×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
10 pomysłów na oświetlenie LED w kuchni

10 pomysłów na oświetlenie LED w kuchni

Autor: Urszula Tatur
19 gru 2017 08:44
Aktualizacja: 19 gru 2017 09:11

Oświetlenie LED w naszych domach to już standard. Podpowiadamy jak szybko i dobrze wybrać LED do kuchni.

Jak szybko i dobrze wybrać LED?
Czy kupując żarówkę otwieracie pudełko i na wszelki wypadek sprawdzacie, co jest w środku? Z badań wynika, że taki odruch ma zdecydowana większość z nas:). Nic dziwnego: na opakowaniu faktycznie umieszczone są wszystkie kluczowe informacje. Wystarczy umieć je zinterpretować. Wybór odpowiedniego źródła światła w gąszczu propozycji wcale nie należy do najłatwiejszych. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność przeliczania mocy światła między tradycyjnymi żarówkami a energooszczędnymi LEDami. Poznaj 3 zasady, które ułatwią Ci właściwy wybór:

1. Lumeny mają moc!
O tym, jak dużo światła da LED, mówią lumeny (lm), a nie - jak kiedyś - watty. Im więcej lumenów, tym więcej światła. Chcesz mieć go tyle, ile dawała tradycyjna żarówka o mocy 60W? Wybierz LED o strumieniu świetlnym 806 lumenów. Jeśli producent podaje mniejszą liczbę, zachowaj ostrożność - taki produkt może nie trzymać także innych parametrów. A jeśli potrzebujesz jeszcze więcej światła, wybierz LED o wartości 1521 lumenów (ta wartość jest odpowiednikiem dawnej żarówki 100W).

2. Wybieraj sprawdzonych producentów
Z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że prawie połowa skontrolowanych produktów nie spełnia parametrów deklarowanych na opakowaniach. W przeważającej większości są to LEDy zbudowane z najtańszych komponentów. Jeśli chcesz w pełni skorzystać z zalet technologii LED - wybieraj sprawdzonych producentów, którzy nie oszczędzają na jakości.

3. Gwint - nie daj się wkręcić!
To już  ostatni szczegół, na który warto zwracać uwagę kupując LEDy: gwint. Energooszczędne źródła światła są obecnie dostępne we wszystkich najpopularniejszych wariantach (E27, E24, GU10 i wiele innych), więc na pewno znajdziesz takie, które będzie pasować do Twojej lampy. Wystarczy, że sprawdzisz w domu, jaką konkretnie masz oprawę. Na pocieszenie: nie musisz na długo zapamiętywać tego detalu. Skoro przechodzisz na technologię LED, kolejna wymiana źródła światła czeka Cię dopiero… za 15 lat.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także