PARTNER PORTALU
Jak odpowiednio przechowywać nadmiar żywności?

Jak odpowiednio przechowywać nadmiar żywności?

Autor: Wojciech Napora
15 marz 2020 11:54

Marnowanie żywności czy brak umiejętności odpowiedniego przechowywania produktów spożywczych są często spotykanymi problemami. Ile razy zdarzyło się nam, że nie zdążyliśmy w porę skończyć odstawionej „na później” potrawy, czy też przegapiliśmy przydatność do spożycia warzyw czy owoców? Dlaczego jednak w ogóle żywność staje się niezdatna do spożycia?

Wpływ na to mają czynniki naturalne, a wymienić wśród nich można powietrze wraz z cyrkulującymi w nim drobnoustrojami, światło, temperaturę, wilgoć itp. Ich oddziaływanie sprawia, że w żywności dochodzi do reakcji chemicznych, które prowadzą do zanikania wartości odżywczych, a w końcowym etapie występowania grzybów i pleśni, powodujących psucie się żywności.

Czytaj także: Kuchnia - zadbaj o dobrą segregację śmieci. 

Korzystając z odpowiednich rozwiązań można przedłużyć przydatność żywności do spożycia. Mówimy tu o zachowaniu logistyki w domowej spiżarni, ale również o odpowiednich urządzeniach. Jedną z najlepszych propozycji są systemy próżniowego pakowania żywności. Jak w praktyce działają? Urządzenie mechanicznie usuwa powietrze ze specjalnego pojemnika lub foliowego worka. Dzięki temu potrawy lub poszczególne składniki nie są narażone na działanie bakterii oraz powietrza. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na zamrożenie pakowanych próżniowo produktów, to wydłużymy ich przydatność do spożycia nawet pięciokrotnie. Dzięki systemom próżniowego pakowania żywności możemy znacznie dłużej cieszyć się pełnym smakiem, aromatem i wartościami odżywczymi naszego jedzenia. O ile dłużej? Nawet pięciokrotnie.

Jak odpowiednio przechowywać produkty w spiżarniach?

Tu z pomocą przychodzi wiedza logistyczna. Ważne jest wyposażenie w półki, worki czy beczki. Najwyżej powinny być składowane najrzadziej używane produkty oraz te o dłuższym terminie przydatności do spożycia. W strefie środkowej powinniśmy przechowywać produkty, których używamy najczęściej. Dół powinien być zarezerwowany dla produktów cięższych, w większych opakowaniach lub opakowaniach zbiorczych.

Czytaj także: Zdrowe gotowanie w wersji slow.

Odpowiednie podejście do przechowywania produktów spożywczych sprawi, że będziemy mogli cieszyć się nimi dłużej i znacząco ograniczymy marnotrawstwo żywności. My natomiast będziemy spokojni, że jesteśmy odpowiednio przygotowani na najbardziej kryzysową sytuację związaną z brakiem podstawowych produktów spożywczych w sklepach.

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także