Salon z aneksem kuchennym. 15 pomysłów do salonu w bloku!

Salon z aneksem kuchennym. 15 pomysłów do salonu w bloku!

Autor: Ewa Kozioł
16 maj 2022 13:40

Salon z aneksem kuchennym to świetne rozwiązanie do małego mieszkania w bloku. Jak urządzić wspólną, otwartą strefę dzienną? Co wybrać do salonu, a co do kuchni? Mamy kilka fajnych pomysłów na urządzenie salonu z aneksem kuchennym.

  • Połączenie salonu z kuchnią to bardzo sposób na optyczne powiększenie wnętrza.
  • Aneks kuchenny, chociaż zajmuje zwykle niewielką przestrzeń, to musi być w pełni funkcjonalny, dokładnie tak jak duża kuchnia.
  • Do salonu i aneksu kuchennego wybierz ten sam styl, kolorystykę oraz materiały.
  • Aneks kuchenny możesz oddzielić do salonu. Jest na to kilka dobrych sposobów.

Właściciele małych mieszkań w bloku często muszą iść na aranżacyjne kompromisy. A to w salonie nie zmieści się wymarzony narożniki, w kuchni trzeba zrezygnować w dodatkowych szafek, w łazience nie ma miejsca na wannę, a w sypialni na szafki nocne. Problemów sporo, ale nie ma co się załamywać. Nawet na bardzo mały metraż są sposoby! Jednym z nich jest urządzanie aneksu kuchennego w salonie. Połączenie obu pomieszczeń to rozwiązanie funkcjonalne i praktyczne. Weź je pod uwagę, bo ma same zalety. Jeśli do urządzania lub remontu podejdziesz z głową otwartą na nowe, fajne, ciekawe rozwiązania to efekt będzie super. Pokochasz swoje małe mieszkanie!

Otwarte wnętrze: jak duży aneks, jak duży salon? 

Połączenie salonu z kuchnią to bardzo dobry sposób na optyczne powiększenie mieszkania. Otwarte wnętrze wygląda na bardziej przestronne. Prezentuje się zdecydowanie lepiej niż dwa osobne, zamknięte, małe, często wąskie czy nieustawne pomieszczenia. Wnętrze wyda się nie tylko wizualnie większe, ale i jaśniejsze, szczególnie jeśli zamknięta kuchnia nie miała okna. Na aneks potrzebujemy też mniej miejsca niż na oddzielną kuchnię. Dzięki temu możesz mieć trzypokojowe mieszkanie z aneksem zamiast dwupokojowego z wydzieloną kuchnią.  

Projekt: pracownia Vzorovo. Fot. Inkadr Fotografia wnętrz Natalia Kaczmarek

Aneks kuchenny, chociaż zajmuje zwykle niewielką przestrzeń, to musi być w pełni funkcjonalny, dokładnie tak jak duża kuchnia. Powinien zapewnić komfortowe gotowanie i przygotowywanie posiłków. Warto więc we wspólnym wnętrzu dobrze zaplanować każdą ze stref. Zastanów się więc ile miejsca we otwartym wnętrzu ma zająć salon, a ile przestrzeni potrzebujesz na aneks kuchenny. Planując podział weź pod uwagę to jak spędzasz czas, jakie masz potrzeby i jakie potrzeby ma każdy z członków rodziny. To ważne, bo każdy ma inne oczekiwania i wszystkie trzeba wziąć pod uwagę. Dla kogoś, kto lubi gotować niezbędny będzie spory aneks kuchenny, nawet w małym  mieszkaniu. Jeśli ktoś lubi jeść na mieście to aneks może mieć mały, a z kolei przyda mu się nieco większy salon. Podobnie z jadalnią czy z przestrzenią do przechowywania. Nie wszystkim duży stół jest potrzebny, nie każdy ma też dużo talerzy, garnków czy innych kuchennych akcesoriów.

