×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Czarna kuchnia: inspiracje, zdjęcia i wskazówki architektki wnętrz

Czarna kuchnia: inspiracje, zdjęcia i wskazówki architektki wnętrz

Autor: Justyna Łotowska
02 marz 2023 10:07

Czarna kuchnia to bardzo mocny trend na 2023 rok. Czy czarne meble kuchenne  to dobry pomysł? Kiedy takie rozwiązanie się nie sprawdzi? Co warto wiedzieć o czarnych kuchniach? Pytamy o to architektkę wnętrz Karolinę Janczy z pracowni Janczy Studio. Mam też mnóstwo inspiracji i zdjęć!

Czarny to mocny, intensywny i odważny kolor, ale też trudny. Dlatego czerń nie jest bardzo często używana w wystroju wnętrz, szczególnie jako kolor dominujący w przestrzeni.

Jednak w naszej pracowni nie boimy się stosować w projektach szarości, grafitów i głębokiej czerni, dlatego chętnie sięgamy po te barwy, jeśli również inwestorzy stawiają na te kolory.

Pomysł na czarną kuchnię. Projekt wnętrza Ony-X Studio. Zdjęcia Yassen Hristov
Pomysł na czarną kuchnię. Projekt wnętrza Ony-X Studio. Zdjęcia Yassen Hristov

Czarna kuchnia - wady i zalety

Choć powszechnie kolor ten kojarzony jest z wizerunkiem architekta, to jednak czerń cały czas jest barwą ryzykowną, która zmniejsza optycznie przestrzeń.

Nie znaczy to jednak, że projekt czarnej kuchni, czy też łazienki nie ma szans powodzenia. Jest wręcz odwrotnie. Ciemne kolory świetnie sprawdzają się do podkreślania minimalistycznych form czy stylizowanych wnętrz z mocnymi akcentami.

Przez wiele lat w projektach dominowały białe kuchnie we wszystkich możliwych wariantach. Na szczęście coś się w nas zmieniło i pojawiła się spora grupa wielbicieli odważnych i mocnych akcentów kolorystycznych, szczególnie ceniących sobie czerń i grafit. I to najlepiej w towarzystwie nowoczesnych form, prostych rozwiązań, często zintegrowanych z designem AGD.

Pamiętajmy, że to właśnie kolor czarny zawsze wprowadza do przestrzeni elegancję i swego rodzaju tajemniczość.

Czarna kuchnia. Projekt: Janczy Studio. Fot. Bartek Barczyk
Czarna kuchnia. Projekt: Janczy Studio. Fot. Bartek Barczyk

Jak urządzić czarną kuchnię? Z jakimi kolorami łączyć?

W obecnych trendach dotyczących aranżacji wnętrz czarna kuchnia to niewyczerpane źródło inspiracji. Dużą rolę odgrywa tu jednak kontekst przestrzeni i zestawienie czerni z kontrastującym kolorem.

Do idealnie dobranych duetów możemy zaliczyć połączenie czarnych frontów z blatami z drewna lub zastosowanie ciemnych kolorów wyposażenia w białej przestrzeni.

Połączenie drewna z czarnymi frontami sprawdza się w prostokreślnych, nowoczesnych formach, ale coraz częściej stosowane jest również w meblach retro.

Pomysł na czarną kuchnię. Fot. mat. prasowe Black Red White
Pomysł na czarną kuchnię. Fot. mat. prasowe Black Red White

W czarnej kuchni szczególnie liczy się funkcjonalność

Projektowanie kuchni w czerni czy graficie to dla projektanta pole do popisu jego wyobraźni i możliwość uzyskania spektakularnego efektu. Pamiętajmy, że kuchnia to wnętrze oparte nie tylko na stylu, elegancji czy pięknie, ale głównie na funkcjonalności.

Współczesna technologia stosowana na frontach meblowych daje szansę na komfortowe użytkowanie matowych czy błyszczących frontów, na których nie pozostają ślady. Dodatkowo głębia czarnego koloru daje wrażenie szlachetności i elegancji materiału, niespotykanego w jaśniejszych barwach. Czarne kolekcje AGD stają się w tym zestawieniu wręcz niewidoczne lub skrojone tylko do tej przestrzeni. Automatycznie wyglądają na kosztowne i nowoczesne.

Pomysł na czarną kuchnię. Projekt i zdjęcia KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
Pomysł na czarną kuchnię. Projekt i zdjęcia KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

W czarnej kuchni koniecznie zwróć uwagę na oświetlenie

Decydując się na czarną kuchnię, warto zadbać o wielowymiarowe oświetlenie. Czerń nie odbija światła tak dobrze, jak inne jasne barwy. W czarnej kuchni trzeba więc pomyśleć o umiejscowieniu źródeł światła oraz barwie i formach projektowanego oświetlenia.

Pamiętajmy, że czarny kolor dobrze komponuje się z barwami spokojnymi i bazowymi jako dominanta. Łączenie go z równie intensywną barwą to nierzadko projektowa katastrofa…Choć tu muszę przyznać, że zawsze są wyjątki dające szanse najmniej spodziewanym rozwiązaniom. Czarny kolor szczególnie sprawdza się w założeniach wnętrz kuchennych typu loftowego. To tu czerń podkreśla industrialne rozwiązania.

Pomysł na czarną kuchnię. Projekt Dorota Pilor. Fot. Radosław Sobik
Pomysł na czarną kuchnię. Projekt Dorota Pilor. Fot. Radosław Sobik

Każde rozwiązanie ma jednak swoje plusy i minusy, i zdecydowanie do tych drugich w przypadku ciemnych mebli należą bardziej widoczne zabrudzenia, dlatego rekomendowane jest zwykłe mycie całych powierzchni.

Wybór czerni jako koloru dominującego w aranżacji wnętrza to przepis na naprawdę ciekawe efekty wykończenia. Stosując taką kolorystykę, trzeba być jednak ostrożnym, by oryginalny, nowoczesny projekt nie przytłoczył wnętrza. Czasami efekt może wyjść inny niż oczekiwaliśmy i zamiast eleganckiej i ciekawej przestrzeni otrzymamy małe i duszne wnętrze.

W mojej ocenie czarna kuchnia ma więcej plusów niż minusów, ale zawsze powinno się ją planować z profesjonalistą, by nie popełnić zbyt wielu błędów i znaleźć odpowiednie rozwiązania. 

Pomysł na czarną kuchnię. Projekt Joanna Kubieniec, Katarzyna Długosz, pracownia Kubieniec + Długosz. Zdjęcia Anna Pietras
Pomysł na czarną kuchnię. Projekt Joanna Kubieniec, Katarzyna Długosz, pracownia Kubieniec + Długosz. Zdjęcia Anna Pietras

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także