Szara kuchnia. 10 pięknych projektów. 20 zdjęć szarych kuchni!

Szara kuchnia. 10 pięknych projektów. 20 zdjęć szarych kuchni!

Autor: Ewa kozioł
21 kwi 2022 14:18

Jak urządzić szarą kuchnię? Czy wybrać szare meble, czy szare ściany? Zobacz świetne pomysły na aranżację szarej kuchni z polskich domów i mieszkań. Mamy dla was 10 pięknych projektów!

1. Szara kuchnia w 114-metrowe mieszkanie w Radomsku

Kuchnia jest częścią otwartej strefy dziennej. Architektka postanowiła zasłonić ją trochęod salonu poprzez wydzielenie wyższego barku z hokerami. Sam barek zaprojektowała w taki sposób, by jego noga stanowiła dekoracyjną półkę na wino. Kuchnia jest przytulna i nowoczesna. Doskonale łączy szarościa, biel, motywy drewna oraz czarne akcenty, które towrzą niezwykle spójną i piękną kompozycję. 

Projekt wnętrza: Klaudia Tworo, pracownia Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz, www.klaudiatworo.com

Więcej: Piękne mieszkanie dla pary. Szarości, drewno i lamele! Zaglądamy do środka!

2. Szara kuchnia w 60-metrowy mieszkaniu w Szamotułach

Zabudowa kuchenna to ciąg szafek stojących i częściowo przeszklone szafki wiszące oraz dwa słupki, które kryją w sobie szafki, lodówkę z zamrażarką oraz piekarnik i kuchenkę mikrofalową. W kuchni, za frontami skryto również pralkę i suszarkę. Granicę pomiędzy aneksem kuchennym a salonem wyznacza wyspa kuchenna. 

Fronty szafek wykonano z płyty MDF lakierowanej w odcieniu ciemnoszarym. Ciemne fronty zestawiono z blatem firmy Egger. Także tej firmy jest lamelowany front, który umieszczono na wyspie kuchennej od strony salonu. Do pionowych elementów dopasowano dekoracyjne grzejniki Zender w salonie oraz w holu. Mimo ciemnych frontów kuchnia nie jest ciemna. Pomieszczenie rozjaśniają płytki ścienne Pietrasanta z autorskiej kolekcji Macieja Zienia dla marki Tubądzin.

Projekt wnętrza: Marta Michalak-Najderek, m-studio, www.projektowanie-mstudio.pl

Więcej: 60-metrowe mieszkanie w dawnym młynie. Wnętrze w stylu soft loft!

3. Szara kuchnia w 80-metrowym mieszkanie w Warszawie

Zabudowa kuchenna ma kształt litery „U” i została oddzielona od salonu ścianką (której powstanie zainspirowane zostało słupem konstrukcyjnym) oraz dwustronną, otwartą na salon ladą z szafkami
i półkami na książki. Dzięki takiemu rozwiązaniu kuchnia znajduje się dyskretnie na uboczu,
a jednocześnie poprzez prześwit za słupem jest integralną częścią strefy dziennej.

Od strony kuchni na dobudowanej ściance zaprojektowano przeszkloną witrynę do przechowywania szkła I porcelany. Od strony salonu natomiast – biblioteczkę. Dół zabudowy oraz słupek wykonano z matowej jasnoszarej płyty meblowej. Dolne szafki zwieńczono ciemniejszym lśniącym, cienkim blatem. Szafki wiszące oraz część wspólną kuchni i salonu wykończono z kolei dębowym fornirem. Ścianę w kuchni chronią płytki. Wszelkie sprzęty AGD wbudowano w zabudowę meblową, co dodaje kuchni bardziej salonowego charakteru.

Projekt wnętrza: Iza Gemzała, Pracownia Prosty Plan, www.prostyplan.pl

Więcej: 80-metrowe mieszkanie w Warszawie. Kuchnia i sypialnia są fantastyczne!

4. Szara kuchnia w nowoczesnym, rodzinnym domu

W otwartej strefie dziennej króluje kolor szary. Szare są tu okładziny kamienne na podłodze (gres kamienny) oraz ścianach. W tym kolorze jest też blat kuchenny. Kamienną szarość ociepla drewno, w tym przypadku płaszczyzny mebli fornirowane orzechem amerykańskim. Jak przekonuje architektka orzech amerykański ma piękne usłojenie i raczej chłodny odcień, jednak samo drewno, jako przeciwieństwo kamienia daje dużo ciepła, szczególnie w tak intensywnym kolorze. Identyczny odcień szarości jak na frontach zabudowy meblowej pojawił się również w dekoracjach okiennych. 

Aranżację kuchni dopełniają szklane witryny w czarnych, wąskich, matowych ramkach. Czarne są również sprzęty kuchenne, cokoły meblowe, punkty oświetleniowe, wnęki okienne oraz detale.

Projekt wnętrza: Agnieszka Morawiec, Grupa Siedem, www.grupasiedem.pl

Więcej: Piękne wnętrze - jasne i otwarte

5. Szara kuchnia w 79-metrowym mieszkaniu w Gdańsku

Sąsiadująca z jadalnią kuchnia posiada centralnie usytuowaną wyspę. Najważniejszym jej elementem jest charakterystyczny szary marmur bardiglio, występujący na blatach i ścianie pomiędzy szafkami.

