×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nowoczesne stoły do jadalni loft

Nowoczesne stoły do jadalni loft

Autor: ut
16 wrz 2019 19:30

Stół to mebel absolutnie wyjątkowy. Choć codziennie wykorzystujemy go do wielu praktycznych czynności, ma jednak w sobie coś z sacrum. Być może decyduje o tym jego głęboka, wieloraka symbolika zarówno w sferze społecznej, jak i religijnej.

Przez lata wokół stołu narosło wiele zwyczajów, zasad, skojarzeń, a nawet przesądów, choć na przykład przekonanie, iż na stole nie należy kłaść butów, to raczej nie przesąd, a chęć uniknięcia profanacji tego niezwykłego miejsca, na którym tradycyjnie kładziemy chleb. Nie ulega wątpliwości, że stół to serce domu, miejsce wspólnych posiłków, spotkań, ważnych rozmów, które jednoczy, łączy, scala. Zapraszając kogoś do stołu na ważną rozmowę, jednocześnie sygnalizujemy mu dobrą wolę i chęć osiągnięcia porozumienia. Jeżeli proponujemy gościowi miejsce przy stole, który jest też symbolem gościnności, może on spodziewać się, że zostanie podjęty tym, co w domu najlepsze. Przez dosyć długi okres, kiedy większość z nas mieszkała w ciasnych mieszkaniach w blokach, stoły ze względu na gabaryty w ogóle nie były obecne w naszych domach. Zastąpiły je mniejsze i niższe ławy lub ławostoły. W momencie zmiany standardów mieszkaniowych okazało się, że to właśnie stół był tym sprzętem, którego najbardziej nam brakowało i nowe, większe mieszkania często aranżujemy w sposób zapewniający realizację priorytetu, jakim jest duży stół.

Miejscem, które na pewno pozwoli spełnić to marzenie, jest wnętrze w stylu loftowym, gdyż jednym z jego podstawowych wyznaczników jest duża, otwarta przestrzeń z umownie wydzielonymi strefami, często łącząca w sobie funkcje salonu, jadalni i miejsca do pracy. Moda na lofty, czyli dawne budynki przemysłowe przystosowane do celów mieszkaniowych, przyszła do nas z Europy Zachodniej i USA, gdzie początkowo artyści adaptowali opuszczone fabryki na swoje pracownie, wykorzystując ich atuty czyli duże, dobrze oświetlone przestrzenie i niską cenę. Z czasem liczba dających się zaadaptować pomieszczeń spadła, natomiast trend pozostał. Stąd deweloperzy zaczęli wznosić nowe budynki, a nawet całe osiedla inspirowane tym stylem, ale nowoczesne. Stół w industrialnym wnętrzu musi być duży, solidny, na metalowej podstawie korespondującej z innymi metalowymi elementami wyposażenia. Dobrze, jeżeli gabarytami i designem przypomina dawne fabryczne wyposażenie służące do produkcji lub projektowania.

W ofercie marki Mebin znajdziemy dwa wzory stołów do loftów: stół MOKA osadzony jest na metalowej podstawie w kształcie dwóch trapezów, a PRIME – klepsydr z poziomą poprzeczką pośrodku. Blat o szerokości 75 centymetrów dostępny jest w długości 160 lub 180 centymetrów. Model z dokładanym wsadem umożliwia wydłużenie go na ponad dwa i pół metra! Obydwa wzory dostępne są opcjonalnie z blatem z litego drewna dębowego lub w naturalnej dębowej okleinie. Blaty oferowane są aż w siedmiu wariantach kolorystycznych: dąb burgundzki, kasztan, dąb naturalny, rustikal, dąb naturalny lager, orzech antyczny i dąb notte. Wszystkie są pięknie usłojone i wyłącznie matowe, co pozwala osiągnąć pożądane dla stylu wrażenie mebla z historią. Stabilne, solidne, trwałe stoły – zależnie od potrzeby – pozwolą ugościć liczną grupę rodziny lub przyjaciół, porozmawiać w gronie najbliższych, mogą też stać się miejscem pracy, a dla najmłodszych – torem wyścigowym lub podstawą do nawet największych gier planszowych lub puzzli.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także