
Bardzo mała jadalnia. 15 pomysłów na urządzenie
Jadalnia to miejsce szczególne w każdym domu. Jak zaaranżować ją na bardzo malej przestrzeni? Zobaczcie propozycje architektów i projektantów wnętrz.

O roli jadalni w naszym codziennym życiu przekonaliśmy się w ostatnim czasie, gdy musieliśmy zostać w domu, a nasze ulubione bary i restauracje po prostu zamknięto. Dlatego jadalnia to "must have" w urządzaniu każdego wnętrza. Nawet te najmniejsze nie może być pozbawione miejsca do spożywania posiłków.
Zobacz także: Meble do kuchni - 15 świetnych kolekcji, które sprawdzą się w bloku
Jak urządzić jadalnię w małym, często nieustawnym mieszkaniu? Jest na to klika prostych sposobów. Przede wszystkim wybierzmy mały stół. W niedużych wnętrzach najlepiej sprawdzają się modele okrągłe i kwadratowe. Na rynku odnajdziemy też małe gabarytowo stoły prostokątne, które także wpasować w ciasną przestrzeń. Decydując się na nieduży stół warto wybrać model rozkładany, który sprawdzi się, gdy spodziewamy się gości.Należy przy tym pamiętać, że stoły na postumencie dają więcej miejsca do odstawienia krzeseł. Te z kolei możemy zestawiać dowolnie. W małym wnętrzu nie należy jednak przesadzać z ich liczbą i zakupić tyle miejsc siedzących, ilu jest domowników.
Czytaj też: Bardzo mały salon w bloku. 12 pomysłów na urządzenie
Równie ważny co kształt i rozmiar stołu, jest wybór miejsca, w którym on stanie. W małych wnętrzach stół trzeba niejako "wcisnąć" w aranżację. Dobrym miejscem będzie tu przestrzeń między kuchnią a salonem, pod oknem przy wejściu na balkon, czy też blisko strefy wejścia. Gdy mamy taką możliwość, dosuńmy stół do ściany. Wszystko jednak zależy od ustawienia mebli salonie. Trzeba jednak pamiętać, że optymalnym rozwiązaniem jest zapewnienie ciągu komunikacyjnego między kuchnią a jadalnią.
Więcej inspiracji: Stylowa jadalnia - najlepsze pomysły na urządzenie!
Stół to nie jedyna opcja, by stworzyć miejsce do spożywania posiłków na niewielkiej przestrzeni. Możemy zdecydować się także na nieduży barek, np. zintegrowany z zabudową kuchenną. Będzie on naturalnym przedłużeniem mebli kuchennych, zapewniając przy tym dodatkowy blat roboczy w kuchni. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwoli optycznie oddzielić kuchnię od salonu, a osobie przygotowującej posiłek zapewni stały kontakt z resztą mieszkańców. Dzięki czemu gotowanie stanie się o wiele przyjemniejsze.