PARTNER PORTALU
Nowoczesna kuchnia z wyspą. 15 pięknych wnętrz

Nowoczesna kuchnia z wyspą. 15 pięknych wnętrz

Autor: Urszula Tatur
17 gru 2017 09:03

Kuchnia z wyspą to nie tylko efekt wizualny to także styl życia. Doskonale sprawdzi się u osób, które lubią rodzinne gotowanie oraz eksperymenty kulinarne w gronie przyjaciół. Wtedy twórczy nieład w kuchni zrekompensuje nam radość z kulinarnych przygód. Jednak osoby pedantyczne mogą mieć z tym problem. Dlatego projektując kuchnię z wyspą warto przeanalizować sposób i styl gotowania oraz upodobania domowników.

W archipelagu wysp kuchennych

Wyspa kuchenna to nic innego jak dodatkowa powierzchnia robocza blatu, a często i miejsca na sprzęty kuchenne, szuflady lub półki zabudowane w meblu usytuowanym przed linią przyściennej zabudowy. Aby wygodnie korzystać zarówno ze sprzętów jak i szafek lub szuflad w zabudowie kuchennej i na wyspie konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości miedzy nimi. Stąd kuchnia z wyspą wymaga więcej miejsca. Jeśli pod wyspą znajdują się otwierane szafki i sprzęty to konieczne jest zachowanie co najmniej 90 cm, a najlepiej 120 cm odległości między wyspą a zabudową przyścienną.

Wyspa jako dodatkowy blat roboczy wraz z miejscem do spożywania posiłków, to dobre rozwiązanie, gdy nie chcemy nad nią pochłaniacza zapachów lub nie ma możliwości podciągnięcia kanału wentylacyjnego do komina. Pamiętajmy jednak o zainstalowaniu kilku gniazdek elektrycznych - najlepiej z boku lub na samym blacie, by można było swobodnie użytkować mikser, blender itp.

Centrum kulinarne

Wyspa z płyta grzewczą, zlewem i okapem to rozwiązanie przeniesione z kuchni restauracyjnych, które pozwala na pracę wielu osób w kuchni. Ma wiele zalet, gdyż osoba gotująca nie jest odwrócona tyłem i może ze wszystkich stron kontrolować proces gotowania. Taką wyspę trzeba uzbroić w instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz wentylację. Utrudnione lub czasem niemożliwe jest doprowadzenie gazu do wyspy, gdyż normy nakazują by instalacja gazowa była niezabudowana. Jeśli decydujemy na w pełni wyposażoną wyspę w kuchni łączonej z salonem, to musimy pogodzić się z tym że odgłosy prac oraz urządzeń kuchennych mogą zakłócać odpoczynek, oglądanie telewizji lub słuchanie muzyki w salonie.

Praktyczny barek

Wyspa jako miejsce do serwowania posiłków to najbardziej zachowawcze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla kuchennych pedantów. Często stosowane w celu funkcjonalnego i optycznego wydzielenia części kuchennej od salonu. Jeśli od strony salonu podniesiemy wysokość blatu wyspy do 110-150 cm zachowując szerokość 35- 40 cm, dostawimy kilka hokerów, możemy stworzyć ciekawą przestrzeń barową. Warto ją podkreślić obniżając miejscowo sufit lub podkreślając linię baru dekoracyjnym oświetleniem. Za podwyższonym blatem barowym pozostanie funkcjonalny blat roboczy, nie widoczny od strony salonu, który może służyć do wykańczania lub serwowania potraw. Na takim blacie warto jest umieścić niewielki dodatkowy zlew przydatny do płukania warzyw lub owoców przy wykańczaniu i dekorowaniu potraw.

Tekst przygotowała: Arch. Małgorzata Mataniak - Pakuła

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także