×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wysoka zabudowa w kuchni. Architekt radzi jak ją zaplanować!

Wysoka zabudowa w kuchni. Architekt radzi jak ją zaplanować!

Autor: Ewa Kozioł
01 lut 2022 10:01

Wysoka zabudowa w kuchni to moda czy konieczność? Sprawdzi się w małej czy w dużej kuchni? Jak ją dobrze zaplanować? Co umieścić w szafkach do samego sufitu? O tym, jak dobrze zaprojektować wysoką zabudowę w kuchni radzi Beat Ignasiak.

Po co nam wysoka zabudowa?

Zmieniają się nasze nawyki funkcjonowania w domu, zmieniają się też metraże mieszkań. Systemy dopłat powodują, że spora część rynku nieruchomości, to mieszkania o tzw. średniej powierzchni. Co zrobić, aby mimo wszystko mieszkanie sprawiało wrażenie sporej przestrzeni i spełniało nasze oczekiwanie, jeśli chodzi o funkcjonalność? Jednym z elementów tej funkcjonalności jest powierzchnia do przechowywania. Tym szczególnym pomieszczeniem w mieszkaniu czy też w małym domu jest kuchnia.

Mnogość sprzętu i technologii, w jakie obrastamy powoduje, że chociażby na przykładzie samej patelni. Kiedyś nasze babcie przygotowały każdy posiłek na 2-3 patelniach o różnej wielkości, teraz tylko do niektórych typów potraw mamy tylko kilka różnych opcji. Posiadanie garnków wielofunkcyjnych, blenderów, urządzeń do przygotowywania wody gazowanej, wolnoobrotowych urządzenia do soku, sprawiają, że powierzchni do przechowywania potrzebujemy coraz więcej. Skąd ją wziąć w małym mieszkaniu?

Sposobem na uzyskanie sporej przestrzeni na przechowywanie jest zaprojektowanie zabudowy kuchennej do samego sufitu lub przy bardzo wysokich pomieszczeniach po prostu znacząco wyżej niż zwyczajowo wykonywane meble. Dodatkowy plus takiego rozwiązania to optyczne podwyższenie pomieszczenia. Co przechowujemy w tych najwyższych szafkach? Urządzenia czy zastawę używane sporadycznie i po prostu szkoda na nie powierzchni, którą wykorzystujemy na sprzęty do codziennego lub częstego użytku. Gdy mamy przestrzeń otwartą można pomyśleć o konstrukcji z zainstalowaną przesuwną drabiną. Pozwoli ona nam w swobodny dostęp do górnych szafek. Pamiętajmy też o odpowiedniej przestrzeni, żeby można swobodnie funkcjonować w kuchni.

Jak zaprojektować wysoką zabudowę?

Jednym z kluczowych elementów jest to czy jest kuchnia otwarta czy zamknięta, oraz jaka jest wysokość pomieszczenia. Najczęściej wysokość w blokach lub w małych domach to ok. 2,7- 3 m, czasami więcej. W mieszkaniach w kamienicy czy w lofcie te wysokości potrafią być znacząco wyższe. Jeśli decydujemy się na wysoką zabudowę meblową, to całość musi być poprowadzona w konsekwentny sposób zarówno zabudowa ze sprzętem lodówka, piekarnik, ekspres do kawy, jak i  szafki górne nad blatami roboczymi. Osobiście mam wątpliwość w przypadku stosowania jednego frontu górnych szafek, wymaga ona bowiem sporej przestrzeni, żeby prezentowała się we właściwy sposób i dodawał całej zabudowie uroku, a nie przytłaczał pomieszczenia. 

Jeśli naszym celem jest poza uzyskaniem powierzchni do przechowywania także optyczne podwyższenie pomieszczenia – to nie jest rekomendowanym rozwiązaniem stosowanie dwóch rodzajów materiałów na frontach. Uzyskamy wówczas raczej efekt poszerzenia przestrzeni, czy też wydłużenia w zależności od układu zabudowy.

Jeśli z kolei nasze wymarzone M to mieszkanie w kamienicy czy loft i wysokość pomieszczenia jest o wiele wyższa niż standardowo w blokach czy domach, to wówczas wysoka zabudowa staje się koniecznością ze względu na zachowanie właściwych proporcji wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie zabudowy według indywidualnego projektu przez studio meblowe. Korzystanie z gotowych modułów jest uciążliwe i najczęściej okazuje się, że nie ma szans na skomponowanie całej zabudowy – a to wymiar nie ten, a to wysokość i cały misterny plan kreacji zabudowy nijak się ma do rzeczywistości.

Zachęcam zawsze, żeby porównać rzeczywiste i całkowite koszty zabudowy z różnych sieciówek do ceny zaproponowanej przez lokalne studio meblowe. W moim wypadku najczęściej korzystniejszą ofertę przedstawia studio meblowe – cieszymy się wówczas fantastyczną jakością (bo mamy bardzo szeroki wybór materiałów, a nie tylko kilka sztuk z oferty sklepu), a także indywidualnym projektem skrojonym na miarę naszych rzeczywistych potrzeb.

Beata Ignasiak – właścicielka Autorskiej Pracowni Projektowania Wnętrza Prywatnych i Komercyjnych Ignasiak Interiors, wykładowca akademicki, publicystka, juror w konkursach branżowych, doktorantka UMK. W procesie projektowania w centrum stawia człowieka – jego potrzeby i indywidualny gust.

Ignasiak Interiors
ul. Porzeczkowa 2c
86-031 Osielsko, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 602 878 568
mail: ignasiakinteriors@gmail.com

Zobacz także Nowoczesne wnętrze. Dobre pomysły na przechowywanie!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także