×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Bardzo mała kuchnia w bloku. Gotowy projekt

Bardzo mała kuchnia w bloku. Gotowy projekt

Autor: Urszula Tatur
04 maj 2018 09:13

Matowa czerń, stara cegła z Malborka, duże ilości dębowego drewna i oświetlenie na wyeksponowanych oplotach – te elementy złożyły się na aranżację niezwykle klimatycznej kuchni w warszawskim mieszkaniu.

Właściciele mieszkania to młodzi ludzie o zdecydowanych osobowościach. Mieli jasno sprecyzowane oczekiwania względem swojego nowego lokum: chcieli, aby panował w nim styl industrialny i czerń. Pani domu dodatkowo pragnęła, aby w kuchni znalazł się schowek na wina. Realizację swoich marzeń powierzyli Karolinie Karwowskiej z pracowni Deer Design.

Nowoczesna kuchnia w formie aneksu kuchennego stanowi część otwartej przestrzeni dziennej. Tworzą ją zabudowa meblowa na jedną ścianę oraz wyspa, pełniąca również rolę upragnionego schowka na wina. Mebel zaprojektowała w całości Karolina Karwowska, która nie ukrywa że był on dla niej sporym wyzwaniem. Kuchnia nie jest duża, toczyła się tutaj zatem walka nie tylko o centymetry, ale wręcz milimetry. Żeby te butelki mieściły się w tych otworach, żeby mieściły się w tym słupku ...– relacjonuje architekt. Efektem końcowym jest jednak praktyczny mebel oferujący nie tylko miejsce na 12 butelek ulubionego trunku właścicielki, ale również otwarte półki na książki bądź kuchenne akcesoria oraz pojemne szuflady.

Naturalnym przedłużeniem wyspy jest jadalnia w postaci niewielkiego stołu na pięć osób, który również zaprojektowała autorka koncepcji wnętrza. Zarówno jadalniany stół jak wyspę i dolny rząd kuchennych szafek wieńczą dębowe blaty w jasnym wybarwieniu. Ich obecność ociepla wizualnie wystrój wnętrza, w którym króluje czerń meblowych frontów, ścianki oddzielającej kuchnię od przedpokoju i sprzętów AGD. Zarówno właścicielom, jak i Karolinie Karwowskiej zależało na tym, aby drewno było we wnętrzu widoczne. Budżet stwarzał jednak pewne ograniczenia, co zaowocowało zastosowaniem przez architekt – jak sama to ujmuje – pewnego „myku”. Blaty w kuchni są sztucznie pogrubiane. Bazowa grubość to 3 centymetry, a wydaje nam się, że jest to 8 centymetrów – zdradza zastosowaną sztuczkę autorka projektu. Obok drewna przytulności wnętrzu dodaje również autentyczna stara cegła pochodząca z Malborka położona na ścianie nad blatem. Jej czerwone wybarwienie tworzy ciepły klimat, a chropowata faktura i swoiste wrażenie niedokończenia ściany potęgują industrialny charakter wnętrza.

Spektakularnym elementem aranżacji wnętrza, który wprowadza do niego odrobinę nowoczesnego szaleństwa, wyznacza umownie przestrzeń kuchni, a także był największym wyzwaniem dla wykonawcy jest posadzka w strefie między wyspą a zabudową ścienną. Podłogę pokrywają tutaj romboidalne płytki o różnych kolorach i fakturach, tworzące heksagony. Po obejrzeniu rysunku wykonawca powiedział, że w ogóle tego nie czyta i nie da rady. Przyjechałam na miejsce, rozłożyłam wszystkie płytki, podczas gdy glazurnik układał je płytka po płytce – wspomina architekt. Musiałam przekonywać inwestorów do tego pomysłu. Rozkładaliśmy je w pracowni kilkukrotnie. Klienci byli jednak bardzo zadowoleni z efektu końcowego – konkluduje autorka projektu.

PROJEKT: arch. Karolina Karwowska
Deer Design Pracownia Architektury Wnętrz


TEKST: ANNA SOŁOMIEWICZ
ZDJĘCIA: MICHAŁ MŁYNARCZYK. STYLIZACJA: KAROLINA KARWOWSKA

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także