PARTNER PORTALU
Mała kuchnia w bloku. Zobacz 20 zdjęć

Mała kuchnia w bloku. Zobacz 20 zdjęć

Autor: Redakcja
18 kwi 2018 09:45

Jak urządzić kuchnię w bloku radzi nasz ekspert dr Karolina Janczy.

W niewielkiej kuchni najlepiej sprawdzają się meble o jasnych frontach. Jeśli koniecznie marzymy o stylizowanych wnętrzach, meble polubią subtelne, drewniane drzwiczki z przeszkleniami. Zwolennicy nowoczesności, minimalizmu wybiorą jasne połyskliwe powierzchnie, które odbiją światło. Jeśli Twoja kuchnia jest bardzo wąska, zdecyduj się na ciąg szafek po jednej stronie pomieszczenia. Choć bywa tak że nie wystarcza miejsca do pracy, ani przechowywania w przypadku takiej „wagonowej” przestrzeni – wtedy wprowadzamy sporo designerskich trików. Jeżeli ma kształt kwadratu lub prostokąta, pokuś się o ustawienie mebli w literę „L”. Pamiętaj, że aby swobodnie poruszać się po kuchni, pomiędzy ścianą a meblami musi być co najmniej 80cm a powinno 120 cm odległości. Projektanci starannie dbają, aby meble dedykowane niewielkim kuchniom były jak najbardziej praktyczne. W pomieszczeniach o metrażu minimalnym wprowadza się szafki o przesuwanych drzwiczkach lub wygodne modele żaluzjowe. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest również wprowadzenie zabudowy szafek nad blatem do pełnej wysokości pomieszczenia, to nie tylko daje dodatkową przestrzeń do przechowywania, ale buduje nową optykę wnętrza. Nie bójmy się w małej przestrzeni nie typowych wręcz kontrowersyjnych rozwiązań tu musi być wszystko przemyślane i ergonomiczne.

Niektórzy nie uznają przechowywania akcesoriów kuchennych na wierzchu, inni, wręcz przeciwnie, z ochotą je eksponują. Jeśli należysz do pierwszej grupy, zainwestuj w nowoczesne meble wyposażone w kosze, wieszaki i organizery. Stanowią one standardowe rozwiązanie każdej dużej czy małej kuchni, choć w przypadku mniejszej czasem możemy mieć kłopot ze standardowymi rozwiązaniami, wymiarami. Możesz pokusić się o tzw. słupek sięgającą sufitu, w którym, dzięki sprytnym systemom porządkowania przestrzeni, ukryjesz naczynia, garnki, urządzenia AGD i produkty spożywcze. W funkcjonalnej zabudowie swoje miejsce znajdą także lodówka.

Mała, dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której każdy centymetr jest zagospodarowany. Nie ma mowy o pustych kątach czy odstępach pomiędzy meblami. Aby maksymalnie wykorzystać metraż, zainwestuj w szafki ze sprytnym systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Dzięki nim wnętrze mebli uda się wypełnić całkowicie. W niewielkiej wnęce pomiędzy ścianą a szafką, warto zamontować półkę cargo, czyli wysoki, wysuwany model, który z przyjemnością wejdzie w rolę domowej spiżarni. Niektóre warianty mebli wyposażone są także w wysuwane blaty, które można potraktować jako stolik lub dodatkowe miejsce do pracy. Jeżeli wolisz mieć wszystko pod ręką, na ścianie zawieś praktyczne półki. Warto postawić tam kubki, talerzyki czy pojemniki na sypkie produkty. Dzięki takiemu zabiegowi kuchnia nie będzie przytłoczona. Na półkach musi zawsze panować idealny ład! Ale przy takim eksponowaniu należy pamiętać że to ma być praktyczna, ale przemyślana stylizacja. Raczej swego rodzaju scenografia czy ukłon w stronę designerskich detali.

Małe kuchnie najczęściej nie mają wystarczającej przestrzeni na tradycyjny stół. Jeśli marzysz o strefie jadalnianej, zdecyduj się na niewielki stolik pomocniczy lub wygodny ruchomy blat, przytwierdzany do ściany, wysuwany z ciągu mebli kuchennych czy nawet skrywany pod intrygującym obrazem. Sprytny pulpit można rozkładać jedynie na czas posiłków. Krzesła mogą również składane! Co ciekawe, wielu designerów proponuje zawieszenie ich na ścianie, na specjalnych hakach. Za stół może posłużyć również wygodny barek zamontowany na wysokości kuchennych szafek. Jeżeli w Twojej kuchni jest okno, zamień parapet w niebanalny barowy kontuar z widokiem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także