×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Oświetlenie LED do kuchni. 10 pomysłów na światło nad blatem

Oświetlenie LED do kuchni. 10 pomysłów na światło nad blatem

Autor: Urszula Tatur
20 lis 2017 08:15
Aktualizacja: 20 lis 2017 08:48

Taśmy LED z pewnością docenią osoby, które w aranżacji mieszkania cenią sobie połączenie stylu i funkcjonalności. Ten rodzaj oświetlenia pozwala uzyskać różnorodne efekty i umożliwia eksperymentowanie z designem. Jednocześnie jest niezwykle praktyczny, prosty w montażu i daje możliwość wysoce energooszczędnego oświetlenia kuchni.

W kuchni nie tylko gotujemy, ale też przygotowujemy potrawy, wykonujemy szereg prac precyzyjnych oraz przechowujemy liczne akcesoria i produkty. Musi być funkcjonalna, a zarazem pasować do często połączonego z nią salonu.

Starsze kuchnie kojarzymy głównie z jedną, dużą, uczepioną u sufitu lampą. To przykład oświetlenia ogólnego, które nadal pojawia się w tej przestrzeni, ale nie jest wystarczające w nowoczesnej kuchni. W przeciwieństwie do tego stosowanego w przestrzeni roboczej charakteryzuje się niższą jasnością. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w przypadku blatu, okolic zlewozmywaka czy kuchenki, które wymagają dokładnego doświetlenia.

Światło, w zależności od tego jaką ma barwę, może wprowadzać intymny, spokojny nastrój, jak i umożliwiać lepsze skupienie się na pracach precyzyjnych, dzięki nieskazitelnej wręcz bieli. Czym jest barwa światła? – Najprościej mówiąc to określenie koloru źródła światła białego. Mierzona w Kelwinach (K) wartość, pozwala nam sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało światło emitowane przez żarówkę. Przy wyższej temperaturze barwowej wydaje się chłodniejsze, przy niższej cieplejsze – tłumaczy Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia LED w firmie Häfele.

Biel „ciepła” (temperatura barwowa do 3400 K) zapewnia nastrojowość, znakomicie sprawdza się jako oświetlenie aneksu, gdy chcemy się wyciszyć. Z kolei światło białe o temperaturze barwowej między 3400 i 5700 K to odmiana „zimna”, świetna przy krojeniu, przyrządzaniu, gotowaniu, czyli tam, gdzie czeka nas praca. Wszystko, co powyżej 5700 K to już tzw. białe światło dzienne”, które sprawdza się jako oświetlenie dekoracyjne

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także