Ściana nad blatem - 10 pięknych kuchni

Ściana nad blatem - 10 pięknych kuchni

Autor: Justyna Łotowska
04 lis 2020 08:12

Jak wykończyć ścianę między kuchennymi szafkami? To miejsce bardzo narażone na zanieczyszczenia, tłuszcz i gorąco, dlatego miejsce nad  blatem musimy mieć nie tylko ładne, ale i dobrze zabezpieczone. Zobaczcie 10 fajnych pomysłów projektantów na ścianę nad blatem w kuchni!

Materiał, który wybierzemy na ścianę nad blatem, musi nie tylko zabezpieczać ściany, ale też być ozdobą całej kuchni. Co w tej roli sprawdzi się najlepiej? 

Do wyboru mamy wiele różnych opcji: od materiałów takich jak kamień i drewno poczynając, poprzez stal i aluminium oraz tafle szkła, na płytach laminowanych czy konglomeratach kończąc. Oczywiście wszystkie te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. I choć do tych ostatnich należy zazwyczaj wysoka cena, to czasem warto zainwestować, by uzyskać naprawdę niepowtarzalny efekt.

Piszemy o tym także tutaj: Ściana nad blatem. 20 świetnych pomysłów

Szkło, płytki, spieki nad kuchennym blatem

Dużą popularnością na ścianach nad  blatem cieszy się obecnie szkło. To materiał nie tylko modny, ale bardzo praktyczny. Szkło nad kuchennym blatem jest łatwe do czyszczenia i nie chłonie zabrudzeń. Do wyboru mamy szkło przezroczyste lub lakierowane na wybrany kolor. Taflą przezroczystego szkła możemy też przykryć wybraną fototapetę czy farbę.

Więcej o szkle nad kuchennym blatem: Ściana nad blatem w kuchni: 10 pomysłów na szkło. Zobacz zdjęcia!

Równie chętnie na ścianach między szafkami w kuchni spotykane są również płytki ceramiczne-  nadal bardzo popularny materiał do wykończenia ścian w kuchni. Na topie są złote mozaiki, płytki heksagonalne, rybie łuski czy ciągle modne płytki patchworkowe. Znajdziemy też sporo pięknych płytek kuchennych imitujących drewniane deseczki, beton. Hitem są też płytki z rysunkiem kamienia, zwłaszcza marmuru carrara. Prawdziwy marmur nie jest polecany jako materiał  do kuchni, ponieważ w gorącu może się odbarwiać, ale płytki o tym rysunku mogą dać naprawdę zbliżony (i o niebo tańszy!) efekt.

Coraz częściej nad kuchennym blatem zaczynają pojawiać się spieki, czyli połączenia naturalnych komponentów z pigmentami ceramicznymi, mocne, wytrzymałe i bardzo efektowne. Dzięki technologii powstawania spiek ma wysokie parametry techniczne, bez problemu możemy go więc używać jako okładzinę ścian w kuchni. 

Czytaj też: Ściana nad blatem: 20 pomysłów, najlepsze projekty

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także