PARTNER PORTALU
Jak zadbać o drewnianą podłogę?

Jak zadbać o drewnianą podłogę?

Autor: Urszula Tatur
27 lis 2017 10:35

Zimowa aura urzeka skrzypiącym pod stopami śniegiem i mroźnymi witrażami na szybach. Niestety ze względu na trudne warunki atmosferyczne wymaga również szczególnego zaangażowania w ochronę zarówno naszego zdrowia, jak i… domu. Na negatywne skutki zimowej „pluchy” narażone są w szczególności drewniane podłogi. Jak zadbać o naturalne nawierzchnie i przygotować je przed srogą zimą, aby nie straciły swojego blasku

1. Ochrona to podstawa

Przed „urokami” zimowej aury chronią nas ciepłe buty oraz sól, piasek i żwir, którymi posypane są chodniki. Niestety to, co zapewnia nam bezpieczeństwo w trakcie spacerów, może poważnie zaszkodzić naszym podłogom. Drewniane nawierzchnie są szczególnie narażone na szkodliwe działanie materiałów ściernych wnoszonych przez nas do domu na podeszwach butów. Niszczą one strukturę drewna i rysują jego powierzchnię. Aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym pakietu czy paneli, należy systematycznie zamiatać, zwłaszcza okolicę drzwi wejściowych. Aby zminimalizować ryzyko wstępowania soli czy żwiru w głąb mieszkania warto i położyć przed drzwiami wejściowymi, ale również tuż za progiem, wysokiej jakości wycieraczki, które będą zbierać drobne zanieczyszczenia i zminimalizują ich kontakt z drewnianą nawierzchnią. To jednak środki doraźne. Odpowiednią ochronę podłogi zapewni jej prawidłowa pielęgnacja… przez cały rok.

2. Czas na impregnację

Dla optymalnej pielęgnacji drewnianej podłogi kluczowy jest odpowiedni dobór preparatu do czyszczenia, który nie tylko usunie brud, ale również zapewni jej ochronę i impregnację. Roztapiający się śnieg wymieszany z solą przyczepiony do podeszwy butów po chwili zmienia się w kałużę. Słona woda wsiąkająca w drewnianą, higroskopijną powierzchnię powoduje jej szybkie niszczenie. Preparaty z linii Sidolux ochrona i połysk po naniesieniu na drewnianą podłogę tworzą ochronną warstwę polimerową, która zapobiega wnikaniu wody w strukturę drewna. Preparat zabezpiecza także przed działaniem czynników atmosferycznych – stanowi doskonałą ochronę przed promieniowaniami UV, przebarwieniami i substancjami szkodliwymi zawartymi w powietrzu.

3. Zwróć uwagę na technikę nabłyszczania

Odpowiednio wybrany płyn do nabłyszczania nie tylko wywołuje efekt miły dla oka, ale również zmniejsza ponowne osadzanie się brudu na podłodze. Przy wyborze produktu warto wybrać środek pod kątem powierzchni, na której zostanie wykorzystany. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie aplikowanie środka. Błędem popełnianym przy zastosowaniu produktu na drewnianej podłodze jest polerowanie powierzchni bezpośrednio po naniesieniu środka. Preparat powinien zostać delikatnie rozprowadzony miękkim mopem. Warto również pamiętać o stosowaniu zmywacza do nowych i nabłyszczonych powierzchni. Gdy systematycznie korzystamy z preparatów zabezpieczających, kolejne warstwy środka są nakładane na siebie. Wskazane jest, aby co trzy zastosowania zmywać uprzednio nałożone warstwy. W tym celu należy skorzystać ze specjalnego zmywacza, takiego jak Cleanlux, który pomoże uzyskać satysfakcjonujący efekt i cieszyć się pięknymi podłogami na dłużej.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także