Ściana nad blatem w kuchni. 5 pomysłów do małej kuchni. 10 pięknych zdjęć!

Ściana nad blatem w kuchni. 5 pomysłów do małej kuchni. 10 pięknych zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
10 lis 2022 11:20

Co sprawdzi się na ścianie nad blatem w małej kuchni? Dekoracyjne płytki czy przezroczyste szkło? Elegancki kamień czy stylowa cegła? Zobacz pomysły na dekorację ściany nad blatem polskich architektów i projektantów wnętrza. Każdy sprawdzi się w małej kuchni.

  • Bardzo fajne pomysły na dekorację ściany nad blatem w kuchni. 
  • Aranżacje małych kuchni z polskich mieszkań. 
  • Zobacz co na ścianę nad blatem w małej kuchni wybrali polscy architekci i projektanci wnętrz. Jest wśród nich cegła, farba tablicowa, kamień, płytki oraz szkło.

1. Cegła na ścianie nad blatem w małej kuchni 

Nowoczesna kuchnia w formie aneksu stanowi część otwartej przestrzeni dziennej. Tworzą ją zabudowa meblowa na jedną ścianę oraz wyspa, pełniąca również rolę upragnionego schowka na wina. Naturalnym przedłużeniem wyspy jest jadalnia w postaci niewielkiego stołu na pięć osób. Zarówno jadalniany stół, wyspę jak i dolny rząd kuchennych szafek wieńczą dębowe blaty w jasnym wybarwieniu. Ich obecność ociepla wizualnie wystrój wnętrza, w którym króluje czerń meblowych frontów, ścianki oddzielającej kuchnię od przedpokoju i sprzętów AGD. Blaty w kuchni są sztucznie pogrubiane. Bazowa grubość to 3 centymetry, a wydaje nam się, że jest to 8 centymetrów.

Obok drewna przytulności wnętrzu dodaje również autentyczna stara cegła pochodząca z Malborka położona na ścianie nad blatem. Jej czerwone wybarwienie tworzy ciepły klimat, a chropowata faktura i swoiste wrażenie niedokończenia ściany potęgują industrialny charakter wnętrza.

Zdjęcie: Michał Młynarczyk

Projekt wnętrza: Karolina Karwowska, Deer Design Pracownia Architektury Wnętrz, www.deerdesign.pl

Więcej tu: Mała kuchnia w bloku - zobacz gotowy projekt 

2. Farba tablicowa na ścianie nad blatem w małej kuchni

Kuchnię umieszczono w aneksie i stylistycznie dopasowano do aranżacji salonu, aby tworzyły spójną całość. Białe szafki dolnej i górnej zabudowy zestawiono z wysokimi słupkami wykończonymi dębowym fornirem. Choć kuchnia nie jest duża, zapewnia sporo miejsca do przechowywania. Ściana nad blatem pomalowana farbą tablicową w szarym kolorze nadaje jej nowoczesny ton. Właściciele zapisują na niej miłe sentencje, ale i codzienne informacje czy kulinarne przepisy.

Zadaniem umieszczonej pomiędzy kuchnią a salonem ścianki działowej, która jest jednocześnie kuchennym półwyspem, jest wyznaczenie granicy stref. Wcześniej była tu pełnowymiarowa ściana, jednak wyburzono ją, aby zyskać swobodę przestrzeni. Przykuwającym wzrok elementem w strefie dziennej jest lampa nad stołem, składająca się z karteczek, które można samodzielnie przyczepiać. 

Zdjęcie: Studio 17 Pixeli

Projekt wnętrza: Katarzyna Kiełek, Agnieszka Komorowska-Różycka, Livingbox, www.livingbox.pl

Opis całego mieszkania: Mieszkanie w stylu skandynawskim - piękna metamorfoza wnętrza

3. Płytki na ścianie nad blatem w małej kuchni

Salon, kuchnia i jadalnia tworzą jedną, otwartą całość. W strefie wypoczynku nie zabrakło elementów w stylu vintage, dzięki którym wnętrze nabrało także stylu mid-century. Meble z przeszłością dodają także charakteru jasnej przestrzeni. Nieco w kontraście do elementów vintage w salonie, kuchnia w formie aneksu kuchennego jest maksymalnie prosta. Matowe białe szafki z delikatnym frezowaniem mają łagodne, złote uchwyty. Szary blat kuchenny i białe płytki  na ścianie dopełniają całości aranżacji.

Tuż obok aneksu kuchennego stanęła jadalnia. Owalny stół z jasnego drewna znakomicie się prezentuje w zestawie z krzesłami w tym samym kolorze, tapicerowanymi beżową tkaniną.

Zdjęcie: Marta Behling, Pion Poziom

Projekt wnętrza: pracownia Nasze Nowe, www.naszenowe.pl

Cały projekt opisywaliśmy tu: Piękne mieszkanie w Warszawie. Biała kuchnia ocieplona drewnem jest świetna!

4. Kamień na ścianie nad blatem w małej kuchni

Kuchnia jest skromnych rozmiarów, lecz bardzo praktyczna. By nie zdominowała strefy dziennej projektantka zdecydowała się na białe fronty w półmatowym wykończeniu szafek. Drugim kolorem, który się tu pojawia jest ciemna szarość. W tym kolorze mamy cienki blat oraz fragment ściany nad nim. To elegancki materiał wykończeniowy – granit santynowany Nero Zimbabwe odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz temperaturę. W bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy kuchennej projektantki przewidziały miejsce na czarny, prosty, lekko stylizowany na lata 60. stół z zestawem komfortowych krzeseł Yoki obitych bardzo modnym, butelkowozielonym welurem. Lampa Capri dopełnia całości kompozycji.

Zdjęcie: Pion Poziom

Projekt wnętrza: Aneta Dudek, Martyna Leśniewska, Naboo Studio, www.naboostudio.com

Czytaj więcej: Przytulne 50-metrowe wnętrze w pastelach i szarościach

5. Szkło na ścianie nad blatem w małej kuchni

Niewielki korytarz prowadzi wprost do otwartej kuchni, urządzonej najbliżej wejścia. Większość szafek została umieszczona w ściennej wnęce, znalazły się tam także sprzęty AGD: lodówka w zabudowie, piekarnik pod blatem. Tutaj mieści się strefa gotowania i zmywania. Aranżację kuchni zdominowała biel. W tym kolorze są meble, blat oraz ściana nad blatem, która dodatkowo zabezpiecza przezroczyste szkło.  

Praktycznie rozwiązanie w postaci wąskiego blatu poprowadzonego pod oknem oferuje dodatkowe miejsce do pracy. Umożliwia także płynne połączenie zasadniczej części zabudowy z półwyspem, który wizualnie oddziela kuchnię od części wypoczynkowej. Półwysep możne pełnić dowolne role.

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Projekt wnętrza: Katarzyna Uszok-Adamczyk, Pracownia Projektowa Uszok, www.uszok.pl

Więcej tu: Małe mieszkanie w mieście - zobacz gotowy projekt

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także