
Kuchnia w mieszkaniu. 12 pomysłów na urządzenie
Polacy, na tle innych nacji europejskich, nie mogą pochwalić się zbyt dużym metrażem swoich mieszkań. Dlatego istotne jest, aby dobrze go wykorzystać. Nawet na niedużej przestrzeni może powstać funkcjonalna i jedyna w swoim rodzaju kuchnia.

Trzypokojowe lokum zamieszkane przez singla lub parę, albo czteropokojowe mieszkanie lub dom, w którym żyje rodzina z dzieckiem, to według Eurostatu „za duże mieszkanie” jak na europejskie standardy. Te zaś zakładają, że w każdym mieszkaniu powinien być pokój dzienny plus sypialnia dla każdej osoby lub pary. Jak wyliczono, w Polsce za duże mieszkanie ma tylko jedna osoba na dziewięć (11,3%). To jeden z najniższych odsetków w Europie, gdzie średnia wynosi 34,2%, czyli co trzeci mieszkaniec wspólnoty ma nieruchomość o większej niż standard liczbie pokoi.
Zbyt małą ilość pokoi w mieszkaniach Polacy często rekompensują sobie kosztem kuchni – pomieszczenie pierwotnie przeznaczone na kuchnię przerabia się na dodatkowy pokój, tę zaś tworzy w aneksie salonu. O trudnościach tych doskonale wiedzą producenci mebli kuchennych, którzy w swojej ofercie uwzględniają możliwość optymalnej zabudowy nawet niewielkiej przestrzeni.
Nawet najmniejsza kuchnia, czy to osobna czy w postaci aneksu wygospodarowanego w salonie, może być efektywnie i pomysłowo zagospodarowana. Mała kuchnia nie musi oznaczać rezygnacji z wygodnych szuflad czy pojemnych szafek. Jest kilka ciekawych rozwiązań, które polecamy właścicielom małych kuchni, dzięki którym wiele można zmieścić na powierzchni, na której początkowo chcieli ustawić tylko niezbędny sprzęt AGD i kilka szafek. Zarówno mała, jak i duża kuchnia musi być przede wszystkim dobrze zaplanowana i odpowiadać potrzebom wynikającym ze stylu życia jej użytkowników.