Pozostała część kuchni utrzymana jest w neutralnej kolorystyce, na którą składa się bejcowane, dębowe drewno i jasne szarości. W podobnej stylistyce zaprojektowano salon, utrzymany w jasnej kolorystyce z efektowym marmurem bardiglio na szafce i ścianie RTV.

Projekt wnętrza: Marta Raca, Raca Architekci, www.raca-architekci.pl

Więcej: Trzypokojowe mieszkanie dla melomana. To wnętrze robi wrażenie!

6. Szara kuchnia w małym mieszkaniu na warszawskiej Woli

Niewielki salon połączono z aneksem kuchennym, a kuchnię odcięto od salonu cienką, czarną listewką, przechodzącą od podłogi poprzez ścianę, aż na sufit. Dolną zabudowę szafek kuchennych w kolorze ciepłej szarości równoważą górne szafki o dębowym wybarwieniu, zbliżonym do koloru podłogi. Biały zlew i bateria zgrabnie wtapiają się w zabudowę. Niewielką wyspę kuchenną podkreśla barwa zgaszonej, pastelowej mięty. Blat i okładzina ściany a'la lastryko – obecnie bardzo popularne, nawiązują stylem do minionych lat, tym bardziej że na klatce schodowej zachowano oryginalną posadzkę lastryko.

Projekt wnętrza: Ewelina Latra-Kalinowska, Latre Design, www.latre.pl

Więcej: Małe mieszkanie: eleganckie i klimatyczne. Piękne wnętrze w kamienicy!

7. Szara kuchnia w przestronnym apartamencie 

Strefa dzienna jest bardzo przestronna. To zasługa wysokiego sufitu – część pokoi jest na antresoli, dlatego salon ma aż 7 metrów wysokości! Wypełnia go dużo światła, w czym pomaga oszczędna zabudowa meblowa oraz liczne okna. Tutaj czuć wolność. Nawet kuchnia jest niewielka – to bardziej aneks. Próżno szukać tu ozdobności czy wyraźnych podziałów. Proste blaty i fronty świetnie korespondują z barwą drewna, betonu i kamienia. Jedynie stalowa siatka nad wyspą kuchenną, która punktowo obniża sufit, stanowi zaskakujący, industrialny akcent. Świetnie koresponduje z prostotą pozostałych materiałów.

Projekt wnętrza: Katarzyna Kaftańska, Plan 9. Studio architektury. https://plan9.pl/

Więcej: Nowoczesny apartament w Poznaniu. Zobacz wnętrze inspirowane podróżami

8. Szara kuchnia w 77-metrowym mieszkaniu w Gdyni

Bazę wystroju tworzą dwa kolory przewodnie: szarość i biel, zastosowane w zabudowie kuchennej i okładzinie ściany pomiędzy szafkami, nawiązującej do wzorów marmuru Statuario. Projektantka nie chciała, by wnętrze było zbyt zimne w odbiorze, więc nieodzowne stało się wprowadzenie naturalnego drewna w postaci stołu i podłogi. Stół Miloni oraz welurowe krzesła na złotych nóżkach są dopełnieniem elementów klasycznych w otwartej strefie dziennej. 

Projekt wnętrza: Karolina Setla, pracownia SetlaConcept

Więcej: Nowoczesne mieszkanie w Gdyni. 77-metrowe, eleganckie wnętrze!

9. Szara kuchnia z żółtymi akcentami

Kuchnia połączona jest z jadalnią i otwartym salonem. Nowoczesna biała zabudowa sąsiaduje tu z szafkami w energetycznym żółtym kolorze i szarością betonu. Na środku stanął duży drewniany stół, nad którym pięknie prezentuje się oświetlenia od CablePower – dekoracyjne żarówki zwieszają się na kablach i tworzą niepowtarzalną dekorację wnętrza. Na podłodze znalazło się drewno z mazurskich lasów, na ścianach – farba w spokojnym szarym odcieniu.

Projekt wnętrza: Maja i Marek Kostykiewicz, www.alekosmos.com

Więcej: Szare wnętrze z żółtymi akcentami. Świetnie mieszkanie architektów!

10. Szara kuchnia w 34-metrowym mieszkaniu w Krakowie

Strefa jadalni łączy salon z kuchnią. Tu spiek kwarcowy Laminam z kolekcji I Naturali Noir Desir pojawia się już nie tylko na blacie mebli. Stanowi też na równi zabezpieczenie oraz ozdobę ściany, dzięki czemu łatwo prześledzić dekoracyjny układ rudych żył na czarnym tle. Obszerna zabudowa mieści nie tylko kuchenny sprzęt AGD, ale również pralkę (kosz na bieliznę wkomponowano
w komodę w holu). Nie brakuje tu też miejsca do przechowywania. Z myślą o komforcie użytkownika, szafki kuchenne – podobnie jak większość szaf – mają oświetlenie wewnętrzne, włączane automatycznie przez czujnik ruchu.

Projekt wnętrza: Małgorzata Staniek, pracownia Marbou, www.marbou.pl

Więcej: 34-metrowe mieszkanie w Krakowie. Bardzo eleganckie wnętrze!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także