Ściana nad blatem w kuchni i meble kuchenne. 10 projektów. 20 zdjęć!

Ściana nad blatem w kuchni i meble kuchenne. 10 projektów. 20 zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
01 gru 2022 16:52

Co na ścianę nad blatem w kuchni? Czy wybrać płytki, czy lepszy będzie kamień? Jakie meble kuchenne się sprawdzą? Postawić na biel, czy drewno? Rozwiązania znajdziesz w naszym przeglądzie. Zobacz świetne pomysły na ścianę nad blatem i meble kuchenne.

  • Płytki na ścianie nad blatem w kuchni i szare meble kuchenne.
  • Kamień na ścianie nad blatem w kuchni i szare meble kuchenne.
  • Szary konglomerat na ścianie nad blatem w kuchni i drewniane meble kuchenne.
  • Czarny spiek na ścianie nad blatem w kuchni i czarne meble kuchenne.
  • Białe płytki na ścianie nad blatem w kuchni i szare meble kuchenne.
  • Szkło na ścianie nad blatem w kuchni i białe meble kuchenne.

1. Kamień na ścianie nad blatem w kuchni i szare meble kuchenne

Kuchnia połączona została z jadalnią. Utrzymana jest w neutralnej kolorystyce, na którą składa się bejcowane, dębowe drewno i jasne szarości. Ścianę nad blatem i blaty (także ten na wyspie) zdobi szary marmur bardiglio, który nadaje kuchni eleganckiego charakteru. Prezentuje się piękne i stylowo pasując zarówno do mebli, jak i podłogi. 

– Marmur z reguły zalecany jest do stosowania na blatach kuchennych. Ze względów estetyczny w tym projekcie zaproponowaliśmy go także na ścianę nad blatem. Spodobał się on właścicielowi tak  bardzo, że zaakceptował on jego wady – wyjaśnia architektka.

Zdjęcie: Tom Kurek

Projekt wnętrza: Raca Architekci, www.raca-architekci.pl 

Czytaj więcej: Trzypokojowe mieszkanie dla melomana. To wnętrze robi wrażenie!

2. Płytki na ścianie nad blatem w kuchni i szare meble kuchenne 

 

Kuchnia jest nowoczesna i przytulna. Stonowaną bazę kolorów przejmują mocniejsze akcenty, które nadały wnętrzu charakteru. Kuchnia jest też sercem tego domu. Sporych rozmiarów wyspa zachęca do tego, żeby przy niej usiąść. Jest bardzo funkcjonalna i zachwyca swoimi krągłościami. Jej gładkie, drewniane wykończenie idealnie koresponduje z szarym blatem oraz wiszącymi szafkami z ozdobnymi, ryflowanymi frontami i otwartymi półkami. Dzięki temu nie mamy poczucia, że czegoś jest za dużo, a czegoś za mało. Mocnym akcentem jest kolor szafek wiszących – głęboka czerń, która na tle jasnych barw przykuwa wzrok. Zabudowę dopełniają płytki w jasnym, szarym kolorze w kształcie małych prostokątów zdobiące ścianę nad blatem oraz blat, także w szarym kolorze.  

Przy kuchni mamy strefę jadalni z okrągłym stołem marki Kalwaria Meble na stożkowej nóżce. Tuż obok stoi komoda marki Tamo, której fronty idealnie komponują się z tymi na szafkach w kuchni. 

Zdjęcie: FOLLOW THE FLOW

Projekt wnętrza: Hanna Pietras Architects, www.hannapietras.com

Opis całego mieszkania: Mieszkanie dla rodziny. Nowoczesny salon, elegancka kuchnia. Piękne!