Salon z aneksem kuchennym: kolory, wzory, materiały 

Aranżacja aneksu kuchennego jest tak samo ważna jak jego funkcjonalność. Trzeba przede wszystkim zadbać o jego estetyczną spójność z przestrzenią wypoczynkową. Do salonu i aneksu kuchennego wybierz ten sam styl, kolorystykę oraz materiały. Zwróć uwagę na meble, które powinny być efektownym tłem dla salonu, na ścianę nad blatem, na klimatyczne oświetlenie oraz stylowe detale. Podejdź do urządzania obu stref kompleksowo. Jeśli w salonie pojawi się drewno dobrze jest zastosować je także w aneksie kuchennym. Jeśli zdecydujesz się na białe meble kuchenne pomyśl o bieli w salonie. Warto w obu przestrzeniach postawić na takie same kolory bazowe całej aranżacji (ewentualnie w nieco innym nasyceniu), a na większą swobodę pozwolić wybierając dodatki. Pamiętaj jednak, że w małym salonie zbyt duża ilość różnych kolorów czy wzorów może wywołać bałagan i w efekcie nie będzie wyglądało to dobrze.

Projekt i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Szczególną uwagę zwróć na meble kuchenne. To one będą bowiem najbardziej widoczne w otwartej strefie dziennej. Zabudowa meblowa powinna pięknie wtopić się w cały wystrój, nie zdominować go. Nie będzie z tym większych problemów. Dostępne obecnie materiały ułatwią to zadanie. Do wyboru jest cała gama kolorów frontów meblowych (od jasnych po bardzo ciemne) oraz wykończeń (mat, połysk). Jeśli aneks kuchenny jest mały pomyśl o szafkach do samego sufitu w białym kolorze. Zapewnią one naprawdę sporo miejsca na przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy i sprzętów, a jednocześnie będą wyglądały lekko. Nie przytłoczą małego wnętrza. Biel i jasne kolory to zawsze dobrze rozwiązanie do niedużych pomieszczeń. Nadają im lekkości i wizualnie powiększają przestrzeń. Ilość dostępnych materiałów pozwoli na stworzenie spójnej przestrzeni łączącej aneks kuchenny z salonem. 

Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?

Aneks kuchenny możesz oddzielić do salonu. Jest na to kilka dobrych sposobów. Pierwszy to półwysep. Oddzielając aneks kuchenny od salonu półwyspem zyskujesz dodatkowy blat roboczy oraz miejsce na bardzo małą jadalnię. Wystarczy, że przy półwyspie ustawisz dwa hokery. Jeśli wybierzesz hokery o oryginalnej formie czy w kolorze będą one nie tylko praktycznym elementem we wnętrzu, ale i bardzo ładnym.

Pomiędzy salonem a kuchnią możesz także ustawić stół. Oddzieli on od siebie strefy, a ty zyskasz jadalnię. Jeśli miejsca masz naprawdę mało weź pod uwagę zakup okrągłego stołu o prostym, nowoczesnym kształcie w zestawie z lekkimi krzesłami (przezroczystymi czy z plastiku).

Projekt: Katarzyna Rohde, pracownia Home&Style. Fot. Bernard Białorucki, studio Art Media Factory

Aneks kuchenny od salonu odzieli także wyspa. Zapewni miejsce na przechowywanie, dodatkowy blat roboczy, przestrzeń na gotowanie, zmywanie czy na niedużą, ale wygodną jadalnię. Nie jest to jednak rozwiązanie do każdego wnętrza. Nie sprawdzi się w małym mieszkaniu. Wyspa potrzebuje bowiem  odpowiedniej ilości miejsca. Jeszcze inną opcją na oddzielenie aneksu od przestrzeni wypoczynkowej jest odpowiednie ustawienie kanapy we wnętrzu. Ustaw ją na środku salonu tyłem do strefy roboczej. Wybierz kanapę, która ma sztywne oparcie, a do tego pięknie wygląda z każdej strony. Dobrym pomysłem jest ustawienie z tyłu sofy niewysokiego, lekkiego regału np. z metalu. Zyskasz miejsce na książki, zdjęcia, pamiątki czy inne drobiazgi. Warto pamiętać, że kanapa ustawiona na środku wnętrza nie jest dobrym pomysłem w długim i wąskim pomieszczeniu. 

Zobacz także Mały salon. Jak go urządzić? 15 najlepszych pomysłów!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także