Wysoka zabudowa w kuchni. 15 pomysłów na meble!

Wysoka zabudowa w kuchni. 15 pomysłów na meble!

Autor: Ewa Kozioł
19 cze 2022 19:32

Wysoka zabudowa to idealne rozwiązanie do dużej i małej kuchni. Pięknie wygląda, jest też pojemna i pozwala zaoszczędzić miejsce. Jak ją zaplanować? Zobaczcie pomysły na aranżację kuchni z wysoką zabudową. Wszystkie są super.

  • Wysoka zabudowa w kuchni jest przede wszystkim praktyczna. Pozwala w efektywny sposób zagospodarować dostępne miejsce.
  • Cała ściana szafek i ukrytych schowków to doskonałe rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i małych kuchni.
  • Jak zaplanować wysoką zabudowę, by nie wyglądała ona ciężko i nie przytłaczała kuchni swoją monolityczną bryłą? Sprawdź!

W każdej kuchni warto zaplanować wysoką zabudowę. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych szafek górnych. Ma same zalety. Jest przede wszystkim niezwykle praktyczna. Wysoka zabudowa pozwala w efektywny sposób zagospodarować dostępne miejsce. Jest też zazwyczaj bardzo pojemna. Zyskujemy również więcej powierzchni użytkowej. Szafki w wysokiej zabudowie są bowiem pojemne ze względu na swoją wysokość, a ich wielkość rozkłada się na całą powierzchnię, zabudowanej przez nie ściany. W efekcie zajmują one mniej powierzchni użytkowej niż tradycyjne meble.

Projekt: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracowania TK Architekci. Zdjęcie: TK Architekci

Wysoka zabudowa: do dużej i małej kuchni

Cała ściana szafek i ukrytych schowków (od sufitu do podłogi) to doskonałe rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i małych kuchni. Szczególnie może jednak przydać w niedużych mieszkaniach, w których często brakuje przestrzeni na przechowywanie i każde dodatkowe miejsce jest na wagę złota.

Projekt: Katarzyna Kraszewska. Stylizacja: Eliza Mrozińska. Zdjęcie: Tom Kurek

W wysokiej zabudowie łatwo ukryć zarówno lodówkę, jak i zmywarkę oraz wiele sprytnych rozwiązań, w tym wysokich i niskich cargo, szuflad z organizerami, koszy czy innych akcesoriów porządkujących wnętrze szafek. Możemy też umieścić w niej piekarnik w wygodnym miejscu, nie wymagającym schylania się. W wysokiej zabudowie znajdzie się ponadto jeszcze przestrzeń na mikrofalówkę albo ekspres do kawy. I co ważne! Chowając wszystko za meblowym frontami kuchnia będzie wyglądała estetycznie i schludnie. Unikniemy bałaganu, który często powodują akcesoria czy sprzęty ustawione na blacie lub na otwartych półkach.

Projekt: Studio Projekt, Dekorian Home. Zdjęcie: Fotomohito

Wysoka zabudowa: praktyczna i estetyczna

Wysoka zabudowa poza tym, że jest praktyczna, musi też jakoś w kuchni wyglądać. O tym też warto pamiętać. Jak zatem zaplanować wysoką zabudowę, by nie wyglądała ona ciężko i nie przytłaczała pomieszczenia swoją monolityczną bryłą? Projektancie mebli kuchennych mają na to kilka sprawdzonych, dobry sposobów. Rozwiązaniem mogą być przeszklenia, odpowiednio dobrane kolory, fronty na wysoki połysk odbijające światło i wiele innych elementów, które uatrakcyjnią tak zaprojektowaną kuchnię. Lekkości zabudowie meblowej doda ponadto biel i jasne kolory (beże, szarości, pastele).

Projekt: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracowania TK Architekci. Zdjęcie: TK Architekci 

Warto również rozważyć rezygnację z uchwytów i zastosować system otwierania przez naciśniecie frontu typu push to open. Dobierając odpowiedni typ zawiasów z opcją regulacji w wielu płaszczyznach, można uzyskać bardzo cienkie i idealnie równe szczeliny pomiędzy drzwiczkami. Takie rozwiązanie zdecydowanie wpłynie na piękny wygląd całej zabudowy. Meble będą wówczas tworzyły niemal gładką ścianę, bez wyraźnego podziału na fronty. 

 Zobacz także Mała kuchnia. 15 pomysłów na aranżację kuchni w bloku. Piękne inspiracje!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także