3. Płytki na ścianie nad blatem w kuchni i biało-dębowe meble kuchenne

Otwarta na salon kuchnia dzieli się na dwie części. Najbliżej dużego stołu z krzesłami (Ton) znalazła się obszerna zabudowa o kształtach i funkcji przepastnego kredensu. Wszystkie wymienione tu meble powstały z dębiny. Strefa użytkowa, w której przygotowuje się posiłki, znajduje się w głębi  pomieszczenia. Dominują tu minimalistyczne białe fronty, skontrastowane z czernią kamiennych blatów. Ten sam koloryt ma też równoległa do stołu wyspa. Wizualny minimalizm służy temu, by kuchnia nie zdominowała przestrzeni dziennej, ale jednocześnie była w pełni funkcjonalna. Służą temu m.in. blaty frezowane tak, by płyta albo ociekacz nie konkurowały z przestrzenią roboczą. Do białych i dębowych frontów architekt dodał jasne płytki z subtelnym wzorem, które piękne zdobią ścianę nad blatem. 

Zdjęcie: Jacek Tryc

Projekt wnętrza: Jacek Tryc, www.tryc.pl

Całe mieszkanie opisywaliśmy tu: Przytulne mieszkanie dla rodziny. Piękne wnętrze z klimatem!

4. Szary konglomerat na ścianie nad blatem w kuchni i drewniane meble kuchenne

Kuchnia jest częścią otwartej strefy dziennej. W wysokiej szafie, połaczonej z korytarzem,  wygospodarowano miejsce na produkty spożywcze i naczynia. Sprytne zaprojektowanie przechowywania w zabudowie pozwoliło na rezygnację z szafek wiszących i zastąpienie ich półką. Dzięki takiemu zabiegowi kuchnia stała się lżejsza optycznie. Na ścianę nad blatem oraz blat wybrano szary konglomerat kwarcowy marki Silestone od Cosentino. Idealnie pasuje ona do drewnianych frotnów szafek dolnych. 

Zdjęcie: Tom Kurek

Projekt wnętrza: Raca Architekci, www.raca-architekci.pl 

Więcej tu: Nowoczesne mieszkanie w Gdańsku. Tak urządzono 66 mkw

5. Czarny spiek na ścianie nad blatem w kuchni i czarne meble kuchenne

Kuchnia połączona z salonem została zaprojektowana z przewagą ciemnych, ale ciepłych w odbiorze kolorów. Przytulność zapewania tu spory udział drewna. Ściana nad blatem, blaty, a nawet zlew wraz z ociekaczem, zostały wykonane ze spieku Dekton Kelya od marki Cosentino, w kolorze ciepłej czerni z nutą różu i przełamującą, delikatną białą żyłką. Architekt zdecydowała się na ten materiał ze względu na przyjazne dla użytkowników właściwości: zerową nasiąkliwość, odporność na ścieranie, zadrapania i plamy oraz wysoką temperaturę. W jadalni mamy mały stół fornirowany, który przy spotkaniach ze znajomymi rozkłada się do 180 cm. Są tu także krzesła o celowo lekkiej formie, aby optycznie nie obciążyć niewielkiego wnętrza.

Zdjęcie: Studio Prototypownia

Projekt wnętrza: Sandra Białowska, Dobry Układ, www.studiodobryuklad.pl

Opis całego mieszkania: 35-metrowe mieszkanie w stylu loft. Elegancki salon i czarna kuchnia!

6. Białe płytki na ścianie nad blatem w kuchni i szare meble kuchenne

W kuchni odnajdziemy idealnie skomponowany miks nowoczesności z tradycją. Proste, szare meble świetnie wyglądają na tle białych płytek-cegiełek zdobiących całą ścianę nad blatem marki Pradyż. Z kolekcji tej samej marki jest także moziaka w białym kolorze zdobiąca podłogę w kuchni. Tworzy fajne połączenie z parkietem dębowym ułożonym klasycznie w jodełkę w miejscu, gdzie znajduje się jadalnia. W jadalni znalazł się duży drewniany stół, przy którym stanęły nie tylko klasyczne drewniane krzesła-patyczaki, ale także designerskie, kolorowe modele z tworzywa. 

