Jak oświetlić kuchnię? Praktyczne wskazówki i świetne pomysły lamp nad stół lub wyspę

Jak oświetlić kuchnię? Praktyczne wskazówki i świetne pomysły lamp nad stół lub wyspę

Materiał Partnera Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
07 kwi 2021 16:03

Kuchnia to serce każdego domu. Nie wiesz, jak rozplanować oświetlenie w kuchni? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz piękne lampy, które udekorują kuchnię w twoim stylu.

Jak dobrze oświetlić kuchnię? Wbrew pozorom to niełatwe zadanie i warto dobrze przemyśleć, jakiego rodzaju oświetlenia w kuchni potrzebujesz, zanim ekipa zabierze się za instalację punktów świetlnych, a ty kupisz odpowiednie oprawy.

Jakiego oświetlenia potrzebujesz w kuchni?

- praktycznego oświetlenia zadaniowego (zazwyczaj w formie oczek w suficie lub szafkach),

- oświetlenia ogólnego, najczęściej w formie dekoracyjnych lamp, które oświetlą całe pomieszczenie, stanowią zwieńczenie kuchennego wystroju i zadbają o przytulny relaksujący klimat, 

- oświetlenie akcentującego, które doświetli te miejsca w kuchni, które szczególnie tego potrzebują lub skieruje nasz wzrok na miejsce, które chcemy zaakcentować (takie jak np. piękna wyspa kuchenna). 

I choć oświetlenie zadaniowe, takie jak lampy doświetlające blat roboczy czy szafki jest bardzo ważne z praktycznego punktu widzenia, o klimat i charakter każdej kuchni dbają przed wszystkim piękne lampy dekoracyjne.  Idealnym wyborem nad blat, stół czy wyspę kuchenną będą lampy wiszące. W kuchni o wysokim suficie i większym metrażu polecamy montaż dużych, podłużnych lamp lub efektownych żyrandoli. W mniejszej kuchni lepiej sprawdzi się dekoracyjny plafon lub półplafon, który podkreśli i zaakcentuje sufit. W kolekcji Distinctive Lighting znajdziecie bardzo duży wybór oświetlenia zarówno w tradycyjnym, jak i bardziej nowoczesnym stylu, do małej i dużej kuchni. 

Zobacz pomysły na nowoczesne oświetlenie: 

Oświetlenie w kuchni - 5 rad, które weź pod uwagę, jeśli nie chcesz popełnić błędu 

1. Nie ograniczaj się tylko do jednego rodzaju światła. W każdej kuchni powinno pojawić się oświetlenie z każdej "warstwy" oświetlenia, czyli zadaniowe, ogólne i akcentujące. W dużej kuchni potrzebujesz zarówno punktowych źródeł światła, by dobrze doświetlić blat roboczy, ogólnego światła, które wprowadzi przytulną atmosferę, jak i np. kinkietu, który stworzy miłą atmosferę. W mniejszej kuchni podstawą jest dobre oświetlenie ogólne i zadaniowe.

2. Nie musisz decydować się na jedną dużą lampę, która może optycznie przytłoczyć kuchnię. Możesz zamiast tego postawić na kilka mniejszych lamp. Trzy czy nawet cztery lampy zawieszone w rzędzie nad wyspą lub stołem dadzą naprawdę spektakularny efekt! Pamiętaj tylko, że odległość między lampami nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Oprawy nie mogą ograniczać widoczności - innymi słowami - siedząc po dwóch stronach wyspy lub blatu musicie się dobrze widzieć. Optymalna wysokość zamocowania lampy nad wyspą lub blatem to co najmniej 70 cm, ale im większa lampa, tym ta odległość powinna być większa. 

3.  Spróbuj dopasować kolor wykończenia lamp do baterii w twoim zlewie i uchwytów w szafkach, ale jeśli chcesz zdecydować się na coś bardziej odważnego – dobierz kontrastującą oprawę nad wyspę lub blat.

4.  Aby uzyskać naprawdę ładny efekt, lampa nad stołem powinna mieć od 50% do 75% szerokości samego stołu i wisieć w odległości od 81 do 86 centymetrów nad blatem.

5. Oświetlenie w kuchni powinno mieć odpowiednią temperaturą barwową w zależności od tego, czemu konkretna lampa służy. Miejsce przygotowywania posiłków (np. blat) najlepiej oświetlić światłem o neutralnej barwie 4200K, sprzyjającej pracy i zbliżonej do dziennego światła. Oświetlenie ogólne powinno mieć barwę cieplejszą, czyli ok. 2800K

W naszej galerii zdjęć znajdziesz sporo pomysłów na stylowe dekoracyjne lampy marki Distinctive Lighting. Jeśli nie wiesz, jakie oświetlenie sprawdzi się w twojej kuchni, eksperci tej angielskiej marki chętnie podpowiedzą! Adres sklepu znajdziesz . 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także