Ściana nad blatem w kuchni. 15 pomysłów na szkło. Zobacz zdjęcia!

Ściana nad blatem w kuchni. 15 pomysłów na szkło. Zobacz zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
23 marz 2022 11:32

Co wybrać na ścianę nad blatem w kuchni? Wybierz szkło. Ma same zalety! To materiał trwały i bardzo estetyczny. Sprawdzi się w kuchni o każdym metrażu i urządzonej w każdym stylu.

Szkło ścianie nad blatem w kuchni to doskonała alternatywa dla tradycyjnych płytek. Ma zarówno walory praktyczne, jak i estetyczne. Jest trwałe, odporne na uszkodzenia, na wysokie temperatury, wilgoć oraz na kontakt z wodą, parą czy licznymi zabrudzeniami, których w kuchni nie brakuje. Bez obaw można je więc umieścić tuż przy płycie grzewczej. Szkło, dzięki swojej gładkiej powierzchni pozbawionej fug czy innych wgłębień, jest także bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Ta zaleta w miejscu, gdzie codziennie coś kroimy, myjemy i gotujemy ma ogromne znacznie. 

Szkło może zdobić całą wolną przestrzeń między szafkami lub tylko fragment ściany. W jednym i w drugim wariancie wygląda bardzo efektownie. Gładka, błyszcząca powierzchnia pięknie odbija światło, nadając kuchni lekkości i optycznie powiększając przestrzeń. Będzie więc idealnym rozwiązaniem szczególnie do małych kuchni. Szkło jest dostępne w szerokiej palecie kolorów, dlatego można dopasować je do każdej kuchni. 

Jakie szkło do kuchni?  

Do wyboru masz kilka różnych opcji. Warto dokładnie sprawdzić co jest dostępne i co wyróżnia dany produkt, a dopiero potem ostatecznie podjąć decyzję. 

1. Hartowane szkło bezbarwne – jaka sama nazwa wskazuje nie ma koloru, a więc można pod nim przykleić dowolną laminowaną tapetę. To rozwiązanie zarówno dekoracyjne, jak i bardzo praktyczne. Wzór tapety nie ulega wtedy zniszczeniu. Ścianę pod przezroczystą szklaną taflą ścianę można także pomalować na dowolny kolor, a gdy się znudzi, szkło – zdjąć i dowolnie go zmienić.

2. Hartowane szkło lakierowane – z jednej strony pokryte jest lakierem. Można je zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL. Do wyboru są tysiąc różnych odcieni.

3. Hartowane szkło z nadrukiem – do zamówienia u szklarza lub dobrania z gotowej oferty producentów mebli (zazwyczaj do danej kolekcji szafek mamy kilka wariantów szkła). Wzorów jest mnóstwo – od motywów kawiarnianych, poprzez warzywa i owoce, a na miejskich panoramach kończąc. Nadruk na szkle dopasujemy pod kolor mebli, blatów lub styl aranżacji. Można wykorzystać własnoręcznie zrobioną fotografię lub kupić ją w banku zdjęć.

4. Szkło laminowane – podklejone folią przezroczystą lub z nadrukiem. Jeśli szkło się rozbije, tafla nie
rozpada się, pozostając na folii.

5. Szklane płytki i mozaika – drobne kwadraty lub wieloboki ze szkła można układać np. jako dekor pomiędzy zwykłe płytki. 

Montaż szkła nad blatem

Przy wyborze szkła nad blat w kuchni ważny jest także jego montaż. Tafle najlepiej jest montować po konsultacji z fachowcem. Doradzi ona, jaki dokładnie wymiar szkła jest potrzebny. Warto też pamiętać o uszczelnieniu krawędzi stykających się ze ścianą silikonem lub akrylem. Uniemożliwi to przedostawanie się brudu pod szklaną taflę. Do wyboru są różne sposoby montażu. Szkło można przymocować na: 

1. Klej – gdy nie chcemy, by były widoczne jakiekolwiek elementy mocowania.

2. Listwy – dostępne są gotowe zestawy: szklane szyby z listwami montażowymi (na dolną i górną krawędź) oraz specjalnymi klipsami. Pomiędzy zamontowane szyny wsuwa się szklaną taflę (potrzebny jest wtedy swobodny dostęp do ściany z jednej strony).

3. Śruby – wybierając ten sposób, trzeba pamiętać, by zlecić wykonanie otworów, które będą pasowały do wielkości śrub. Elementy montujące można potem zasłonić specjalnymi nakładkami z metalu.

4. Dystanse – pozwalają zachować nawet kilkucentymetrową odległość od ściany. Gdy między szkłem hartowanym a ścianą mamy odstęp, przestrzeń można wypełnić np. piaskiem z muszelkami, kamykami, czy zamontować w niej lampki.

Najtańszą opcją jest szkło laminowane, najdroższą zaś – hartowane. Dodatkowe koszty ponosi się
u szklarza również za wszystkie otwory na śruby, które trzeba wywiercić przed montażem, oraz za obróbkę krawędzi. 

Zobacz także Ściana nad blatem w kuchni. Modne pomysły. 20 pięknych kuchni!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także