×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia w mieszkaniu. 12 pomysłów na urządzenie

Kuchnia w mieszkaniu. 12 pomysłów na urządzenie

Autor: ut
08 paź 2019 08:22

Polacy, na tle innych nacji europejskich, nie mogą pochwalić się zbyt dużym metrażem swoich mieszkań. Dlatego istotne jest, aby dobrze go wykorzystać. Nawet na niedużej przestrzeni może powstać funkcjonalna i jedyna w swoim rodzaju kuchnia.

Trzypokojowe lokum zamieszkane przez singla lub parę, albo czteropokojowe mieszkanie lub dom, w którym żyje rodzina z dzieckiem, to według Eurostatu „za duże mieszkanie” jak na europejskie standardy. Te zaś zakładają, że w każdym mieszkaniu powinien być pokój dzienny plus sypialnia dla każdej osoby lub pary. Jak wyliczono, w Polsce za duże mieszkanie ma tylko jedna osoba na dziewięć (11,3%). To jeden z najniższych odsetków w Europie, gdzie średnia wynosi 34,2%, czyli co trzeci mieszkaniec wspólnoty ma nieruchomość o większej niż standard liczbie pokoi.

Zbyt małą ilość pokoi w mieszkaniach Polacy często rekompensują sobie kosztem kuchni – pomieszczenie pierwotnie przeznaczone na kuchnię przerabia się na dodatkowy pokój, tę zaś tworzy w aneksie salonu. O trudnościach tych doskonale wiedzą producenci mebli kuchennych, którzy w swojej ofercie uwzględniają możliwość optymalnej zabudowy nawet niewielkiej przestrzeni.

Nawet najmniejsza kuchnia, czy to osobna czy w postaci aneksu wygospodarowanego w salonie, może być efektywnie i pomysłowo zagospodarowana. Mała kuchnia nie musi oznaczać rezygnacji z wygodnych szuflad czy pojemnych szafek. Jest kilka ciekawych rozwiązań, które polecamy właścicielom małych kuchni, dzięki którym wiele można zmieścić na powierzchni, na której początkowo chcieli ustawić tylko niezbędny sprzęt AGD i kilka szafek. Zarówno mała, jak i duża kuchnia musi być przede wszystkim dobrze zaplanowana i odpowiadać potrzebom wynikającym ze stylu życia jej użytkowników.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także