Ściana w kuchni. 10 modnych pomysłów na farbę! Jaką wybrać?

Ściana w kuchni. 10 modnych pomysłów na farbę! Jaką wybrać?

Autor: Justyna Łotowska
10 lut 2022 11:38

Co dać na ścianę w kuchni zamiast płytek? A może pomalować ściany kuchenne farbą? To dobry i modny pomysł, ale kluczem jest wybór farby, która jest odporna na wilgoć, zabrudzenia i pleśń.

  • Czym wykończyć ściany w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, takich jak kuchnia?
  • Ścianę warto ozdobić tak, aby tworzyła z innymi elementami fajną całość.
  • Przestrzeń nad kuchennym blatem jest szczególnie narażona na działanie pary wodnej, która wydziela się podczas gotowania czy zmywania.
  • Aby przeciwdziałać powstawaniu grzybów, podstawą jest sprawna wentylacja.
  • Kolejnym ważnym elementem jest zastosowanie odpowiedniej farby, dedykowanej do wymagających przestrzeni kuchni.

Czym wykończyć ściany w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, takich jak kuchnia? Jeśli nie jesteś miłośnikiem płytek na całej powierzchni (a pewnie nie jesteś), wybierz odpowiednią farbę. 

Co na ścianę w kuchni? 

Aranżacja ściany w kuchni nie jest taka prosta. Mamy dużo możliwości, przez co wybór jest jeszcze trudniejszy. Wszystko zależy od ogólnej wizji naszej kuchni. Ścianę warto ozdobić tak, aby tworzyła z innymi elementami fajną całość. Warto również wybrać takie wykończenie, które będzie odporne na wysokie temperatury, wilgoć i zabrudzenia.

Chcesz wiedzieć więcej: Co na ścianę nad blatem zamiast płytek? Dobre rozwiązania, piękne zdjęcia kuchni

Jaka farba na ścianę w kuchni?

Wykwity pleśni, nieestetyczne zacieki i mokre plamy – to niechciani goście, którzy często mogą pojawiać się w łazience czy kuchni ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w tych pomieszczeniach. W jaki sposób można skutecznie zabezpieczyć przed nimi ściany, by wnętrza nie traciły swego aranżacyjnego uroku i były bezpieczne dla domowników?

Przestrzeń nad kuchennym blatem jest szczególnie narażona na działanie pary wodnej, która wydziela się podczas gotowania czy zmywania. Niestety sprzyja to rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów pleśniowych.

Glazura nad zlewem czy płytą indukcyjną też nie zawsze rozwiązuje ten problem, bo pleśń lubi pojawiać się również na fugach między płytkami. Aby przeciwdziałać powstawaniu grzybów, podstawą jest sprawna wentylacja, która sprawi, że wilgoć nie będzie gromadzić się w pomieszczeniu.

Kolejnym ważnym elementem jest zastosowanie odpowiedniej farby, dedykowanej do wymagających przestrzeni kuchni. W sklepach budowlanych pytaj o farbę, która tworzy powłokę o zwiększonej odporności na działanie pleśni, dedykowaną przestrzeniom kuchni. Ma ją w swojej ofercie kilku renomowanych producentów. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także