×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ściana nad blatem w kuchni. Płytki znowu modne. 20 świetnych zdjęć!

Ściana nad blatem w kuchni. Płytki znowu modne. 20 świetnych zdjęć!

Autor: Urszula Tatur
22 marz 2021 13:57

Po latach dominacji szkła i innych nowoczesnych materiałów na ścianie nad blatem do łask wracają płytki. Zobaczcie jak mogą prezentować się w Waszej kuchni.

Po długiej dominacji szkła, jako materiału najchętniej wybieranego na ścianę nad blatem, do łask wróciły płytki. To dobry wybór pod każdym względem. Płytki ceramiczne są łatwe w utrzymaniu czystości, dzięki czemu nie przysparzają kłopotów podczas codziennych prac kuchennych oraz sprzątania. Trwałe i wytrzymałe są nie tylko praktyczny rozwiązaniem na ścianę nad blatem, ale i bardzo efektowną dekoracją całej kuchni.

Wybierając płytki do kuchni powinniśmy kierować się dwoma najważniejszymi kryteriami: funkcjonalnością oraz estetyką. Ściany – w szczególności ta nad blatem – narażone są na intensywne i często trudne do usunięcia zabrudzenia. Zatem materiał, jakiego użyjemy, powinien być przede wszystkim łatwy w czyszczeniu, odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy wysoką temperaturę oraz wilgotność, pochodzące z gotowania.

Warto też zadbać o aspekt dekoracyjny. Ściana nad blatem to miejsce dobrze widoczne z każdej perspektywy, co jest szczególnie ważne, gdy nasza kuchnia jest otwarta na salon czy jadalnię. Płytki na ścianie nad blatem będą więc przykuwać wzrok, a co więcej podkreślą charakter całej zabudowy kuchennej. Mogą więc stać się mocnym akcentem stylistycznym, lub też subtelnie wtopić się w całość. Odpowiednio dobrany wzór i format pozwoli dodatkowo wprowadzić określony styl, czy dodatkowy efekt. I tak np. inspirowane hiszpańskimi wzorami majoliki podkreślą śródziemnomorski charakter aranżacji, a połyskujące mozaiki dodadzą nuty glamour.

Dostępne na rynku kolekcje płytek ceramicznych doskonale oddają aranżacyjne trendy. Co aktualnie jest modne?

Inspiracją w 2021 roku pozostaje natura. Niezaprzeczalnie ciepło drewna z jeszcze bardziej wyraźnym rysunkiem jego struktury będzie zdobiło zarówno ściany jak i podłogi naszych kuchni. Motywy natury to także minimalizm, proste wnętrza z elementami zaczerpniętymi z przyrody – nie tylko drewno, ale też kamień, kolory ziemi czy motywy roślinne – wszystkie sprzyjają nurtom eko. Dlatego w modnej aranżacji nie może zabraknąć imitacji naturalnych kamieni - zarówno eleganckiego marmuru, jak i ciepłych trawertynów. Innym motywem, chętnie wykorzystywanym w kuchennych aranżacjach, a wpisującym się w minimalistyczną estetykę, jest beton architektoniczny. Mówiąc o modnych wzorach płytek ceramicznych nie możemy pominąć płytek strukturalnych, z odczuwalną, wręcz namacalna strukturą oraz wielkim powrocie kafli, w tym inspirowanych śródziemnomorską stylistyka etno i mozaik. Te ostatnie robią furorę!

Dostępne na rynku kolekcje płytek ceramicznych wyróżniają się bogactwem i różnorodnością barw, rozmiarów oraz faktur. Wybór kuchennych płytek musi być zatem dogłębnie przemyślany, a one same dopasowane stylistycznie do wystroju sąsiadujących pomieszczeń.

Polecamy w serwisie: Salon w kolorach ziemi. 12 pięknych aranżacji. Zobacz zdjęcia!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także