Zielona kuchnia. To najmodniejsze meble kuchenne sezonu! Poradnik, zdjęcia, inspiracje

Zielona kuchnia. To najmodniejsze meble kuchenne sezonu! Poradnik, zdjęcia, inspiracje

Autor: Justyna Łotowska
11 maj 2022 13:40

Zieleń ma w sobie moc! Jej energia działa na ludzi pozytywnie, kojarzy się z witalnością, energią i optymizmem, których tak wszyscy potrzebujemy. W tym roku jest najmodniejszym kolorem w kuchni, a najlepszy pomysł na aranżację to naturalny odcień jak szałwia, mech, oliwka czy mięta.

  • Jasne odcienie zieleni w kuchni tj. szałwia o ciepłej i miękkiej tonacji to kolor, który świetnie sprawdza się w minimalistycznych lub skandynawskich aranżacjach.
  • Idealnie wpisujący się w trend aranżacji w stylu naturalnym jest również odcień zieleni awokado.
  • Miłośnikom ciemnych odcieni polecamy zieleń butelkową i szmaragd.
  • Czytaj też: Modny salon: butelkowa zieleń - z czym ją łączyć? Piękne zdjęcia!

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy zakorzenienia w naturze. Z tego też powodu do wnętrz, w tym także od kuchni chętniej wprowadzamy naturalne materiały i kolory, które nadają przestrzeniom świeżość, spokój i harmonię. Czyli wszystko to, co daje nam kontakt z przyrodą.

Co więcej, zdaniem znanej trendsetterki Li Edelkoort nasze wnętrza zmienią się niebawem w mini-dżungle, będziemy je masowo zazieleniać roślinami doniczkowymi, preferując szczególnie gatunki o dużych liściach. Żywym roślinom towarzyszyć będą naturalne materiały takie jak ceramika, terrakota, drewno, bambus.

Tęsknota za naturalnym otoczeniem wzmaga też niewątpliwie popularność zieleni jako barwy stosowanej we wnętrzach. Dlatego w kuchniach znajdziesz wiele wspaniałych odcieni koloru zielonego. Podpowiemy Ci z czym je łączyć, aby stworzyć przytulne, naturalne wnętrze.

Zielona kuchnia - jaki odcień zieleni wybrać?

Zielony kolor we wnętrzu kojarzy nam się najczęściej z aranżacjami w stylu rustykalnym, w otoczeniu suszonych ziół, drewnianych mebli i plecionych dywanów. Dla zieleni warto jednak przełamać schematy, bowiem jej uniwersalność sprawia, że wspaniale odnajduje się również w nowoczesnych aranżacjach. Może być delikatna i niezobowiązująca lub elegancka i bardzo nastrojowa, a jednocześnie cały czas stanowi wyraźne odwołanie do świata natury.

Jasne odcienie tj. szałwia o ciepłej i miękkiej tonacji to kolor, który świetnie sprawdza się w minimalistycznych lub skandynawskich aranżacjach. Odświeża wnętrza i rozświetla oraz przyjemnie koresponduje z jasnym drewnem, bielą lub pudrowym różem. 

Idealnie wpisujący się w trend aranżacji w stylu naturalnym jest również odcień awokado. To delikatna, stonowana zieleń dopełniona jasnym beżem, która ukoi zmysły i wprowadzi do wnętrza spokój.

A może szukasz zieleni, która będzie pasować do przytulnego, nowoczesnego wnętrza, ale jednocześnie będzie żywa i soczysta? W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się ciemnozielony kolor tajga. Ten odcień nadaje wnętrzom wyjątkową świeżość, jest jak soczysta zieleń, która eksplodowała wraz z nadejściem wiosny.

Fantastycznie wypada w połączeniu z bogatym rysunkiem drewna. Miłośnikom ciemnych odcieni polecamy zieleń butelkową i szmaragd. Pierwszy cechuje się głębokim, mocno nasyconym odcieniem zieleni. Pięknie koresponduje z czarnym marmurem. Drugi z kolei to kolor bardzo wyrazisty, głęboki i ożywiający przestrzeń. Warto zestawić go z miodowym odcieniem dębu,

Zielone meble w kuchni, zielone dodatki i żywe rośliny. Trend biophilic design - co mówi o nim projektantka Maja Ganszyniec?

We wnętrzach urządzonych w duchu bliskości z przyrodą lepiej funkcjonujemy – pracujemy, uczymy się i odpoczywamy. Z tego też powodu architekci i projektanci wnętrz coraz chętniej aranżują wnętrza w trendzie biophilic design.

Stawia on na tworzenie przestrzeni możliwie jak najbardziej zbliżonych do naturalnego otoczenia, czasem zacierając granicę między wnętrzem, a zewnętrzem. Głównym motywem są zielone rośliny lub dosłownie "żywe ściany" stworzone z mchu lub różnorodnych gatunków roślin. Są jednak przestrzenie, w których wprowadzenie prawdziwej roślinności jest niemożliwe lub problematyczne.

- Zastosowanie odcieni zieleni na tkaninach, meblach i innych elementach wyposażenia, pozwoli zbudować zbalansowane wnętrze - radzi projektantka Maja Ganszyniec. Biofilia stawia również na naturalne materiały tj. drewno, wiklina, kamień, len. W pomieszczeniach, w których nie mamy możliwości użycia bezpośrednich elementów natury, koniecznie powinniśmy zadbać o naturalne analogie. Na przykład: gdy niemożliwe jest zbudowanie mebli z naturalnego drewna, zastosujmy materiał drewnopodobny.

Chcąc urządzić wnętrze w duchu Biophilic Design, nie możemy zapominać o ważnej roli światła. Najlepiej, jeśli najwięcej wpada go do wnętrza przez duże przeszklenia, zaś oświetlenie sztuczne powinno być parametrami jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego.

Zobacz również: 10 najpiękniejszych wnętrz z zielonym

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także