×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ściana nad blatem w kuchni. 10 pomysłów. 20 wyjątkowych zdjęć!

Ściana nad blatem w kuchni. 10 pomysłów. 20 wyjątkowych zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
02 marz 2023 08:32
Aktualizacja: 03 marz 2023 20:29

Co wybrać na ścianę nad blatem w kuchni? Płytki ceramiczne, szkło, czy kamień? Który materiał będzie najlepszy? Oto 10 wyjątkowych projektów kuchni z pięknie wykończoną ścianą nad blatem.

  • Ściana nad blatem w kuchni: konglomerat kwarcowy.
  • Ściana nad blatem w kuchni: spiek kwarcowy w jasnym kolorze.
  • Ściana nad blatem w kuchni: niebieska mozaika.
  • Ściana nad blatem w kuchni: szare płytki ceramiczne.
  • Ściana nad blatem w kuchni: farba w niebieskim i białym kolorze.

1. Ściana nad blatem w kuchni: niebieska mozaika

Zabudowa meblowa poprowadzona wzdłuż jednej ściany zapewnia łatwy dostęp do wszelkich przedmiotów w kuchni. Sprzęty AGD zostały przy tym dyskretnie schowane za frontami, co zapewniło estetykę i przejrzystość aranżacji. Pojemne meble poprowadzone od podłogi aż po sam sufit zapewniają dużo miejsca do przechowywania – górna zabudowa składa się nie z jednego, a dwóch rzędów szafek o różnej głębokości. 

Dominującą na frontach biel wizualnie ociepla wysokiej jakości laminat z rysunkiem drewna w miodowym wybarwieniu, zdobiący szafki usytuowane bezpośrednio nad blatem. Z białą kolorystyką zabudowy harmonizują białe sprzęty oraz niewielki stół jadalniany wyznaczający umowną granicę pomieszczenia. W typowo skandynawski zestaw bieli ocieplonej kolorami drewna wpisują się idealnie jasnoszare płytki na podłodze. Klasyczną, neutralną paletę barw przełamuje mocny kolorystyczny akcent – mozaika w niebieskim kolorze, zdobiąca ścianę nad blatem.

Zdjęcie: Marta Behling/Pion Poziom

Projekt wnętrza: Monika Pniewska, Monika Pniewska Projekty Wnętrz

Więcej informacji o tej kuchni: Biała kuchnia z jadalnią - piękny projekt

2. Ściana nad blatem w kuchni: konglomerat kwarcowy

W kuchni dominuje biel, szarości i płyta drewnopodobna w kolorze dębu. Jest to naturalne tło kontrastujące z kolorystyką wyspy. Kuchnia ma formę symetryczną, z dwoma skrajnymi słupkami, po jednejstronie z chłodziarką oraz słupkiem ze zmywarką i piekarnikiem. Zmywarka trafiła do słupka, ponieważ szafki dolne w ciągu kuchennym pod ścianą są podwieszane, więc sprzęty stojące na podłodze nie miałyby zastosowania w tej koncepcji. Biało-drewnianą zabudowę meblową architektka spięła konglomeratem kwarcowym Cosentino Loft Camden. Został on zastosowany na blacie oraz na ścianie nad blatem. 

Konstrukcja szafek wyspy oparta jest w całości na metalowym stelażu składających się ze spawanych rurek o przekroju okrągłym. Głównym sprzętem na wyspie jest płyta ze wbudowanym okapem. Jest to nietypowy model, ponieważ okap jest wysuwany z płyty i z nią zintegrowany. 

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt wnętrza: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, www.amsokolowska.pl

Więcejo tym pięknym domu znajdziesz tu: Metamorfoza stodoły w Rumi: fantastyczny projekt domu! Zaglądamy do środka!

3. Ściana nad blatem w kuchni: spiek kwarcowy w jasnym kolorze

Swoją elegancję kuchnia zawdzięcza doborowi odpowiednich materiałów wykończeniowych. Uwagę zwracają przede wszystkim ściany, które wykończono za pomocą spieków kwarcowych. Są to spieki firmy Florim. Dodatkowo zostały one zastosowane na blacie szafek i blacie wyspy, przez co tworzą elegancką i niepowtarzalną całość. Meble kuchenne posiadają ciemne fronty, a dzięki złotym uchwytom prezentują się one nadzwyczaj elegancko, wprost ekskluzywnie. Taki wygląd meble zawdzięczają pomalowaniu frontów farbą Farrow&Ball. Całość dopełnia stół z blatem z litego drewna dopasowany wyglądem do wyspy kuchennej oraz do krzeseł marki Wishbone.

