×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ciepła i przytulna kuchnia otwarta na salon. Zobacz gotowy projekt

Ciepła i przytulna kuchnia otwarta na salon. Zobacz gotowy projekt

Autor: ut
01 gru 2019 11:46

Lubiąca gotować miłośniczka zdrowego odżywiania, a jednocześnie aktywna współczesna kobieta potrzebowała kuchni na miarę swoich pasji i potrzeb. Dla niej architekt stworzyła przytulne, przyjazne wnętrze wyposażone we wszystko, co niezbędne do podejmowania kulinarnych wyzwań.

Inwestorkom, mamie i córce, urządzającym to mieszkanie zależało przede wszystkim na przytulnym wnętrzu, odzwierciedlającym ich potrzeby bardziej niż konkretny styl, tendencję czy modę. Właścicielka to bowiem młoda, aktywna kobieta, która studiuje i dużo podróżuje – od swojego domu oczekiwała przede wszystkim odpoczynku, wyciszenia i relaksu. Przytulny klimat we wnętrzu udało się zbudować poprzez zastosowanie naturalnych materiałów w postaci kamienia, drewnianego forniru, dębowej podłogi, a także tekstyliów. Myślę, że niemożliwe jest uzyskanie przyjaznego efektu bez zastosowania tkaniny we wnętrzu – wyjaśnia autorka projektu. Dekoracje okienne, poduchy, dywany udomawiają przestrzeń, sprawiają, że staje się nasza – dodaje. Widać to doskonale również w aranżacji samej kuchni, której podłogę zdobi tkany kolorowy dywan, a wzdłuż okien swobodnie opadają miękkie zasłony.

Kuchnia wraz z salonem i usytuowaną wzdłuż umownej granicy pomiędzy nimi jadalnią stanowi centrum domowego życia, a sama strefa przygotowywania posiłków jest najważniejszym punktem mieszkania. Kuchnia była właściwie najważniejsza. Od niej zaczęły się rozmowy na temat tego wnętrza, to był priorytet – mówi Agnieszka Morawiec. Właścicielka jest wyśmienitą znawczynią i miłośniczką zdrowego odżywiania. Potrzebowała dobrze przygotowanej przestrzeni do realizowania swojej pasji – relacjonuje architekt. W kuchni zaplanowano zatem pojemne szafki z dużą ilością miejsca do przechowywania i wygodnymi szufladami, które – cytując autorkę projektu – znalazły się wszędzie, gdzie było to możliwe.

Piekarnik i lodówkę umieszczono w poprowadzonej pod sam sufit wysokiej zabudowie, a długi, czarny granitowy blat skrywa płytę kuchenną oraz podwieszany zlewozmywak. Równie dyskretnie w aranżację pomieszczenia został wkomponowany okap kuchenny, który zamontowany w podwieszanym suficie jest niezauważalny na pierwszy rzut oka. Okazała wyspa kuchenna oferuje dodatkową powierzchnię roboczą. Jest również miejscem spotkań towarzyskich i łącznikiem pomiędzy kuchnią a jadalnią i salonem.

Oprócz wspomnianych wcześniej tkanin i dębowego forniru, przytulny klimat w pomieszczeniu budują także przeszklone witryny szafek kuchennych, które nadają wnętrzu lekko klasycyzującej maniery. Wisienką na torcie i jednocześnie detalem dodającym aranżacyjnego „pazura” są czarne elementy wystroju harmonizujące z kuchennym blatem: listwy dzielące okazałe lustro w holu niczym okienne szprosy, uchwyty meblowe, a także efektowna mozaika wieńcząca ścianę nad blatem.

PROJEKT WNĘTRZA: AGNIESZKA MORAWIEC

TEKST: ANNA SOŁOMIEWICZ
ZDJĘCIA: MARTA BEHLING, PION POZIOM FOTOGRAFIA WNĘTRZ

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także