PARTNER PORTALU
Kuchenne trendy 2016: najmodniejsze płytki

Kuchenne trendy 2016: najmodniejsze płytki

Autor: Anna Usakiewicz
26 cze 2016 11:54

Najnowsze trendy wnętrzarskie dyktują wielki powrót mody na kafle. Prawdziwym hitem nadchodzących miesięcy będą heksagony, czyli płytki sześciokątne. Na popularności wciąż nie tracą imitacje drewna oraz betonowe szarości.

Nie od dziś wiadomo, że płytkarskie trendy wykuwają się we Włoszech. Ojczyźnie ceramicznego rzemiosła, technologi produkcji oraz zdobienia tego materiału. Włochy to także kolebka tradycji dekoracyjnych w przemyśle ceramicznym. Nie ma zatem lepszego miejsca niż włoska Bolonia - ważny ośrodek przemysłu ceramicznego - aby zaprezentować nowości i lansować trendy na kolejne sezony. Idealną do tego okazją są targi Cersaie, na które co roku ściąga około tysiąca producentów i stu tysięcy zwiedzających. To tutaj właśnie po raz pierwszy można zobaczyć nowości i tendencje wzornicze, które niebawem będą miały swoją kontynuację w katalogach producentów. Jeżeli coś jest nowością dobrze przyjętą na Cersaie, już wkrótce będzie hitem na lokalnych rynkach. Tak jak propozycje kolekcji ceramicznych do kuchni, które zaprezentowali włoscy producenci podczas ostatniej, ubiegłorocznej edycji targów.

Wśród najciekawszych, najbardziej wyrazistych tendencji wzorniczych mamy zarówno wielki powrót, ugruntowanie pozycji, jak też prawdziwą nowinkę. Jednak wszystkie te propozycje mają jeden wspólny mianownik. Modna ornamentyka, formaty czy sposób wykończenia powierzchni wydają się być bliskie i znajome. I chociaż najnowsze odsłony imponują efektownym i oryginalnym wyglądem, jedno jest pewne – w tym sezonie producenci postawili na kreatywny dialog z przeszłością.

Najmodniejsza kuchnia przypomina – za sprawą ceramicznych okładzin – tę z domu rodzinnego, Tchnie tradycją i można tu poczuć ducha minionych pokoleń. Ma ciepły, familiarny charakter, ale jednocześnie niepozbawiona jest nowoczesnego eklektyzmu. Swoje miejsce znajdą tutaj zarówno nowoczesne, designerskie meble i dodatki, jak też sprzęty o klasycznych kształtach czy te inspirowane stylem retro. Idealnym tłem dla takich aranżacji będą m.in. płytki jak kafle. Te o formacie cegiełek, o mocno szkliwionej, często upstrzonej licznymi spękaniami powierzchni nawiązują do kuchni rustykalnych i retro. W najnowszych kolekcjach królują pastelowe kolory, a paleta dostępnych barw jest niezwykle szeroka. Oprócz efektownych i wyrazistych monokolorów swoje miejsce bardzo wyraźnie zaznaczają kafle z ornamentowymi zdobieniami, dla których inspiracje stanowi m.in. tradycyjna majolika. Florystyczne i geometryczne desenie i fascynujące wzory układają się w imponujący kobierzec, który można zastosować zarówno na kuchennej podłodze jak i ścianie nad blatem. Te ornamentowe desenie urzekają zarówno na powierzchni płytek kwadratowych i prostokątnych, których różne rozmiary modnie jest połączyć na zasadach przeniesionych z techniki patchworku, ale także na supermodnych płytkach sześciokątnych.

Heksagony, płytki inspirowane strukturą plastra miodu, to jednocześnie nowość jaki i niekwestionowany hit tego sezonu. Ten nowatorski format stanowi niezwykle atrakcyjną oprawę zarówno dla płytek z ornamentowymi dekorami, jak również imitacji drewna, czy ponadczasowych szarości. Te ostanie świetnie prezentują się na wielkoformatowych płytkach zarówno imitujących kamień, surową betonową powierzchnię, ale także – co należy do nowości wśród aktualnych propozycji – reprodukcji posadzek żywicznych. Świeżo i modnie nadal prezentuje się połączenie betonowo-szarych gresów z płytkami o wyglądzie i formacie desek.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także