Zdjęcie: Marcin Grabowiecki

Projekt wnętrza: Anna Białobrzewska, in architekci, www.inarchitekci.pl

Czytaj więcej: Kamienica na Pradze: świetne wnętrze dla miłośników vintage

7. Kamień na ścianie nad blatem w kuchni i biało-szare meble kuchenne

Kuchnia została zaprojektowana w jasnej kolorystyce. Dominuje tu biel i szarość która pojawia się w dużych płaszczyznach jednolitego koloru górnych i dolnych frontów. Aranżacyjną monotonię przełamuje wzorzysty kamień granit Viscont White, który pojawił się na ścianie nad blatem i na blacie oraz delikatne dodatki, takie jak miedziane uchwyty. Kuchnia została zaprojektowana tylko na jednej ścianie, a pozostałe miejsce zostało wykorzystane na mały kącik biurowy z biurkiem i półką nawiązującą do regału w salonie. 

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt wnętrza: Raca Architekci, www.raca-architekci.pl 

Cały projekt opisywaliśmy tu: 68-metrowe mieszkanie w skandynawskim stylu. Zobacz piękny projekt z Gdańska!

8. Szkło na ścianie nad blatem w kuchni i białe meble kuchenne

Prosta, nowoczesna forma białej zabudowy kuchennej i kolory sprawiają, że pozostaje ona neutralna wobec aranżacji salonu, a strefy robocze pozostają niemal niewidoczne. Mocnym akcentem jest tu ściana pomalowana czarną farbą tablicową. Znajdująca się w tym miejscu zabudowa meblowa, która mieści od strony kuchni wysoki słupek z lodówką do zabudowy, od strony korytarza szafę ma jeszcze jedno ważne zadanie. Odcina ona kuchnię od korytarza. Ściana nad baltem wykończona bezbarwnym szkłem idealnie wtapia się w białe meble i pasuje do drewnianego blatu. 

Przy kuchni znajduje się jadalnia z tapicerowanym siedziskiem, stanowiąca integralną część zabudowy kuchennej subtelnie sygnalizuje salonowy charakter także tej przestrzeni. 

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Projekt wnętrza: Katarzyna Uszok-Adamczyk, pracownia architektoniczna Uszok, www.uszok.pl

Więcej tu: Mały dom dla rodziny - zobacz projekt ze Śląska

9. Szary spiek na ścianie nad blatem w kuchni i drewniane meble kuchenne

Kuchnia została zaprojektowana tak, aby harmonijnie wpisywała się w stylistykę salonu. Fronty szafek powtarzają motyw frezowanych drewnianych paneli, zdobiących ścianę w salonie. Konsekwencję widać w doborze materiałów wykończeniowych – blat, ścianę nad blatem oraz fronty szuflad pokryto spiekiem. Mimo że gospodarz gotuje sporadycznie, kuchnia została wyposażona we wszystkie niezbędne sprzęty AGD. Aby jednak nie burzyć stylistycznego ładu, większość z nich sprytnie ukryto w bocznej zabudowie. Dodatkowe miejsce do przechowywania znalazło się w wysuwanym w stronę salonu systemie cargo.

Zdjęcie: Zasoby Studio

Projekt wnętrza: Finch Studio, www.finchstudio.pl

Opis całego mieszkania: Stylowe wnętrze we Wrocławiu. Tu mieszka miłośnik lego i science fiction!

10. Biała cegła na ścianie nad blatem w kuchni i białe meble kuchenne

Podłoga w kuchni wykończona została płytkami imitującymi kamień, w kolorze szarym, którymi wyłożona została również wyspa. Prosta forma wyspy oddziela kuchnię od jadalni, będąc jednoczenie dodatkowym miejscem do pracy i przechowywania. Zlokalizowany na niej zlew jest idealnym punktem obserwacyjnym podczas poobiedniego zmywania naczyń.

Gładka, biała zabudowa mebli podkreśla chropowatą strukturę cegły na ścianie, w tym samym kolorze, która zdobi ścianę nad blatem. Czarny blat kuchenny pozostaje natomiast w kontraście do białej cegiełki niczym znaki w grze kółko i krzyżyk. Oświetlenie jest delikatne, by podkreślić urok miedzianych lamp nad stołem, które z kolei puszczają oko do podłogowej siostry z salonu. 

Zdjęcie: Krzysztof Sądej

Projekt wnętrza: Magda Subda, studio Marta Subda Design, www.subdadesign.pl

Czytaj więcej: Nowoczesny dom. Przytulne wnętrze z klimatem!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także