Ściana nad blatem w kuchni. 10 wnętrz. 20 zdjęć kuchni!

Ściana nad blatem w kuchni. 10 wnętrz. 20 zdjęć kuchni!

Autor: Ewa Kozioł
02 lis 2022 08:23

Płytki, szkło, kamień, drewno. Ścianę nad blatem w kuchni możesz wykończyć na wiele różnych sposobów. Najważniejsze, aby materiał i kolor pasował do całej aranżacji wnętrza. Co zatem wybrać? Zobacz 10 świetnych pomysłów na dekorację ściany nad blatem w kuchni.

  • Ciekawe pomysły na wykończenie ściany nad blatem w kuchni z polskich domów i mieszkań.
  • Dużo zdjęć małych i dużych kuchni.
  • Sprawdź, jakie dekoracje na ścianę nad blatem w kuchni wybrali polscy architekci. Są wśród nich płytki, fornir, szkło, mozaika, kamień.

1. Szare płytki na ścianie nad blatem w kuchni

Do sąsiadującej z jadalnią nowoczesnej kuchni prowadzi szara podłoga z łupkowych płyt. Dekoracje zostały tu ograniczone do minimum. Rolę zdobień pełnią faktury materiałów wykończeniowych oraz pojedyncze detale. Funkcjonalną zabudowę tworzą wykonane na wymiar szafki. Fronty dolnych mebli wykończono dębowym fornirem o wyraźnej strukturze i tym samym kolorze, co podłoga w salonie. Szafki górne oraz wysokie słupki, w których zabudowano lodówkę, piekarnik oraz chłodziarkę na wino wyposażono w pozbawione uchwytów, matowe, szare fronty. Ciemne blaty wykonane są z płomienowanego granitu.

Prawdziwą gwiazdą kuchni jest ścienny dekor, wykorzystany dwukrotnie: w sąsiedztwie zlewozmywaka oraz obok okapu. Aby lepiej wyeksponować geometryczny kształt dekoracji, zrezygnowano z górnych szafek na tej ścianie. Ścianę nad blatem zdobią też płytki imitujące beton Berlin Tempelhof kreacji Macieja Zienia

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Projekt wnętrza: Magdalena Lehmann, Lehmann Design, www.lehmanndesign.pl

Opis całego mieszkania: Piękne, przestronne mieszkanie - zobacz nowoczesny projekt

2. Fornir na ścianie nad blatem w kuchni

Kuchnia mimo niedużego metrażu urządzona jest wygodnie i funkcjonalnie. Meble, dodatki, materiały tworzą modną, jasną i bardzo nowoczesną całość, daleką jednak od minimalistycznego chłodu. Białe, lakierowane fronty mebli doskonale łączą się z czarnym blatem oraz czarnym zlewozmywakiem i bateria. Całość ociepla drewno. Ścianę nad blatem zdobi bowiem pięknie usłojony fornir drewna egzotycznego. Przy kuchni znajduje się kącik jadalniany, który za sprawą niezwykle przytulnej stylizacji kusi obietnicą uroczych chwil podczas wspólnych posiłków.

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Projekt wnętrza: Małgorzata Galewska, współpraca: Emilia Zawojska, Epoca - Pracownia Projektowa, www.epoca.pl

Czytaj więcej:  Małe mieszkanie dla dwojga: wnętrze w szarościach

3. Płytki o wydłużonym kształcie na ścianie nad blatem w kuchni

Granica strefy kuchennej została symbolicznie zarysowana przez zastosowanie pasa ciemnych romboidalnych płytek, kontrastujących ze złocistą klepką. Wyżej, na ścianie nad blatem, pojawiły się z kolei płytki o nieczęsto spotykanym wydłużonym kształcie. Oba te geometryczne wątki bardzo ożywiają minimalizm kuchni. Z kubicznymi bryłami zabudowy i jej głębokim matem efektownie kontrastuje lodówka retro marki Smeg w czarnym błyszczącym lakierze. Warto też zwrócić uwagę na lampę Vertigo marki Petite Friture, która zawisła nad stołem jadalnianym. Wszystkie składniki tej aranżacji łączy lekka, ażurowa, linearna forma oraz czarna barwa. 

Zdjęcie: Kamila Markiewicz-Lubańska

Projekt wnętrza: PRW Design, www.prwdesign.pl

Opis całego projektu: Nowoczesne mieszkanie w Warszawie. Eleganckie wnętrze. Zaglądamy do środka!

4. Farba na ścianie nad blatem w kuchni

Przestrzeń dzienna jest otwarta. Łączy trzy strefy: kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową. Urządzona jest jasnych kolorach, które tworzą spójną całość. Kuchnia, mimo niedużego metrażu jest bardzo wygodna. Na blacie zastosowano tu kamień z mocnym użyleniem. Wzór przechodzi z blatu na ścianę, a na niej jest farba dająca efekt tynku glinianego. Architektka przyznaje, że długo takiej szukała, ponieważ większość tzw. farb strukturalnych daje efekt sztuczny, z połyskiem, w rodzaju stiuku, co absolutnie nie pasowało do tego wnętrza.

Zdjęcie: Dariusz Jarząbek

Projekt wnętrza: Magdalena Daszkiewicz, pracownia Przestrzenie, www.przestrzenie.pl

O tym mieszkaniu pisaliśmy tu: 60-metrowe mieszkanie w Gdańsku. Szare ściany w salonie, kamień w kuchni!