Zdjęcie: Patryk Polewany

Projekt wnętrza: Tomasz Kaim, Agnieszka Drużkowska, kaim.work

To wnętrza opisywaliśmy w tym artykule: Rodzinne mieszkanie w Krakowie. Elegancka kuchnia, nowoczesny salon. Piękne 70 metrów!

4. Ściana nad blatem w kuchni: szare płytki ceramiczne

Wystrój kuchni nawiązuje do stylistyki skandynawskiej. Powściągliwy, a zarazem elegancki charakter ma zabudowa meblowa wykonana z białego, lakierowanego MDF-u oraz z ciemnego, dębowego forniru. Gładkie powierzchnie frontów i blatów wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię. Ściana nad blatem wykończona jest płytkami ceramicznymi imitującymi beton. Aranżacja tworzy niezwykle harmonijną całość. 

Meble zapewniają też sporo miejsca do przechowywania. Pojemną, wysoką zabudowę uzupełniają jedynie białe szafki dolne. Poprowadzone prostopadle do niej, tworzą zabudowę meblową typu L opartą na klasycznym trójkącie roboczym, zapewniając tym samym pełną ergonomię w kuchni.

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Projekt wnętrza: Przemek Kuśmierek, GSG Studio Interiors&Design

Całe mieszkanie z tą piękną kuchnią znajdziesz pod tym linkiem: Nowoczesny salon - gotowy projekt otwartej strefy dziennej

5. Ściana nad blatem w kuchni: farba w niebieskim i białym kolorze

Projektantki zdecydowały się więc na płynne potraktowanie przenikających się funkcji kuchni i salonu, porządkując je wygodną komunikacją, całość spinając kompozycyjnie niebieską zabudową. Usunięcie drzwi z korytarza i szerokie otwarcie części dziennej spowodowało optyczne powiększenie przestrzeni. – Zyskałyśmy w ten sposób swobodne przenikanie amfiladowych wnętrz. Wysoka zabudowa, monolityczna forma meblarska jest dominantą wydzielającą i łączącą funkcje – kolor niebieski płynnie z korytarza przechodzi przez salon do kuchni – tłumaczy projektantka. 

Kuchnia ma prosty, minimalistyczny, ale wesoły charakter. Zabudowa meblowa ma fronty w kolorze białym i niebieskim. Idealnie pasują one do drewnianej podłogi i blatu oraz do wykończenia ściany nad blatem. Ściana została pomalowana specjalną farbą w niebieskim i białym kolorze.

Zdjęcie: Emilia Schudy, Małgorzata Zbierska, Paweł Lesiczka

Projekt wnętrza: Małgorzata Zbierska, Emilia Schudy, monarchia.design, www.monarchia.design

Zobacz i przeczytaj więcej o tym projekcie: 50-metrowe mieszkanie w Warszawie. Nowoczesny salon i kuchnia!

6. Ściana nad blatem w kuchni: czerwona cegła

Wchodząc do mieszkania trafiamy do otwartej kuchni połączonej z jadalnią, z której korytarz prowadzi dalej do pokoju dziennego. Pomieszczenie jest bardzo jasne, dzięki dużym oknom oraz samej wysokości sięgającej aż ponad 3 metry. We wnętrzu dominuje styl paryski, który doskonale dopełniają bardziej nowoczesne meble i dodatki. Biała, prosta zabudowa meblowa stanowi zgraną aranżacyjną całość z dębową podłogą ułożoną w jodełkę francuską oraz z czerwoną cegłą na ścianie nad blatem. Cegła ze względów praktycznych ostała dodatkowo zabezpieczona bezbarwnym szkłem.

Niepowtarzalny klimat wnętrza tworzą także nietypowe rozwiązania, takie jak dmuchana, przezroczysta lampa nad szklano–chromowanym stołem od Oskara Zięty czy ukryty za taflami lustra schowek za kuchnią.

