PARTNER PORTALU
Przepis z przesłaniem: zjedz różowy obiad!

Przepis z przesłaniem: zjedz różowy obiad!

Autor: Urszula Tatur
22 paź 2021 15:20

Każdy sposób jest dobry, by przypomnieć bliskiej osobie jak ważne są badania profilaktyczne. Zwłaszcza w przypadku raka piersi, którego wczesne wykrycie to ogromna szansa na wyleczenie. Dlatego też w październiku, który od ponad 30 lat przybiera odcienie różu i staje się miesiącem świadomości profilaktyki nowotworu piersi, choć jeden obiad w Twoim domu niech będzie różowy! Niech zachęci bliską Ci kobietę, by zbadała się – jeśli nie dla siebie, to dla Ciebie!

Taka też idea przyświeca marce Thermomix®, która z okazji różowego października zorganizowała w tym roku akcję pod hasłem #zbadajsiedlamnie! Punktem wyjścia jest tu codzienność kobiet – mam, babć, córek, żon, partnerek, przyjaciółek, zajętych domem, pracą, rodziną, dbających o wszystkich wokół... tylko nie o siebie. Skoro więc nie masz czasu, by badać się dla siebie #zbadajsiedlamnie! Zbadaj się, bo mi na Tobie zależy, bo Cię kocham, bo nie chcę żebyś zachorowała, bo… Powodów jest mnóstwo!
Jednym z elementów akcji jest publikacja na platformie Cookidoo® wyjątkowej kolekcji różowych przepisów, które w sposób symboliczny mają przypominać o profilaktyce i samobadaniu. Wśród nich znalazł się przepis na makaron z pesto z buraka – idealny, różowy obiad dla najbliższych!


Makaron z pesto z buraka
(TM6, TM5)

 

SKŁADNIKI
1500 g wody
45 g oliwy z oliwek
1½ łyżeczki soli
2 łyżki migdałów, w płatkach
1 cytryna, ekologiczna
320 g makaronu pełnoziarnistego, typu spaghetti lub 320 g makaronu orkiszowego, typu spaghetti
250-280 g czerwonego buraka (ok. 1 średnia szt.), pokrojonego na kawałki
30 g orzechów włoskich, łuskanych
1 ząbek czosnku
10 g płatków drożdżowych, nieaktywnych
4-5 liści bazylii, świeżych
liście bazylii, świeże, do dekoracji Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®

1. Do naczynia miksującego wlać wodę, dodać 5 g oliwy i 1 łyżeczkę soli, gotować 10 min/100°C/obr. 1. W tym czasie na kuchence, na suchej patelni uprażyć migdały na złotobrązowy kolor, odstawić. Z cytryny zetrzeć skórkę bez białych błonek, z ½ owocu wycisnąć sok, odstawić.

2. Przez otwór w pokrywie naczynia miksującego dodać makaron, nie zakładać miarki, gotować zgodnie z czasem podanym na opakowaniu/100°C/ /obr. 1. Makaron odcedzić przez dolną część przystawki Varoma, przełożyć do dużej miski, przykryć, odstawić w ciepłe miejsce.

3. Do naczynia miksującego włożyć burak, orzechy i czosnek, zmiksować 15 s/obr. 8. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.

4. Dodać pozostałe 40 g oliwy, połowę skórki otartej z cytryny, sok z cytryny, płatki drożdżowe, bazylię i pozostałe ½ łyżeczki soli, zmiksować 15 s/obr. 8. Pesto z buraka przełożyć do miski z makaronem, wymieszać kopystką. Makaron z pesto z buraka podawać bezpośrednio po przygotowaniu, posypany migdałami w płatkach, pozostałą skórką otartą z cytryny i liśćmi bazylii.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®

1. Na kuchence, na suchej patelni uprażyć migdały na złotobrązowy kolor, odstawić. Z cytryny zetrzeć skórkę bez białych błonek, z ½ owocu wycisnąć sok, odstawić.

2. Makaron ugotować zgodnie z czasem podanym na opakowaniu w osolonej wodzie z dodatkiem 5 g oliwy. Odcedzić i odstawić w ciepłe miejsce.

3. Buraka, orzechy i czosnek, zmiksować w blenderze

4. Dodać pozostałe 40 g oliwy, połowę skórki otartej z cytryny, sok z cytryny, płatki drożdżowe, bazylię i pozostałe ½ łyżeczki soli, zmiksować na wysokich obrotach. Pesto z buraka przełożyć do miski z makaronem, wymieszać. Makaron z pesto z buraka podawać bezpośrednio po przygotowaniu, posypany migdałami w płatkach, pozostałą skórką otartą z cytryny i liśćmi bazylii.

WSKAZÓWKA
• Płatki drożdżowe nieaktywne nadają potrawie delikatnie serowy smak. Dostarczają organizmowi wszystkich dziewięciu niezbędnych aminokwasów, są doskonałym źródłem witamin z grupy B (niekiedy są wzbogacane także witaminą B12). Płatki drożdżowe nieaktywne można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub w sklepach internetowych.
WARIANT
• W wersji niewegańskiej, płatki drożdżowe można zastąpić startym parmezanem. Gotowe danie można również podać posypane pokruszonym serem feta lub z łyżką sera ricotta.

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także