Skandynawska jadalnia w objęciach Prowansji

Skandynawska jadalnia w objęciach Prowansji

Autor: Urszula Tatur
20 lis 2017 13:28

Zamiast stawiać wszystko na jedną kartę, zgarnij całą stylistyczną pulę. Przedstawiamy trzy pomysły na skandynawską jadalnię, z obcym stylistycznie akcentem.

Inspiracja skandynawskim stylem nie musi opierać się na aranżacji w bieli. W końcu korzenie skandynawskiego stylu są mocno osadzone w naturze. W przeciwieństwie do Skandynawii, polski krajobraz nie jest zdominowany przez biel, nawet zimą. Mamy zatem dobre usprawiedliwienie do łamania konwencji. W naszym regionie mamy feerie barw, od których trudno się odciąć, dlatego zamiast decydować się na całkowitą biel, najlepiej uczynić z koloru bazę. Niech postawę stanowią białe meble, które są inwestycją na lata. Pozostałe elementy wyposażenia częściej ulegają zmianie i to dzięki nim można łatwo odmienić wnętrze, a nawet zaprosić do niego jednocześnie kilka stylów. Dzięki temu unikniemy presji dokładnego odwzorowania jednego stylu, z którego później trudno się wyrwać.
Przedstawiamy trzy pomysły na skandynawską jadalnię, z obcym stylistycznie akcentem.

Amadeusz w stylu rustykalnym
Skandynawski styl ma dużo wspólnego z polskim, tradycyjnym domem, gdzie centrum stanowił solidny stół przykryty białym, wykrochmalonym obrusem. Obecnie sercem domu jest oś sofa-telewizor, a stół czeka na swój rzadko spotykany moment, w którym cała rodzina zasiada do wspólnego posiłku.
Stół w stylu skandynawskim Amadeusz, z litego drewna, z blatem zbitym z desek, nawiązuje do czasów świetności rodzinnych spotkań przy stole. W towarzystwie prostej, solidnej ławy, oraz mebli z naturalnego drewna, stworzył miejsce zachęcające nie tylko do spożywania posiłków, ale przede wszystkim towarzyskich spotkań, przy dobrym winie.
W domu niewiele potrzeba do stworzenia podobnego klimatu. Wystarczy uratować od zapomnienia rodzinne meble, również pokryte politurą, stare deski, oraz dodać elementy z surowego drewna, aby stworzyć polską Skandynawię.

Kasper trzyma z Prowansją

Zieleń coraz odważniej wkracza do mieszkań, nie tylko w postaci roślin, ale również mebli. Trendy na przyszły rok premiują głębokie odcienie zieleni, szmaragd oraz odcienie militarne. W przypadku skandynawskich inspiracji zieleń pojawia się głównie w postaci ciemnozielonych roślin, takich jak monstera, oraz sukulentów. W naszej stylizacji wykorzystano jaśniejsze odcienie zieleni, zielonego groszku oraz młodej trawy. Przy stole Kasper, o konstrukcji solidnej ławy, postawiono spójną stylistycznie ławkę oraz gięte krzesła w kolorze zielonego groszku. Prowansalski akcent podkreśla drewniana skrzynka z kwiatami i ziołami.
Jeśli chcemy stworzyć podobny klimat w swojej jadalni, podstawą aranżacji będzie stół na krzyżakach oraz gięte krzesła, niekoniecznie w kolorze zielonym. Jako uzupełnienie – prowansalskie dodatki, żywe rośliny o drobnych liściach, koronkowy obrus lub siedziska na krzesła.
Leny po angielsku

Wytworną jadalnie stworzono przy pomocy dwóch mocnych akcentów: skandynawskiego stołu Leny oraz imponującej witryny w stylu wiktoriańskim. Przestronne pomieszczenie podkreślają wysokie okna oraz połączenie jadalni z salonem. Angielskie inspiracje można również dostrzec w dawno nie widzianej zasłonie w kratę oraz białych, giętych krzesłach. Wnętrze jest pozbawione elementów dekoracyjnych, które są wizytówką angielskiego stylu. W zamian otrzymujemy surową, skandynawską przestrzeń oraz maksymalnie wykorzystanie światła dziennego.
W domu uzyskanie efektu przestrzeni jest możliwe poprzez ograniczenie elementów dekoracyjnych na rzecz dużego stołu, przy którym zbierze się cała rodzina, oraz widowiskowej witryny lub kredensu w stylu angielskim.
Zachęcamy do łamania konwencji, aby odkryć, że styl skandynawski nie musi kończyć się na bieli. Biały to tylko początek aranżacyjnej przemiany.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także