×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zabudowa kuchenna na jedną ścianę. Świetne pomysły do bloku!

Zabudowa kuchenna na jedną ścianę. Świetne pomysły do bloku!

Autor: Urszula Tatur
07 maj 2021 08:57

W małych kuchniach, także tych otwartych na salon idealnie sprawdza się zabudowa kuchenna poprowadzona na jednej ścianie. Może być ona subtelnym tłem dla całej aranżacji, bądź mocnym akcentem stylistycznym we wnętrzu.

Komfort wykonywania codziennych prac kuchennych determinuje funkcjonalny układ zabudowy meblowej podporządkowanej zasadom ergonomii. Dlatego planując urządzenie kuchni ważny jest nie tylko podział na strefy i ich odpowiednia organizacja, ale też zachowanie ciągu komunikacyjnego. Prawidłową komunikację między poszczególnymi strefami w kuchni wyznacza zasada trójkąta roboczego. Obrazuje ona ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty/ piekarnika, w oparciu o jego wierzchołki. Ta prosta reguła sprawia, że wszystkie niezbędne produkty i sprzęty są usytuowane niedaleko siebie, co zmniejsza odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłków.

Zasada trójkąta roboczego determinuje także układ zabudowy meblowej. Zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii wyróżniamy sześć jej podstawowych wariantów: kuchnię jednorzędową, dwurzędową, z wyspą oraz typy oznaczane literami alfabetu, w jakie układają się szafki: L, U oraz G. W każdym z nich poszczególne strefy robocze powinny być ułożone zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób praworęcznych) od strefy zapasów, przez obszar przechowywania, zmywania, przygotowywania aż do miejsca gotowania/pieczenia (i odwrotnie dla osób leworęcznych).

Decydując się na określoną formie zabudowy meblowej w kuchni, należy przede wszystkim dostosować ją do kształtu i wielkości pomieszczenia. W bardzo małej kuchni w bloku, czy też otwartej na salon dobrze sprawdzi się zabudowa meblowa poprowadzona tylko na jednej ze ścian. Zajmuje ona niewielką przestrzeń, gwarantując pełną funkcjonalność. Dodatkowo w salonie połączonym z kuchnią doskonale wtapia się w przestrzeń, stanowiąc tło dla całej aranżacji. Można więc ją wyeksponować, jako przyciągający uwagę element wystroju, bądź też wizualnie schować, np. poprzez jasną, jednolitą kolorystykę zabudowy kuchennej.

Poza zasadami ergonomii forma zabudowy kuchennej powinna być dopasowana do naszych codziennych przyzwyczajeń i stylu życia jaki prowadzimy. Gdy potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania, zdecydujmy się na wysokie słupki po sam sufit. Z kolei, gdy chcemy mieć więcej blatu, możemy dodatkowo zdecydować się na nieduży półwysep, zamykający przestrzeń kuchenną. Gdy jednak gotowanie nie jest naszą pasją, zrezygnujemy z szafek górnych i dodajmy kuchni lekkości. Bowiem funkcjonalna kuchnia to przestrzeń komfortowa, w której codzienne przygotowywanie posiłków jest dobrą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także