PARTNER PORTALU
Ściana nad blatem w kuchni: 15 ciekawych pomysłów. Zobacz zdjęcia!

Ściana nad blatem w kuchni: 15 ciekawych pomysłów. Zobacz zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
09 wrz 2021 14:49

Płytki ceramiczne czy szkło? Cegła czy drewno? Jak wykończyć ścianę nad blatem w kuchni? Piękne inspiracje znajdziesz w naszym przeglądzie. Zobacz ciekawe pomysły na ścianę nad kuchennym blatem.

Dziś kuchnia to nie tylko przestrzeń, gdzie przygotowujemy posiłki i gotujemy. To miejsce, w którym chętnie spędzamy czas wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi. Sprzyja temu najczęściej spotkamy obecnie układ kuchni, a więc otwarcie jej na salon. Chętnie łączymy kuchnię z jadalnią oraz ze strefą wypoczynkową. Chcemy, aby otwarta przestrzeń dzienna była reprezentacyjna, estetyczna i zachwycała pięknymi kolorami, materiałami czy wykończeniami. W takim wnętrzu ważny staje się każdy element aranżacji. A takim elementem jest niewątpliwie ściana nad kuchennym blatem. Przykładamy więc dużą wagę do tego, jak zostanie wykończona. I dobrze! Bo może stać się wyjątkową dekoracją nie tylko samej kuchni, ale całej strefy dziennej.

Ściana w kuchni: wybierz płytki

Płytki ceramiczne są wciąż jednym z najpopularniejszych materiałów, które zdobią ściany nad kuchennym blatem. Jest to materiał trwały, odporny na wysokie temperatury, na wilgoć czy na liczne detergenty. Łatwo je także utrzymać w czystości, dzięki czemu nie przysporzą zbyt wielu problemów przy codziennym sprzątaniu. A to w każdej kuchni niezwykle ważna sprawa! 

Płytki ceramiczne są jednak nie tylko bardzo praktycznym rozwiązaniem, ale także niezwykle efektowną dekoracją. Wystarczy, chociażby przyjrzeć się dostępnej na rynku ofercie, która zaskakuje bogactwem wzorów i kolorów. I wciąż pojawią się nowe, ciekawe kolekcje. Jest w czym wybierać i warto z tego wyboru skorzystać. Pamiętaj, tylko aby płytki pasowały do mebli, do blatu oraz do podłogi w kuchni. 

Na co się zdecydować? Możesz wybrać płytki w jednolitym kolorze. Ponadczasowa biel, szarości, beże to zawsze dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli połączysz je w kuchni z drewnem. Możesz jednak zdecydować się na płytki z geometrycznym wzorem inspirowane, chociażby hiszpańskimi maiolikami czy włoskimi kaflami. Nad kuchennym blatem będą pięknym, ale też i mocnym akcentem. Warto więc to rozwiązanie wziąć pod uwagę w spokojnym, stonowanym wnętrzu. Równie ciekawym rozwiązaniem nad blatem w kuchni będą płytki z kolekcji imitujących kamień. Dodadzą one przestrzeni elegancji i stworzą wyjątkową kompozycję z drewnem oraz z jasnymi kolorami. Możesz też postawić na szare płytki rewelacyjnie imitujące beton lub pięknie odwzorowujące wygląd naturalnego drewna.

Ściana w kuchni: postaw na szkło

Szkło na ścianie nad kuchennym blatem to świetny wybór. Coraz chętnie sięgamy po ten materiał szukają ciekawej alternatywy dla popularnych płytek. Za jego zastosowaniem przemawiają zarówno aspekty praktyczne, jak i względy estetyczne. Szkło jest trwałe i łatwo się je czyści. Do mycia  wystarczą zwykłe środków, których używamy do czyszczenia szyb. A jeśli nie ma ich pod ręką doskonale sprawdzi się niezwodna woda z octem.

Szkło daje nam także bardzo wiele różnych możliwości aranżacyjnych. Do wyboru masz bowiem szkło kolorowe lub przeźroczyste. W pierwszym przypadku samo w sobie jest już pięknym, efektownym elementem dekoracyjnym i może nadawać charakter całej kuchni. Szkło dostępne jest w bardzo wielu kolorach. Szkło transparentne zastosowane nad kuchennym blatem będzie natomiast bardziej dyskretne, subtelna, praktycznie ledwie zauważalne. Możesz zdecydować się na to rozwiązaniem, jeśli chcesz ścianę ozdobić tapetą, fototapeta lub jedynie farbą. Szło będzie wówczas pełniło funkcję ochronną.

Pamiętaj jednak, aby tam, gdzie ściana nad blatem narażona jest na działanie wysokich temperatur (np. nad płytą grzejną), zastosować szkło hartowane. Jest ono znacznie bezpieczniejsze i nie pęknie, nawet pod wpływem gorąca.

Ściana w kuchni: cegła, beton, drewno

Szukając inspiracji na ścianę nad kuchennym blatem możesz również sięgnąć po cegłę, drewno czy beton. Każdy z tych materiałów nada wnętrzu niepowtarzalny klimat. Będzie wyglądał pięknie i niezwykle oryginalnie. Muszą one jednak zostać odpowiednio zabezpieczone, aby mogły spełnić swoje zadanie. Trzeba o tym pamiętać. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także