PARTNER PORTALU
Meblujemy małą kuchnię. Dużo ładnych zdjęć

Meblujemy małą kuchnię. Dużo ładnych zdjęć

Autor: ut
15 cze 2019 11:25

Im mniejsza kuchnia, tym trudniej ją umeblować. Gdy liczy się każdy centymetr, trzeba dokładnie zaplanować każdą szafkę oraz wybór urządzeń AGD. Warto szukać dodatkowej przestrzeni do wykorzystania, np. przy suficie.

Meblowanie małej kuchni najlepiej zacząć od określenia potrzeb mieszkańców. Dla jednych ważne jest, by mieć dużo miejsca do przechowywania w szafkach. Inni wolą przestronne blaty. Są też osoby, które nie chcą mieć nic na widoku, a inne wolą eksponować ulubione przedmioty na otwartych półkach.
Kolejny etap to zrobienie listy urządzeń AGD. Do małych kuchni warto wybierać urządzenia do zabudowy typu 2w1, czyli np. piekarnik z funkcją mikrofali, zamiast osobnych piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Inne rozwiązanie to AGD kompaktowe, o zmniejszonych wymiarach (np. piekarniki). Dzięki temu można mieć dodatkową szafkę lub szufladę.

CZYTAJ TEŻ: Modna i funkcjonalna kuchnia

Zaletą AGD do zabudowy jest też możliwość mieszczenia go na wygodnej wysokości – to ważne zwłaszcza dla osób starszych, by nie musiały się schylać. Wyżej można zabudować np. lodówkę, zmywarkę czy piekarnik. Pod nimi zaś umieszcza się szuflady lub carga.

Wybierając szafki warto pamiętać, że ich standardowe szerokości to 45, 60 i 90 cm. Często dostępne są inne wymiary, np. 15 cm, co pozwala maksymalnie wykorzystać miejsce. Gdy domownicy są wysocy, można się zdecydować na wyższe szafki dolne, czyli 90 cm zamiast standardowych 85 cm. Różnica 5 cm często przekłada się na większą pojemność szafek.

Do wykorzystania w małych kuchniach jest także przestrzeń – często niedoceniana – powyżej blatu roboczego. Szafki górne można wykonać aż do sufitu (w 2 lub 3 rzędach). Oczywiście w najwyższych szafkach przechowuje się rzadko używane rzeczy, niekoniecznie kuchenne (np. sprzęt sportowy).

Pomiędzy blatem a szafkami górnymi zaś warto zaplanować relingi lub płytkie szafki zamykane przesuwnymi drzwiczkami.

W bardzo małych pomieszczeniach bardzo często brakuje miejsca na stolik. Na pewno nie utrudni przechodzenia, jeśli będzie chowany w zabudowie kuchennej.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także