Aneks kuchenny. Sposób na małe mieszkanie

Aneks kuchenny. Sposób na małe mieszkanie

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
15 maj 2009 09:47

Niekiedy idealna kuchnia to taka, która niby jest, ale tak jakby jej nie było. Ten projekt przekonuje, że obecność kuchennego wnętrza i jego atrybutów można zamaskować na wiele sposobów.

To pierwsze wspólne mieszkanie młodego, lubiącego aktywne życie małżeństwa. Na liście ich priorytetowych zajęć gotowanie zajmuje jedno z ostatnich miejsc. W mieszkaniu więc częściej unosi się aromat świeżo parzonej kawy niż zapach dogotowującego się obiadu. Kuchnia, o jakiej marzyli, miała spełniać podstawowe funkcje i - przede wszystkim - nie narzucać się swoją obecnością.

Aneks kuchenny

Rzeczywiście, z perspektywy salonu kuchenna zabudowa wygląda niczym elegancka, nowoczesna meblościanka. Ten efekt osiągnięto dzięki nadaniu frontom szafek, blatowi roboczemu oraz ścianie nad nim jednolitej, ciemnobrązowej barwy, odpowiadającej kolorystyce mebli w części wypoczynkowej mieszkania.

I choć szafki są wykonane z drewna wenge (zmodyfikowane przez architekta meble firmy Stolmar), a blat i ściana z laminowanej płyty, dla laika ta różnica jest właściwie nieuchwytna. Na tym ciemnym tle trudno wyodrębnić kuchenne atrybuty - taflę płyty ceramicznej czy niemal niewidocznego „wygnanego do kąta” zlewozmywaka. Wrażenia nieobecności kuchni w tym mieszkaniu nie zakłóca nawet okap - zastosowano jego wysuwaną, szafkową wersję.

W kolorze wenge

Aby nieco rozjaśnić i urozmaicić powierzchnię frontowej zabudowy dolna część wiszących szafek została wypełniona na przemian matowym i mlecznym szkłem. Dodatkowo, podświetlone od wewnątrz, tworzą oryginalną dekorację. Dominację ciemnych barw przełamuje również złocisty tynk, którym pokryty został fragment ściany po lewej stronie. Jego pojawienie się tuż przy zlewozmywaku było możliwe tylko dlatego, że w związku z zakładanym trybem życia właścicieli nie będzie narażony na zabrudzenie. Dopełnieniem tej ściany są ciemne fronty wysokiej szafy, której kubatura mieści się już w... garderobie.

W kolorze egzotycznego wenge jest również komplet jadalniany – prosty stół oraz krzesła z wysokimi oparciami i jasnymi tapicerowanymi siedziskami. Ustawiony między przestrzeniami kuchni i salonu jest ich funkcjonalnym i stylistycznym łącznikiem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także