5. Onyks na ścianie nad blatem w kuchni

Bliską sąsiadką salonu jest kuchnia. W jej centralnym punkcie znajduje się wyspa, która stanowi zintegrowane centrum gotowania. Dzięki temu rozwiązaniu właściciel może podczas przygotowywania posiłku swobodnie rozmawiać z gośćmi przebywającym w salonie. Z kolei gładkie fronty i nieskomplikowana bryła mebli kuchennych sprawiają, że jest ona bardzo nowoczesna. Smaku całości dodaje masywny marmurowy blat na wyspie oraz ściana nad blatem wykonana ze szlachetnego onyksu. Podświetlona, mieni się bogatą, złotą barwą. Całość wieńczy luksusowy sprzęt AGD marki Gaggenau.

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Projekt wnętrza: Anna Fodemska

Opis całego projektu: Jasne wnętrze: eleganckie mieszkanie w centrum Warszawy

6. Mozaika na ścianie nad blatem w kuchni

Zabudowa meblowa nawiązuje do klasycznych modeli kuchni, gdzie ważną rolę odgrywają zdobienia. Jednak stylizowane ramiaki i frezowane wieńce ubrano w granat. To połączenie zupełnie odmieniło wizualny odbiór mebli, dodając tradycyjnej aranżacji pazura. Dodatkowo granat dobrze komponuje się z miętą, która gra w całym projekcie pierwsze skrzypce. W przypadku kuchni wprowadzona jest ona w postaci błyszczącej mozaiki tuż nad blatem. Ten ostatni, podobnie jak szafki wiszące utrzymany jest w bieli, co pozwoliło nadać wnętrzu lekkości. Miętowa mozaika „przebłyskuje” złotymi akcentami współgrając w ten sposób z dekoracyjnymi uchwytami meblowymi. 

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt wnętrza:  Magdalena Bielicka, Maria Zrzelska-Pawlak, pracownia Magma, www.pracownia-magma.pl

Czytaj więcej: Klasyczna kuchnia. Piękne wnętrze w delikatnych kolorach

7. Szkło na ścianie nad blatem w kuchni

Właścicielka nie lubi chaosu oraz zalegających na blatach rzeczy, które dają wrażenie bałaganu, wymyśliła więc sprytne i pojemne schowki oraz kosze ukryte w zabudowie. Dzięki temu, wszystkie rzeczy niezbędne do pracy w kuchni są odpowiednio posegregowane. Szafki także pozbawione są uchwytów, nic więc nie zakłóca wizualnej czystości wnętrza. Ścianę nad blatem wykończono szkłem, także z myślą o łatwym utrzymaniu porządku. Wszelkie zabrudzenia można z niej szybko i bez trudu usunąć. Ponadto błyszczące, jasne szkło nad blatem dodaje wnętrzu elegancji i wizualnie je powiększa.

Ważną częścią kuchennej aranżacji jest wyspa. Ulokowano ją na środku pomieszczenia, dzięki temu dostęp do niej jest możliwy z obu stron. Pełni ona również rolę elementu oddzielającego kuchnię od strefy dziennej, a także domowego barku, przy którym można wypić kawę czy zjeść szybkie śniadanie. 

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Projekt wnętrza: Małgorzata Galewska, współpraca: Emilia Zawojska, Epoca - Pracownia Projektowa, www.epoca.pl

Czytaj więcej: Modna kuchnia z jadalnią - gotowy projekt

8. Białe płytki na ścianie nad blatem w kuchni

W kuchni znajduje się duża, głęboka szafa z forniru w ciepłym, jasnym wybarwieniu oraz szafki dolne w ciemnym, grafitowym kolorze z powłoką velvet, które zapewniają dużo miejsca na przechowywanie. Całość spaja czarny, granitowy blat oraz białe, błyszczące płytki zdobiąca ścianę tuż nad nim, których kolor został dopasowany do oryginalnego, betonowego sufitu. W kuchni elementem wyrazistym elementem jest jednak barwna fototapeta z roślinnym wzorem. Projektantka wykończyła nią fragment ściany między szafkami stojącymi i szafą kuchenną.

Zdjęcie: Joanna Jawor

Projekt wnętrza: Joanna Ochota, Archimental, www.conceptjoana.archimental.com

Więcej tu: Eleganckie wnętrze. Jasne i przytulne. Zobacz piękny dom w Będzinie!

 

9. Błyszcząca mozaika na ścianie nad blatem w kuchni

Ciemny odcień kobaltu pięknie zdobi prostą, lekko połyskującą kuchenną zabudowę. Minimalistyczne szafki ukrywają wszystkie niezbędne sprzęty AGD i pozwalają skupić wzrok na wyjątkowo efektownej, błyszczącej mozaice marki Sicis. To ona pokrywa całą ścianę nad blatem w kuchni przypominając roziskrzoną taflę oceanu, w której odbijają się promienie słońca. Tak mocny element wymógł na architektce aranżacyjną powściągliwość podczas prac nad pozostałą częścią pomieszczenia. Stąd pomysł na wyważony jasny blat i podłogę oraz subtelne kształty mebli. 

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt wnętrza:Joanny Safranow, z biura projektowego Safranow,

Cały projekt tu: Elegancki apartament w Gdyni. Obok tego wnętrza nie przejdziesz obojętnie (i ta kuchnia!) 

10. Szary granit na ścianie nad blatem w kuchni

Lakierowana na wysoki połysk biała zabudowa meblowa rozświetla przestrzeń, kryjąc w sobie zarówno pojemne szafki, jak i niezbędny sprzęt AGD. Swą prostą, lekką formą ustępuje miejsca szaremu granitowi, który zdobi blat i ścianę tuż nad nim. Ten naturalny kamień, przywołując na myśl nadmorskie kamyczki, doskonale wpisuje się w stonowaną kolorystykę całej strefy dziennej, korespondującej z roztaczającym się za oknami krajobrazem.

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Projekt wnętrza: Agnieszka Hajdas, Arte Dizain, www.artedizain.pl

Czytaj więcej: Małe mieszkanie: piękny apartament nad morzem

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także