PARTNER PORTALU
Zadbaj o dobry klimat już w domu

Zadbaj o dobry klimat już w domu

Autor: ut
24 kwi 2019 12:38

Jak zadbać o środowisko? Co można zrobić, aby zatrzymać zmiany klimatu i kto powinien się tym zająć? Ile to kosztuje czasu, energii i pieniędzy? Wokół tematu zrównoważonego życia wciąż wiele jest znaków zapytania. Odpowiedzi pomaga znaleźć IKEA, proponując sprytne produkty i konkretne rozwiązania, które umożliwiają wprowadzenie małych, prostych zmian w naszym codziennym życiu. Marka pokazuje, że dobry klimat zaczyna się w domu, bo choć brzmi to jak banał, by zmieniać świat, trzeba zacząć od siebie.

Zmiany zachodzące w środowisku naturalnym sprawiają, że jeszcze większej wartości nabierają codzienne wybory nas wszystkich. Często wydaje nam się jednak, że działania na rzecz klimatu wymagają olbrzymiego nakładu pracy i pieniędzy, a odpowiedzialność jest poza nami – powinny się nimi zająć rządy, odpowiednie organizacje czy inne instytucje. To przekonanie chce odczarować IKEA, pokazując, jak wiele mogą sprawić codzienne, drobne zmiany, zwłaszcza jeśli wszyscy działamy razem.

Rozwiązania marki dotyczą szeroko pojętego życia w stylu eko, ruchu zero waste i zdrowego (dla nas
i planety) żywienia. Może się też okazać, niczym bezwiedni ekolodzy, już teraz na co dzień nieświadomie podejmujemy dobre dla klimatu kroki! I warto to docenić!
Punktem wyjścia powinna być świadomość, jak ważne jest korzystanie z zasobów Ziemi
w ramach jej możliwości i na tej podstawie prowadzenie bardziej zrównoważonego życia. Wsparciem oraz dużym ułatwieniem mogą być przyjazne dla klimatu produkty IKEA. Pomogą one m.in. oszczędzić wodę. Baterie z serii PILKÅN czy ÄLMAREN to nie tylko wspaniałe wykończenie umywalek, ale i mniejsze zużycie wody oraz oszczędność energii elektrycznej niezbędnej do ogrzania wody. Słowem-kluczem jest perlator, będący prawdziwym synonimem wyrażenia „oszczędność wody”! Wszystkie baterie IKEA wyposażone są w perlator z napowietrzaczem, który obniża zużycie wody aż do 40% bez zauważalnej różnicy w ciśnieniu wody. To wspaniałe rozwiązanie dla domowego budżetu
i planety!
A gdybyśmy mogli zapewnić sobie komfortowy, spokojny sen, jednocześnie dbając o środowisko? Zaciemniające rolety HOPPVALS pozwalają obniżyć koszty ogrzewania, gdyż powietrze wewnątrz struktury plastra miodu tworzy efektywną warstwę izolacyjną. To najtańszy sposób regulacji temperatury, bez konieczności zużywania dodatkowej energii. Innym sposobem na oszczędzanie energii jest zainwestowanie w oświetlenie LED – przykładowo, żarówka LED z serii RYET zużywa aż do 85% mniej energii, a jej żywotność jest 10 razy dłuższa od zwykłych żarówek.
Również nasza dieta, czyli to, co spożywamy na co dzień, ma istotny wpływ na zmiany klimatu i degradację światowych zasobów naturalnych. Wyeliminowanie produktów odzwierzęcych z diety może zmniejszyć ślad węglowy każdego z nas nawet o 70%! Nie trzeba jednak przeprowadzać kuchennej rewolucji, wystarczy np. wykluczyć mięso z jadłospisu w jeden wybrany dzień tygodnia – nieobeznanym jeszcze z kuchnią roślinną z pomocą przyjdą wegańskie klopsiki czy hot dog IKEA. W kuchni idealnie sprawdzą się także woreczki wielokrotnego użytku z bioplastiku ISTAD oraz pojemniki na żywność z serii IKEA 365+, pozwalające znacznie zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia. To temat szczególnie ważny w Polsce, gdyż jak podaje Federacja Polskich Banków Żywności, w naszym kraju marnuje się co roku około 9 mln ton żywności - to więcej niż wynosi średnia unijna. Każdemu miłośnikowi gotowania przyda się także pojemnik wykonany ze szkła żaroodpornego z serii IKEA 365+. Posłuży jako naczynie do piekarnika czy serwowania potraw, ale i… przechowania na później przysmaków sporządzonych na wyjątkowo energooszczędnej przenośnej płycie indukcyjnej TILLREDA. Domowników możemy zaskoczyć ziołami z domowej uprawy – w IKEA dostępny jest zestaw do uprawy roślin w systemie hydroponicznym. Warto dodać, że taka domowa uprawa świetnie nawilża powietrze.
By jeszcze lepiej zadbać o środowisko, warto zaopatrzyć się w butelkę na wodę wielokrotnego użytku z serii IKEA 365+. Rocznie zużywamy kilkaset miliardów plastikowych butelek, a przeciętna osoba pije średnio 102 litry wody butelkowanej rocznie!
Istotną częścią zrównoważonego życia jest także właściwa segregacja odpadów, dzięki czemu mogą być one następnie przekazane do recyklingu i ponownie wykorzystane. Sprytne i różnorodne rozwiązania IKEA, jak kosze z serii VARIERA czy FILUR, sprawiają, że jest to proste i wygodne.
Tym, którzy czują się jeszcze nieco niepewnie i nie wiedzą, co mogliby zrobić, aby być bardziej przyjaznym środowisku, z pomocą przyjdzie nowa aplikacja marki IKEA Better Living, do pobrania na iOS i Android. Podpowiada ona proste, codzienne czynności, które wspierają prowadzenie zrównoważonego życia w domu, takie jak wyłączanie monitora, branie krótszego prysznica czy naturalne suszenie prania. Lista obejmuje w sumie ponad 70 aktywności - do każdej dołączona jest informacja o korzyściach, jakie przynosi dla środowiska i naszego portfela. Aplikacja pozwala obserwować efekty swoich działań
i współzawodniczyć z innymi o osiągnięcie najlepszego rezultatu. Ponadto na stronie IKEA.pl/dlaplanety można znaleźć e-book, stworzony wspólnie z pracownikami IKEA, który stanowi kompleksowy poradnik pokazujący, co warto zmienić w swoim życiu, by metodą małych kroczków zadbać o naszą planetę. Gotowi do walki o lepszą przyszłość?

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także