Oświetlenie nad stołem. To wybierali Polacy

Oświetlenie nad stołem. To wybierali Polacy

Autor: Anna Sołomiewicz
05 sty 2015 10:28

Oświetlenie nad stołem, oprócz pełnienia swojej praktycznej funkcji dostarczania światła, stanowi także istotny element dekoracyjny przestrzeni. Zobaczcie jak wygląda w polskich domach.

Stół, przy którym codziennie spożywamy posiłki powinien być odpowiednio oświetlony. Oświetlenie nad stołem to także idealna okazja do wprowadzenia do wnętrza dodatkowego elementu aranżacyjnego, który będzie stanowić dekoracyjną kropkę nad "i".

W małych wnętrzach, gdzie stół zlokalizowano w kuchni, źródłem oświetlenia może być lampa zawieszona pod sufitem, w centrum pomieszczenia. Równomiernie rozprowadzane światło we wnętrzu, uzupełnia wówczas mniejsze oświetlenie w postaci halogenów lub pasów ledowych nad blatem. 

W większych pomieszczeniach lub przestrzeniach otwartych, stół ma często swoje własne oświetlenie. Najczęściej jego rolę pełnią wiszące lampy lub oświetlenie zamontowane w podwieszanych sufitach. Te drugie sprawdza się idealnie w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, choć i w nich znajdzie się miejsce na większe lampy. Często, we wnętrzach o oszczędnej stylistyce, lampa nad stołem jadalnianym staje się głównym akcentem dekoracyjnym całego pomieszczenia. 

Warto pamiętać, że stylistyka abażurów i kloszy może całkowicie odmienić charakter naszego pomieszczenia. Przykładowo, odsłonięta żarówka, stylizowana na efronową, nada wnętrzu industrialnego charakteru, będzie także harmonizować z pomieszczeniami w stylu skandynawskim. Z kolei ozdobny żyrandol we włoskim lub francuskim stylu może nadać nowoczesnej kuchni wykończonej na wysoki połysk, elegancki efekt glamour. 

Oświetlenie możemy dobierać do kolorystyki mebli w kuchni, jadalni lub graniczącym z nimi salonie. Mogą one stanowić element wizualnie spajający różne funkcje pomieszczeń. Mogą również stanowić akcent wprowadzający kontrast do wnętrza - na przykład wówczas, gdy w białej kuchni zastaniemy intensywnie czerwony klosz lub abażur. Możliwości jest niemal tyle, ile pomysłów podpowie nam nasza fantazja. 

W naszej galerii prezentujemy 12 przykładów oświetlenia stołu w polskich domach. Zapraszamy do oglądania i czerpania inspiracji!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także