Oświetlenie do jadalni. 15 pomysłów na lampę nad stół. Piękne zdjęcia!

Oświetlenie do jadalni. 15 pomysłów na lampę nad stół. Piękne zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
22 kwi 2022 14:30

Jakie oświetlenie wybrać nad stół do jadalni? Wybraliśmy 15 pomysłów z polskich domów i mieszkań. Zobacz pięknie urządzone jadalnie z równie pięknymi lampami nad stołem

Centralnym punktem jadalni jest stół, dlatego najczęściej lampy wiszą bezpośrednio nad nim. Pełnią rolę zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Oświetlają one blat i siedzące przy stole osoby oraz wydzielają część jadalnianą – w przypadku wspólnej, otwartej przestrzeni dziennej. Lampy nad stołem mogą być także piękną dekoracją wnętrza. Możesz zdecydować się na modele ozdobne lub proste, nowoczesne, w kolorze białym, czarnym czy złotym, w kształcie koła, owalne czy prostokątne. Wybór masz ogromny! Sklepowe półki uginają się bowiem pięknego oświetlenia w każdym stylu. Pamiętaj jednak, aby lampy pasowały do całej aranżacji jadalni oraz do wielkości stołu. Nie oznacza to wcale, że w nowoczesnej jadalni musisz mieć nowoczesne oświetlenie. Wręcz przeciwnie! Postaw na lampy dekoracyjne, ozdobne. Takie połączenie będzie wyglądało bardzo efektownie i ciekawie. 

W jadalni warto zastosować lampy kloszowe, szczególnie jeśli posiadają możliwość regulowania wysokości. Nie będą one bowiem oślepiać osób, siedzących przy stole. W przypadku standardowego stołu wystarczy jedna, centralna lampa. Jeśli jednak jadalnia zajmuje dużą powierzchnię, w której mieści się długi stół, należy zainstalować ich kilka, w jednym ciągu. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy równomierne oświetlenie na całej długości stołu.

Osoby, które dysponują sporą ilością miejsca w jadalni, mogą postawić na podłużne stoły, które wraz z krzesłami i lampami będą centralnym punktem dużej przestrzeni. Można tak zaaranżować pomieszczenie, aby obicie krzeseł, jak i zewnętrzna strona klosza, były wykonane w tej samej kolorystyce. Do długiego stołu możesz też dopasować oświetlenie szynowe, z ruchomymi źródłami światła, dzięki któremu każda część stołu – będzie podświetlona w ten sam sposób. Pamiętaj, iż charakter pomieszczenia, możesz zmienić w łatwy sposób – poprzez zastosowanie dodatków, które są charakterystyczne dla różnych stylów. A takim dodatkiem w jadalni jest właśnie oświetlenie. 

Zobacz także Salon z kuchnią. 10 wnętrz z polskich domów. Piękne projekty!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także