoskiej „fabryki snów” - korkociągu Anna G. Cena: ok. 649 zł, Alessi/FabrykaForm.

' title=
fot. Alessi/FabrykaForm

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także