PARTNER PORTALU
Urządzamy kuchnię w stylu klasycznym. 20 pięknych zdjęć

Urządzamy kuchnię w stylu klasycznym. 20 pięknych zdjęć

Autor: ut
27 cze 2019 11:06

Kuchnia klasyczna to sposób na ponadczasową aranżację. Jak ją urządzić radzi arch. Anna Koszela.

Decydując się na kuchnię klasyczną należy mieć świadomość, że będzie ona dobrze komponować się tylko z klasycznym wystrojem całego wnętrza. W przypadku aranżacji eklektycznych o wiele lepiej sprawdzi się kuchnia nowoczesna. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na wystrój stylowy warto zastanowić się, jakie elementy przesądzają o udanym efekcie końcowym.

Bez wątpienia kluczowe znaczenie mają fronty kuchenne, które w kuchni klasycznej wykonane są zazwyczaj z naturalnego drewna lub płyty MDF imitującej typowy front o ramowej konstrukcji. Drewno może być bejcowane w kolorystyce jasnej, wybranej przez klienta, ale tak aby był widoczny jego naturalny rysunek lub pokryte w pełni kryjącym lakierem. Drzwiczki od szafek i przody szuflad są delikatnie frezowane, dzięki czemu kuchnia swoim wyglądem nawiązuje do mebli klasycystycznych.

Niezwykle ważnym elementem kuchni klasycznej są okucia i uchwyty. Przeważnie patynowane, stylizowane na stare, które mają nadać kuchni eleganckiego charakteru. Alternatywą dla uchwytów metalowych mogą być gustowne gałki ceramiczne, które dodadzą zabudowie kuchennej lekkości i sprawią, że będzie bardziej przytulna.

Wybór klasycznej stylistyki kuchni determinuje również wygląd kuchennego AGD. Znane marki decydują się na całe linie produktów spójnych designem z takim charakterem wnętrz kuchennych. W poszukiwaniu artykułów gospodarstwa domowego w stylu retro warto przyjrzeć się ofercie popularnych Marek: Smeg, Ardo, Ariston, czy Gorenje. Na rynku znajdziemy również luksusowe produkty specjalizujące się wyłącznie w stylowych piecach i kuchenkach, jak KitchenAid, Lacanche, Aga, La Cornue, Restart czy Stoves. Zwolennicy płyt grzewczych będą bardzo rozczarowani. Tutaj obowiązkowo gotujemy na prawdziwym ogniu (czyli na popularnym gazie), a piekarnik znajduje się bezpośrednio pod palnikami.

Przy aranżacji kuchni klasycznej nie możemy zapomnieć również o przemyślanym doborze dodatków i dekoracji. Będą one miały niebagatelny wpływ na końcowy efekt. Pojemniki na makarony i przyprawy, zegar ścienny itp. – wszystko to może być stylistycznie dopasowane do całości.

Na koniec ważna uwaga - na klasyczny wystrój nie powinni decydować się raczej właściciele małych kuchni. Aby tego typu aranżacja wyglądała reprezentacyjnie potrzebne jest duża przestrzeń, najlepiej dobrze oświetlona. W przeciwnym razie ryzykujemy, że klasyczna zabudowa kuchenna będzie sprawiała wrażenie ciężkiej i przytłaczającej.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także