Kuchnia jak salon. Dużo pięknych zdjęć

Kuchnia jak salon. Dużo pięknych zdjęć

Autor: Urszula Tatur
09 marz 2018 11:58

Podział na kuchnię „reprezentacyjną” i „roboczą” przestał obowiązywać ze względu na styl życia współczesnego człowieka. Częste życie w biegu, wymusiło zmianę w organizacji przestrzeni, w której żyjemy. Jednakże coraz częściej zatrzymujemy się odczuwając konieczność przebywania w bardziej luksusowej i przytulnej przestrzeni.

Niegdyś w luksusowych rezydencjach panował zwyczaj chronienia gości przed nadmiarem zapachów, gwaru oraz nie zawsze przyjemnych widoków podczas przygotowywania posiłków. Standardem był podział na dwie kuchnie – pierwszą – „roboczą”, zazwyczaj ukrytą w podziemiach oraz drugą – „reprezentacyjną”, stanowiącą pięknie urządzoną przestrzeń pokazową. Trend ten pojawia się jeszcze w luksusowych domach-rezydencjach, gdzie duża przestrzeń pozwala na podział na kuchnię „brudną” i „czystą”. W mniejszych domach i mieszkaniach zwykle mamy do czynienia z jedną kuchnią, która musi łączyć obie te funkcje.

Podział na kuchnię „reprezentacyjną” i „roboczą” przestał obowiązywać ze względu na styl życia współczesnego człowieka. Kwestie estetyczne zostały zepchnięte na dalszy tor przez niecierpiącą zwłoki potrzebę większej funkcjonalności kuchni. Częste życie w biegu, wymusiło zmianę w organizacji przestrzeni, w której żyjemy. Jednakże coraz częściej zatrzymujemy się odczuwając konieczność przebywania w bardziej luksusowej i przytulnej przestrzeni.

O ile kuchnia robocza sprzed wieków, jako pomieszczenie bez dostępu dla osób trzecich, miała spełniać jedynie swoją roboczą funkcję i nie potrzebowała zachwycać doborem materiałów i sprzętów, o tyle przy współczesnych rozwiązaniach należy skupić się na połączeniu jej funkcjonalności z estetyką wnętrza. Na szczęście, odpowiadając na potrzeby konsumentów, coraz więcej producentów wyposażenia kuchennego wypuszcza na rynek sprzęty, które nie tylko zachwycają swoją funkcjonalnością, ale również designem na wysokim poziomie.

Bardzo często, aby powiększyć i otworzyć przestrzeń decydujemy się na połączenie kuchni z salonem. Otwierając kuchnię na salon musimy oczywiście pamiętać o zachowaniu spójnego stylu i charakteru obu pomieszczeń. Aranżacja takiej kuchni może być stonowana lub dzięki odpowiednio zastosowanym elementom nabrać bardziej reprezentacyjnego charakteru. Przyjęcie z góry określonej koncepcji wystroju kuchni otwartej z pewnością ułatwi urządzenie całej przestrzeni.

Najbardziej reprezentacyjnym i zachwycającym stylem jest obecnie styl nowoczesnego glamour. Eleganckie połączenie czerni z bielą, kryształowy okap przypominający żyrandol, zdobienia i połysk to elementy tworzące tę manierę. Użycie jasnych, połyskujących materiałów powoduje optyczne powiększenie pomieszczenia. Beże, biele, szarości idealnie współpracują z niewielkimi kubaturami. Charakterystyczne jest również wkomponowanie luster, zwykle frezowanych, które mienią się jak diamenty odbijając spójnie zaaranżowaną przestrzeń kuchni.

A jakie dodatki będą idealne do kuchni reprezentacyjnej? Obecny rynek wyposażenia wnętrz oferuje całą gamę przepięknych i spełniających swoje funkcje zarówno elementów dekoracyjnych, jak i sprzętów i akcesoriów kuchennych. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia projektantów i „kieszeń” inwestorów. Czajniki, ekspresy do kawy, tostery, sztućce, armatura, naczynia – to wszystko jest w dzisiejszym świecie kwintesencją designu samą w sobie. Dekoracją będą również naczynia, w których będziemy podawać gościom kawę, herbatę oraz serwować posiłki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także