Ściana nad blatem w kuchni. Modne pomysły. 20 pięknych kuchni!

Ściana nad blatem w kuchni. Modne pomysły. 20 pięknych kuchni!

Autor: Ewa Kozioł
01 marz 2022 17:09

Co na ścianę nad blatem w kuchni? Lepiej sprawdzą się płytki ceramiczne czy szkło? A może warto wziąć pod uwagę cegłę? Materiałów jest co najmniej kilka, a pomysłów już znacznie więcej. Najciekawsze znajdziecie w naszej galerii.

Ściana nad blatem to szczególne miejsce w każdej kuchni. Dlaczego? Znajduje się bowiem w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią roboczą, z której codziennie korzystamy gotując czy przygotowując posiłki. W związku z tym narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników. Ma stały kontakt z wodą, wilgocią, tłuszczem, różnymi zabrudzeniami, wysoką temperaturą czy środkami stosowanymi do sprzątania. Bez wątpienia materiał, którym zostanie wykończona ściana nad blatem musi bardzo wiele znieść. Musi więc być trwały, a przy tym łatwy w czyszczeniu.

Równie ważny jest jednak także aspekt estetyczny. Ściana nad blatem stanowi istotny element dekoracyjny kuchni. Może podkreślić jej nowoczesny styl czy elegancki charakter. Może też ożywić wnętrze, dodają mu pazura lub subtelnie wtopić się w aranżację, pozostając jedynie dopełnieniem zabudowy meblowej. Wszystko zależy oczywiście do efektu, jaki będziesz chciał we wnętrzu uzyskać. 

Co więc wybrać na ścianę nad blatem? Bogactwo materiałów wykończeniowych pozostawia nam niemal nieograniczone pole do popisu. Do wyboru masz przeróżne wzory, kolory, faktury, formaty. Zawsze warto jednak sprawdzić, czy materiał, który nam się podoba, zda egzamin w kuchni. Część dostępnych obecnie produktów wymaga bowiem po ułożeniu na ścianie odpowiedniego zabezpieczenia czy impregnacji. 

Płytki w kuchni

Płytki ceramiczne są najbardziej popularnym materiałem, który od lat gości na ścianach w polskich kuchniach. Spełniają one zarówno warunki praktyczne, jak i oferują nieograniczoną wręcz ilość wzorów, kolorów i faktur, dzięki którym wnętrze o każdym metrażu i w każdym stylu będzie wyglądało bardzo efektownie. Czasem wystarczy ułożenie zaledwie tylko kilku płytek, by stworzyć piękną, jednolitą powierzchnię na ścianie. 

Oferta producentów płytek ceramicznych zarówno polskich, jak i zagranicznych, jest bardzo szeroka, ale i bardzo ciekawa. Coś dla siebie na pewno znajdą miłośnicy prostych rozwiązań oraz tych bardziej dekoracyjnych motywów. W nowoczesnej kuchni na ścianie nad blatem świetnie będą wyglądały płytki w szarościach doskonale imitujące betonowe powierzchnie czy płytki inspirowane naturalnym drewnem, które dodatkowo ocieplą przestrzeń. Na zwolenników klasyki czekają produkt w ponadczasowej bieli i czerni. Chętnie też sięgamy po płytki inspirowane marmurem, z szarymi, czarnymi czy złotymi żyłkami na białym lub szarym tle. 

Na ścianie nad blatem układamy zarówno płytki o w dużych formatach, jak i mozaiki. Te pierwsze świetnie wyglądają w matowym, jednokolorowym wydaniu, te drugie zaś dodadzą kuchni stylu i charakteru, jeśli zdecydujemy się na piękne, geometryczne wzory.  

Szkło w kuchni

Szkło jest kolejnym materiałem, po który coraz chętnie sięgamy, szukając alternatywny dla płytek ceramicznych. I do dobrze! Bo to materiał, który na ogromny potencjał aranżacyjny. Szkło wygląda efektownie i elegancko, nadaje kuchni połysk i wrażenie lekkości. Pasuje też do wnętrz urządzonych w każdym stylu.

Wybierając szkło masz do wyboru trzy różne opcje. Możesz zdecydować się na szkło kolorowe, które jest dostępne w wielu różnych barwach. Czarne doskonale będzie wyglądało w połączeniu z białymi meblami, a zielone czy czerwone pięknie ożywi jasną, stonowaną kuchnię. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem jest szło z dowolnym nadrukiem, który ci się podoba. I wreszcie trzecia opcja. Szkło przezroczyste, które zabezpieczy ścianę, a jednocześnie podkreśli to, co się na niej znajdzie. Możesz więc ścianę pomalować na dowolny kolor lub ozdobić ją fajną grafiką, tapetą czy fototapetą, a nawet swoimi zdjęciami. 

Pamiętaj, aby na ścianę nad blatem wybrać szkło hartowane, a więc takie, które sprawdzi się w trudnych, kuchennych warunkach.

Farba, drewno, cegła w kuchni

Ścianę nad blatem w kuchni możesz pomalować specjalną farbą, która jest odporna na wilgoć i można ją wielokrotnie myć używając do tego różnych, dostępnych detergentów. To produkt odporny także na zabrudzenia i zapobiegający rozwojowi grzybów. Specjalne farby przeznaczone zarówno do kuchni, jak i łazienek, dostępne są w wielu kolorach. 

Coraz częściej nad blatem w kuchni widoczna jest cegła w swoim tradycyjnym, czerwonym kolorze lub biała. Wygląda bardzo pięknie zarówno w nowoczesnym wnętrzu, jak i w klasycznym czy rustykalnym.  Nada kuchni wyjątkowego charakteru. Najczęściej na ścianie nad blatem układane są ceglane płytki (ich grubość nie zmniejsza pomieszczenia), rzadziej zaś pełnowymiarowe cegły. Co ważne. Ceglana ściana wymaga impregnacji, a jeśli nie impregnacji, to na przykład zabezpieczenia jej przezroczystą taflą szkła. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli nad ścianą nad kuchennym blatem wybierzesz drewno np. panele fornirowane, rzadziej lite drewno. Prezentuje się rewelacyjnie, ale wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Warto jednak podjąć ten trud! 

Zobacz także Nowoczesne wnętrze. Dobre pomysły na przechowywanie!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także