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt wnętrza: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, www.amsokolowska.pl

Więcej o tym eleganckim mieszkaniu pisaliśmy tu: Francuski styl w polskiej kamienicy - to mieszkanie Cię zachwyci 

7. Ściana nad blatem w kuchni: szkło

Kuchnia to przede wszystkim drewniane fronty meblowe w ciemnym, czekoladowym kolorze oraz wyspa, osłonięta delikatną ażurową konstrukcją. W zestawieniu z bazą, czyli czernią i jasnym beżem tworzy, spójny obraz. A jednocześnie dodaje dynamiki wnętrzu. Ścianę nad blatem 

Warto zwrócić tu uwagę na ilość szafek oraz na lustra. Odbijają światło i powiększają przestrzeń. O walorach dekoracyjnych nie wspominając. Światło odbija też szkło zdobiące ścianę nad blatem. 

Zdjęcie: Follow The Flow Studio

Projekt wnętrza: Hanna Pietras Architects, Joanna Grzybowska

W naszym artykule znajdziesz cały opis projektu: 110-metrowy dom w nowoczesnym stylu. Piękne kolory! Brązowa kuchnia!

8. Ściana nad blatem w kuchni: tapeta z ciekawym wzorem

Przestrzeń salonu, kuchni i jadalni jest otwarta, a przy tym niezwykle spójna. W kolorach, materiałach i fakturach. Króluje tu drewno i mocny akcent wzorniczy. Kuchnia to przestrzeń, która z racji swojego przeznaczenia, wymaga przede wszystkim oświetlenia zadaniowego, które ułatwi m.in. przygotowywanie posiłków. Co więcej, ta – zaprojektowana przez Sikora Wnętrza – potrzebuje oświetlenia, które zaakcentuje dekoracyjną przestrzeń na ścianie, pomiędzy szafkami. Ścianę zdobi bowiem tapeta z roślinnym wzorem, dodatkowo ze wzglądów praktyczny, zabezpieczona bezbarwnym szkłem. 

Zdjęcie: Tom Kurek

Projekt wnętrza: Sikora Wnętrza, www.sikorawnetrza.com

Przeczytaj i zobacz całe mieszkanie: Wnętrze inspirowane Japonią. Genialny widok na Gdańsk i te kolory!

9. Ściana nad blatem w kuchni: naturalny kamień

Kuchnia została zaprojektowana dla pięcioosobowej rodziny. Jest przytulna, elegancka i wygodna. Łączy się także z jadalnią oraz z salonem. Wspólna przestrzeń, pozwala na długie posiłki, robienie ciastek na blacie czy odrabianie lekcji przy stole. – Projektując salon z kuchnią, wychodzimy z założenia, że zabudowa musi być niejako meblem w salonie. Zależy na tym, żeby siedząc na kanapie nie mieć uczucia, że odpoczywamy w kuchni – mówi projektantka. Z tego powodu kuchnia jest wciągnięta kolorystycznie do reszty pomieszczeniaco sprawia, że wnętrze jest spójne.

Od samego początku nie było tu zgody na żadne półśrodki. Wszędzie pojawiły się jakościowe, naturalne materiały. Jeśli kamień na blacie i ścianie nad blatem  – to ten wybrany osobiście przez klientów z pomocą architektek. Nie z katalogu, nie na małych wycinkach, a konkretny slab o wielkości około 3x2 m, od razu zarezerwowany w magazynie i odłożony do odbioru dla kamieniarza. 

Zdjęcie: Jakub Nanowski Perspektywa

Projekt wnętrza: Zuza Pikiel, Agata Piltz, P2 Pikiel & Piltz www.p2design.pl

Całe mieszkanie znajdziesz w tym artykule: Wnętrze inspirowane Japonią. Genialny widok na Gdańsk i te kolory!

10. Ściana nad blatem w kuchni: płytki o wzorze marmuru

Kuchnia znajduje się w niedużym mieszkaniu w bloku. Płynnie łączy się z jadalnią oraz z salonem. Jest jasna, nowoczesna, ciepła i przytulna, ale i nieszablonowa. Drewniana zabudowa meblowa z kamiennym blatem idelanie pasuje do dębowej podłogi ułożonej w jodełkę. W aranżację pięknie wpisuje się także ściana wykończona płytkami imitującymi marmur. 

Zdjęcie: Jacek Fabiszewski

Projekt wnętrza: DG Studio Donata Gadalska, www.facebook.com/DGStudioDonataGadalska/

Opis całego mieszkania: Ma 56 m2. Jest nowoczesne i przytulne. Zobacz piękne mieszkanie w Radomiu!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także