×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Szuflada otwarta na talerze

Szuflada otwarta na talerze

Autor: Urszula Tatur
31 sty 2018 14:30

Talerze to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni, co do tego nie ma żadnej wątpliwości. O wątpliwościach nie może być mowy również podczas podejmowania decyzji, gdzie najlepiej je przechowywać.

Jeżeli jeszcze trzymasz talerze w szafkach, najwyższa pora to zmienić. To rozwiązanie mało funkcjonalne, a dodatkowo obcią-żające kręgosłup - zarówno podczas schylania się po naczynia schowane w szafkach dolnej zabudowy, jak również podczas sięgania po nie do szafek wiszących, co często wiąże się z uciąż-liwym wspinaniem na palce. Dostawcy nowoczesnych systemów meblowych już dawno zaproponowali, aby talerze przechowywać w komfortowych szufladach z pełnym wysuwem, dzięki czemu schowanie czy wyciągnięcie na raz pakietu nawet kilkunastu ta-lerzy jest dużo wygodniejsze.
- Chcąc poprawić komfort użytkowania mebli i zatroszczyć się o własną wygodę oraz zdrowie warto przenieść talerze ze standar-dowej szafki do szuflady ArciTech czy InnoTech Atira, która po całkowitym wysunięciu zapewnia nieograniczony dostęp do jej zawartości - mówi Joanna Nowak z firmy Hettich Polska. - Dzięki możliwości pełnego wysuwu szuflad nie ma również obawy, że wyjmując talerze przypadkiem zahaczymy o górną szufladę uszkadzając krawędź jej frontu czy naczynia.

Specjalistki od ciężkich wyzwań
Szuflada to obecnie najwygodniejsze miejsce do przechowywa-nia talerzy, choć jeszcze kilkanaście lat temu nie było to takie oczywiste. Te „stare” szuflady przede wszystkim nie poradziłyby sobie z tak znacznym obciążeniem, jakim jest zastawa stołowa. Odkąd jednak szuflady przejęły funkcję tradycyjnych szafek, stały się nie tylko bardziej pojemne. Dzięki prowadnicom o dużej no-śności doskonale radzą sobie z obciążeniem do aż 80 kg. Tak duży udźwig mają szuflady ArciTech zamontowane na prowadni-cach Actro. Z kolei w szufladach z systemu InnoTech Atira w duecie z prowadnicami Quadro bez obaw można ułożyć talerze i inne elementy zastawy stołowej o wadze do 50 kg.
- Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść przechowy-wania talerzy w szufladach jest ich wyjątkowo komfortowa praca - podpowiada Joanna Nowak. - Pomimo dużego obciążenia szu-flady będą się lekko otwierały, całkowicie wysuwały i delikatnie domykały. Dodatkowo w prowadnicach szuflad, w sposób całkowi-cie niewidoczny, nie wpływający na estetykę mebli, można zinte-grować system Push to open Silent pozwalający na rezygnację z uchwytów przy jednoczesnym zachowaniu cichego domykania. Nawet wypełnioną ciężkimi talerzami szufladę można wówczas otworzyć poprzez delikatne naciśnięcie na jej front.

W pionie czy w poziomie – zawsze w idealnym porządku
Dzięki systemowi wyhamowującemu szufladę podczas jej domy-kania nie następuje gwałtowne uderzenie frontu o korpus szafki, powodujące przesuwanie się zawartości szuflady i uderzanie ta-lerzy o siebie. Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed takimi nie-chcianymi „wypadkami”, szufladę warto wyposażyć w specjalne organizery, które ustabilizują naczynia i skutecznie zapanują nad porządkiem.
- Idealnym rozwiązaniem są systemy organizacji wewnętrznej umożliwiające poukładanie talerzy w pionie, co optymalizuje wy-korzystanie dostępnej przestrzeni i pozwala w przejrzysty sposób pogrupować naczynia według ich wielkości lub przeznaczenia - przypomina Joanna Nowak. - Wygodne systemy przegródek wy-konanych z drewna czy specjalnych, wytrzymałych tworzyw nie poddadzą się pod naporem ciężaru stosu talerzy nawet przy gwał-townym otwarciu szuflady.
Niezawodnym sposobem przechowywania talerzy jest szuflada z podwyższonym bokiem, który dodatkowo zabezpiecza wysoki pakiet talerzy. Zamiast relingu z TopSide można zdecydować się na bardziej designerskie rozwiązanie w postaci podwyższeń bo-ków szuflady wykonanych z materiałów komponujących się z de-korem frontów lub wykonanych ze szkła.
Tak podwyższone szuflady można wyposażyć w specjalne wkła-dy, np. z linii OrgaStore 820. Do poprzecznego profilu montowane są specjalne poprzeczki dzielące przestrzeń szuflady i pomagają-ce utrzymać talerze w pozycji pionowej

Wygoda przede wszystkim
Gdzie w zabudowie meblowej najlepiej zaplanować szufladę na talerze? Dobrym rozwiązaniem wydaje się umiejscowienie jej bli-sko zmywarki. Po wyjęciu czystych talerzy, po prostu układa się je w najbliższej szufladzie, bez konieczności dalszego przenosze-nia i gotowe! Innym ergonomicznym rozwiązaniem jest szuflada na wyspie kuchennej - skąd już tylko krok do wygodnego nakrycia stołu stojącego w salonie czy jadalni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także