Podłoga i ściana nad blatem w kuchni. Architekt radzić jak je wykończyć!

Podłoga i ściana nad blatem w kuchni. Architekt radzić jak je wykończyć!

Autor: Ewa Kozioł
17 sty 2022 12:48

Jaki materiał sprawdzi się na podłodze w kuchni? Co wybrać na ścianę nad blatem w kuchni? Które materiały warto wziąć pod uwagę? Podpowiada i radzi architekt Małgorzata Brewczyńska.

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym dobór materiałów jest bardzo ważny. Podczas gotowania, pieczenia i przygotowywania posiłków powierzchnie szczególnie narażone są na zabrudzenia, dlatego niezwykle istotny jest odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych. 

Podłoga w kuchni

Najczęściej wybieranym materiałem wykończeniowym na podłogę w kuchni są płytki. Charakteryzują się one bowiem trwałością, odpornością na ścieranie, a przy tym są łatwe w czyszczeniu. Warto wybrać takie o nieregularnym rysunku, dzięki czemu ewentualne zarysowania, czy zabrudzenia będą mniej widoczne.

Alternatywną dla płytek są coraz bardziej popularne posadzki żywiczne. Zaletą tego rozwiązania jest brak fug, a więc jednolita i gładka powierzchnia. Różne kolory żywicznych posadzek  przemysłowych umożliwiają dopasowanie ich do każdego wnętrza, jednak najlepiej sprawdzą się w stylu industrialnym.

Podłogę w kuchni można również wykończyć drewnem, zarówno tym litym jak i panelami. W przeciwieństwie do płytek czy kamienia to materiał ciepły. Pamiętajmy jednak, aby wybrać twardy gatunek drewna i poddać go odpowiednim zabezpieczeniom, aby mogło cieszyć nas długo, gwarantując funkcjonalność, bezpieczeństwo i przytulny klimat.

Ściana nad blatem

Najbardziej ostatnio modnym i popularnym rozwiązaniem wykończenia ściany nad blatem jest szkło. Niebywałą zaletą tego rozwiązania jest łatwość czyszczenia. Szkło pięknie odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń.

Blacha nie wchłania wilgoci i jest żaroodporna. Takie rozwiązanie ma też wady. Wymaga codziennego czyszczenia. Na niezadbanej widać każdą kroplę wody.

Ściany w kuchni możemy zwyczajnie pomalować. Na rynku jest wiele specjalnych do tego typu pomieszczeń wodoodpornych, zmywalnych farb. Podobnie jak na blat również na ścianie może pojawić się drewno. Nie tylko boazeria, ale laminaty czy materiały drewnopochodne. Jego uroda jest ponadczasowa.

Elegancki i trwały materiał odporny na zabrudzenia i uszkodzenia to konglomerat. Jest miły i ciepły w dotyku. Daje się ładnie modelować, dzięki czemu nie są widoczne łączenia. Niestety jest dość drogim rozwiązaniem.

Pytki ceramiczne, kafelki, glazura to wciąż najpopularniejszy stosowany materiał. Łatwe w utrzymaniu, odporne na wodę, tłuszcz. Na rynku jest olbrzymi wybór wzorów i kolorów. Ciekawy efekt osiągniemy poprzez wykończenie ścian w kuchni płytkami ceglanymi, które oferowane są w różnych kolorach: białym, czerwonym czy szarym. To rozwiązanie sprawdzi się w kuchni, w której nie gotuje się za wiele. Z uwagi na swoją porowatość nie są zbyt łatwe w utrzymaniu czystości. 

Mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska od 2008 roku prowadzi własne studio projektowe Inventive Interiors, realizując projekty wnętrz prywatnych oraz publicznych w kraju i za granicą.

www.inventive-interiors.com

Zobacz także Biała kuchnia: 15 pięknych wnętrz. Te kuchnie są modne!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także