PARTNER PORTALU
Szkło nad blatem. 15 pomysłów na urządzenie

Szkło nad blatem. 15 pomysłów na urządzenie

Autor: ut
22 cze 2019 08:54

Ściana nad blatem roboczym powinna być odpowiednio zabezpieczona przed zabrudzeniami. Zamiast tradycyjnych płytek - z trudnymi do czyszczenia fugami - można wybrać szkło w różnych wariantach. Jest trwałe i eleganckie.

Strefa przygotowywania posiłków, gotowania oraz mycia naczyń to miejsca wystawione na ciągłe działanie temperatury, wody i zabrudzeń. Dlatego ściana nad blatami wymaga więc specjalnego zabezpieczenia.

Różne rozwiązania
Ściana nad blatem powinna też, jako miejsce, które przyciąga wzrok, być estetyczna. Do wyboru jest wiele opcji:
* Hartowane szkło bezbarwne – pod nim można przykleić laminowaną tapetę. To rozwiązanie zarówno dekoracyjne, jak i bardzo praktyczne. Wzór tapety nie ulega wtedy zniszczeniu. Pod przezroczystą szklaną taflą ścianę można pomalować również na dowolny kolor, a gdy się znudzi, szkło można zdjąć i dowolnie go zmienić.
* Hartowane szkło lakierowane – z jednej strony jest pokryte lakierem, można je zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL (tysiące odcieni do wyboru).
* Hartowane szkło z nadrukiem - do zamówienia u szklarza lub dobrania z gotowej oferty producentów mebli (zazwyczaj do danej kolekcji szafek oferowanych jest kilka wariantów szkła). Wzorów jest mnóstwo – od motywów kawiarnianych, poprzez warzywa i owoce, a na miejskich panoramach kończąc. Nadruk na szkle dopasujemy pod kolor mebli, blatów lub styl aranżacji. Można wykorzystać własnoręcznie zrobioną fotografię lub kupić ją w banku zdjęć.
* Szkło laminowane – podklejone folią przezroczystą lub z nadrukiem; jeśli szkło się rozbije, tafla nie rozpada się, pozostając na folii.
* Szklane płytki i mozaika – drobne kwadraty lub wieloboki ze szkła można układać np. jako dekor pomiędzy zwykłe płytki.

Jak montować?
Istotnym przy urządzaniu kuchni jest także rodzaj montażu szkła nad blatem. Tafle najlepiej jest montować po konsultacji z fachowcem, który doradzi, jaki dokładnie wymiar szkła jest potrzebny. Warto też pamiętać o uszczelnieniu krawędzi stykających się ze ścianą silikonem lub akrylem. Uniemożliwi to przedostawanie się brudu pod szklaną taflę.
Do wyboru są różne sposoby montażu. Szkło można przymocować na:
* Klej – gdy nie chcemy, by były widoczne jakiekolwiek elementy mocowania.
* Listwy – dostępne są gotowe zestawy: szklane szyby z listwami montażowymi (na dolną i górną krawędź) oraz specjalnymi klipsami. Pomiędzy zamontowane szyny wsuwa się szklaną taflę (potrzebny jest wtedy swobodny dostęp do ściany z jednej strony).
*Śruby - wybierając ten sposób, trzeba pamiętać, by zlecić wykonanie otworów, które będą pasowały do wielkości śrub. Elementy montujące można potem zasłonić specjalnymi nakładkami z metalu.
*Dystanse – pozwalają zachować nawet kilkucentymetrową odległość od ściany. Gdy między szkłem hartowanym a ścianą mamy odstęp, przestrzeń można wypełnić np. piaskiem z muszelkami, kamykami, czy zamontować w niej lampki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także