×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Aneks kuchenny: piękne zdjęcia z polskich domów

Aneks kuchenny: piękne zdjęcia z polskich domów

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
Dodano: 25 wrz 2019 09:06
Zaktualizowano: 26 wrz 2019 09:47

Jak zaplanować aneks kuchenny? O czym warto pamiętać, na co zwrócić uwagę? Radzi i podpowiada architekt Małgorzata Mataniak-Pakuła.

Aneks to pomieszczenie przylegające do większego albo wydzielona część pomieszczenia o innym przeznaczeniu” (Słownik języka polskiego). Definicja aneksu kuchennego znalazła się także w obowiazujacym od 1 stycznia 2018 r. znowelizowanym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 3.26).

Stanowi on że jest to część pomieszczenia mieszkalnego służącą do przygotowywania posiłków. Pojawienie się takiego zapisu w rozporządzeniu jest odpowiedzią na rozwiązania stosowane we współczesnym budownictwie wielorodzinnym, gdzie kuchnia jest lokalizowana jako część pokoju dziennego. Równocześnie wprowadzono zmiany dookreślające projektowanie pomieszczeń z aneksami kuchennymi. Między innymi nakazuje się by aneksy kuchenne miały bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym. Wyjątkiem od tej zasady są mieszkania jednopokojowe, gdzie „dopuszcza się pomieszczenie kuchenne bez okien lub wnękę kuchenną połączoną z przedpokojem”, pod warunkiem zastosowania wentylacji grawitacyjnej – w przypadku kuchni elektrycznej, lub mechanicznej wywiewnej – w przypadku kuchni gazowej, a także aneksu kuchennego połączonego z pokojem, pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji i kuchni elektrycznej lub indukcyjnej.

W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się stosowanie aneksu kuchennego w pokoju przeznaczonym na pobyt dzienny, ale tu także warunkiem koniecznym jest sprawna wentylacja. Zastosowanie w aneksie kuchennym wyciągu kuchennego, który ma być podłączony do komina wymaga odrębnego przewodu kominowego. Jeśli więc nie ma dwóch osobnych wejść kominowych osobno dla wyciągu kuchennego i osobno dla wentylacji pomieszczenia kuchennego trzeba zastosować pochłaniacz. Te regulacje są bardzo istotne zarówno dla projektantów, jak i dla inwestorów.

Aneks aneksowi nierówny

Obecnie pojęcie aneksu kuchennego często stosowane jest wymiennie jako część kuchenna w salon. Jednak bywa i tak, że aneks kuchenny trzeba wyodrębnić w jednopokojowej kawalerce. Prawo pozwala by w tych najmniejszych mieszkaniach aneksy kuchenne lokalizować w przedpokoju. Jest to czasem jedyne możliwe rozwiązanie funkcjonalne, gdzie w jednym pomieszczeniu muszą się zmieścić wszystkie funkcje mieszkania, w tym spanie. Najlepiej jest wtedy wyodrębnić taki aneks we wnęce tak jak zabudowuje się szafy przesuwne, by chociaż optycznie zamknąć tą część ściankami meblowymi lub ze stałymi. Do takiej kuchni należy dobrać kompaktowe wyposażenie składające się z jednokomorowego małego zlewu, dwu punktowej płyty grzewczej oraz małego blatu. Dopełnieniem wyposażenia może być lodówka niekoniecznie zintegrowana z zabudową. Wolnostojące lodówki w intensywnych lub pastelowych kolorach z linii retro, które posiada w swojej ofercie Amica oraz większość firm z branży agd będą stanowić ciekawy element dekoracyjny pokoju.

Piękne kompaktowe kuchnie dedykowane małym aneksom kuchennym wykonuje w dwóch modelach Fly i Free polska firma stolarska Cztery deski. Free to kompaktowa kuchnia wolnostojąca, wyposażona w lodówkę, płytę grzewczą i zlew z baterią. Łatwa do podłączenia, w dowolnej chwili może stanąć w nowym miejscu. Sprawdzi się zarówno w mieszkaniach typu studio jak i w małych biurach. Koncepcja jednego mebla, który spełnia funkcję całej kuchni została stworzona także z myślą osobach, które często zmieniają miejsce zamieszkania. Fly to wisząca kuchnia modułowa, którą można na każdym etapie rozbudowywać. Do zestawu kuchennego dedykowany jest stół z serii 100% Love. Kompaktowe kuchnie składające się z obudowanego szafką zlewozmywaka z płytą grzejną i chłodziarką, jak np. Pyramis MK 100x60, lub 120x60, Franke KKN 411-1000 . Ciekawe moduły do mini kuchni ma również Ikea.

Aneks kuchenny w pokoju dziennym nie wymaga najczęściej tak ograniczonych powierzchniowo i ekstremalnych rozwiązań. Natomiast konieczne są odpowiednie zabiegi projektowe, by obie strefy jak najmniej ze sobą kolidowały funkcjonalnie, a wręcz uzupełniały się.

Tekst: architekt Małgorzata Mataniak-Pakuła, właścicielka pracowni projektowej Architektura i Wnętrza Profilart, www.metamorfozy-wnetrz.com.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także