×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak wybrać oświetlenie do kuchni? 10 dobrych projektów i poradnik

Jak wybrać oświetlenie do kuchni? 10 dobrych projektów i poradnik

Autor: Justyna Łotowska
17 wrz 2020 15:16
Aktualizacja: 18 wrz 2020 12:43

Przy projekcie kuchni skupiasz się na wyborze mebli, sprzętu AGD oraz kolorze ścian? Pamiętaj, że oświetlenie tej części domu też ma znaczenie. Powinno być starannie dobrane, zgodnie z preferencjami domowników oraz potencjałem wnętrza. W końcu kuchnia to jedno z pomieszczeń, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia! Jak zatem wybrać właściwe oświetlenie? Zobacz nasze porady i podpowiedzi aranżacji.

Oświetlenie ogólne powinno być funkcjonalne i wpływać na komfort użytkowników w całej przestrzeni kuchennej. Za każdym razem, gdy czytamy gazetę, etykietę produktu czy sprawdzamy datę ważności na kartonie – światło powinno nam pomagać, a nie utrudniać wykonywane czynności.

Oświetlenie ogólne powinno przede wszystkim równomiernie i w miękki sposób rozświetlać pomieszczenie. Najłatwiej uzyskać taki efekt stosując oprawy emitujące rozproszone światło bezpośrednio w kierunku pomieszczenia lub stosując oświetlenie pośrednie. Prawidłowo dobrane oprawy ograniczą dodatkowo przykry efekt olśnienia  – zdradza Barbara Olesiak, ekspert marki AQForm.

Jak oświetlić blat kuchenny?

Poza ogólnym oświetleniem całej przestrzeni kuchennej warto skupić się na doświetleniu najczęściej używanej strefy w kuchni, czyli blatu roboczego. To właśnie tu przygotowujemy poranną kawę, kroimy warzywa na sałatkę, czy szykujemy przekąski na przyjście gości. Istotne jest pozbycie się cienia tworzonego przez sylwetkę, który występuje w naturalny sposób przez wspomniane oświetlenie ogólne, zwykle zamontowane za plecami osoby stojącej przy blacie. Formą doświetlenia blatu może być oświetlenie podszafkowe. Jeżeli posiadamy wyspę kuchenną, koniecznie trzeba zamontować nad nią oprawy, które dodatkowo wyeksponują wyspę i wzbogacą aranżację tej części kuchni.

Temperatura barwowa - co to jest i jak ją dobrać?

Oświetlenie wpływa na funkcjonowanie domowników każdego dnia. W zależności od tego, czy kuchnia jest miejscem, w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki, czy też spędzamy większość czasu pracując, możemy odpowiednio dobrać temperaturę barwową światła. Dla przykładu, jeżeli kuchnia jest raczej pomieszczeniem centralnym dla życia domowników, rodzinną atmosferę najlepiej podkreśli światło o ciepłych barwach (2700K, 3000K). Jeżeli kuchnia to nasze drugie biuro, potrzebujemy neutralnej temperatury barwowej w wysokości 4000K. W tym temacie warto skonsultować się ze specjalistą, który podpowie, jak ustawić temperaturę światła, bądź które z opraw wybrać.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także