PARTNER PORTALU
Mała kuchnia. Zobacz 20 zdjęć

Mała kuchnia. Zobacz 20 zdjęć

Autor: Urszula Tatur
05 gru 2017 09:01

Mała, ciasna, nieustawna. Jak poradzić sobie z taką kuchnią? Zobaczcie propozycje aranżacji.

Kuchnia jest postrzegana jako serce domu – przygotowuje się w niej posiłki i toczy dyskusje w rodzinnym gronie. Pomieszczenie to musi również pomieścić artykuły spożywcze, sprzęty i różnego rodzaju akcesoria. Niestety nie zawsze do dyspozycji jest duża przestrzeń z wieloma pojemnymi szafkami i skrytkami. Na szczęście kuchnia o małym metrażu też może być funkcjonalna!

Nawet na najmniejsze pomieszczenie znajdzie się sposób, aby uczynić je wygodnym
i ergonomicznym. Istnieje wiele zasad, którymi należy się kierować projektując małą kuchnię. Na pewno warto postawić na jasne meble, które wizualnie powiększają przestrzeń, a także zrezygnować z dużych sprzętów kuchennych. Wielką lodówkę można zamienić na nieco mniejszą, a zlew nie musi mieć koniecznie dwóch komór, bo jedna może okazać się całkowicie wystarczająca. Z kolei jeśli nie gotujemy dużo, wystarczy nam kuchenka dwupalnikowa.

Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, w której każdy centymetr jest wykorzystany. Zagospodarowane są nie tylko wszystkie puste kąty, ale również przestrzenie pomiędzy meblami. W tym celu warto wykorzystać takie rozwiązania, które pomieszczą jak najwięcej potrzebnych przedmiotów.  Doskonałym wyborem mogą tu być szafki cargo z wysuwanymi półkami. Pozwalają nie tylko pomieścić wiele potrzebnych sprzętów kuchennych czy zapasów jedzenia, ale również umożliwiają bardzo wygodny dostęp do tego, co się w nich znajdzie. Z pewnością są doskonałą alternatywą dla zwykłych półek.

Warto też zatroszczyć się o to, aby na wierzchu nie stało zbyt wiele różnych sprzętów, naczyń i bibelotów, gdyż to wprowadza poczucie chaosu i optycznie zmniejsza przestrzeń. Dlatego najlepiej tak zaplanować zabudowę kuchenną, aby jak najwięcej rzeczy znalazło swoje miejsce w szafkach i szufladach.

Mała kuchnia często oznacza również rezygnację ze stołu, przy którym można wygodnie zjeść posiłek. Jednak i na to znajdzie się sposób. Bardzo dobrym pomysłem do wykorzystania na małym metrażu jest stół wysuwany montowany zamiast jednej szuflady. Przyda się on także, gdy potrzebujemy dodatkowego blatu roboczego. Wystarczy jeden ruch i mamy do dyspozycji wygodną jadalnię lub po prostu więcej miejsca do przygotowywania potraw.

Mała kuchnia nie musi więc być dla nas żadnym problemem. Wystarczy tylko dobrze ją zaplanować i wyposażyć, a przygotowywanie w niej codziennych posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także