Ściana nad blatem kuchennym: szkło, płytki, farba? 30 inspiracji!

Ściana nad blatem kuchennym: szkło, płytki, farba? 30 inspiracji!

Autor: Justyna Łotowska
07 maj 2022 08:53

Jak wykończyć ścianą nad blatem w kuchni? To ważne miejsce, bo doskonale je widać, a dodatkowo mocno się brudzi! Znaleźliśmy 30 inspiracji z pięknych projektów kuchni!

  • Płytki ceramiczne to najprostszy i najtańszy pomysł na wykończenie ściany nad blatem w kuchni. 
  • Szkło nad kuchennym blatem to materiał trwały, odporny na wysokie temperatury, łatwy do utrzymania w czystości i bardzo prosty w czyszczeniu.
  • Cegły w naturalnych odcieniach czerwieni i brązu doskonale prezentują się w industrialnych wnętrzach, inspirowanych loftami.

Ściana nad kuchennym blatem to miejsce, które śmiało można zaliczyć do "trudnych". Dlaczego? Po pierwsze, łatwo się brudzi. Po drugie - mocno rzuca się w oczy. Z tych dwóch powodów wybór materiału na wykończenie ściany między kuchennymi szafkami trzeba dobrze przemyśleć. Jakie mamy możliwości? 

Czytaj też: Płytki w kuchni 2021. Co na ścianę nad blatem? Aż 25 modnych pomysłów

Co na ścianę nad blatem? Płytki ceramiczne

Płytki to najprostszy i najtańszy pomysł na wykończenie ściany nad blatem w kuchni. Ich wielkim plusem jest na pewno trwałość i ogromna ilość dostępnych wzorów. Możesz wybierać z płytek matowych i błyszczących, małych płytek w formie mozaiki (np. modna marokańska koniczyna, rybia łuska i inne popularne wzory) lub wręcz przeciwnie - postawić na płytki wielkoformatowe.

Trendy 2021 w aranżacji ściany nad blatem w kuchni wskazuje wzory z rysunkiem kamienia jako te najmodniejsze. Świetnym pomysłem są też płytki patchworkowe, zwłaszcza te inspirowane stylem boho i etnicznym. 

Dobierając płytki nad kuchenny blat trzeba tylko pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Jeśli płytki mają mocny wzór, blat powinien być neutralny (np. drewniany z delikatnym usłojeniem lub zupełnie gładki). Jeśli stawiasz na wzorzysty blat, dobierz do niego spokojne płytki bez deseni. 

Zobacz również: Co na ścianę nad blatem zamiast płytek? Dobre rozwiązania, piękne zdjęcia kuchni

Co na ścianę nad blatem? Szkło

Szkło nad kuchennym blatem to materiał trwały, odporny na wysokie temperatury, łatwy do utrzymania w czystości i bardzo prosty w czyszczeniu. Myje się je podobnie jak lustro. Znika nam też problem z brudnymi fugami, które często ciężko jest całkowicie wyczyścić.

Szkło ma przy tym ogromne walory estetyczne. Będzie się pięknie prezentowało nad blatem nadając kuchni wyjątkowy charakter. 

Do wyboru mamy szkło przezroczyste lub lakierowane na wybrany kolor. Taflą przezroczystego szkła możemy też przykryć wybraną fototapetę czy farbę.

Może to ci się spodoba: Biały marmur w kuchni. 13 pomysłów na ścianę i kuchenny blat

Co na ścianę nad blatem? Wykończ ją cegłą!

Cegły w naturalnych odcieniach czerwieni i brązu doskonale prezentują się w industrialnych wnętrzach, inspirowanych architekturą przemysłową. Podkreślają ich surowość i prostotę. Dzięki nierównomiernej powierzchni i drobnym niedoskonałościom zyskują na unikalności. 

Ceglaną ścianę trzeba zaimpregnować, aby ułatwić jej czyszczenie. Można też ją osłonić przezroczystą szybą. Pełnowymiarowe cegły nad blatem stosuje się rzadko. Z reguły są to ceglane płytki, których grubość nie zmniejsza pomieszczenia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także