PARTNER PORTALU
Czarno-białe zdjęcia. Patent na ciekawą aranżację jadalni i kuchni

Czarno-białe zdjęcia. Patent na ciekawą aranżację jadalni i kuchni

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 cze 2009 13:17

W pełnym kolorów współczesnym świecie czarno-białe zdjęcia zwracają na siebie szczególną uwagę. Pozwalają wydobyć niuanse form, grę światłocieni, wyrazistość konturu. To mieszkanie ma w sobie elegancję i głębię czarno-białej fotografii. Opowiada o nim architekt, Julita Chrząstek.

Czy projektując to wnętrze nie bała się Pani, że utrzymane w jednolitej, czarno-białej tonacji mieszkanie będzie wiało chłodem?

Nie. Proszę zauważyć, że biel nie jest tu sterylna. To raczej kość słoniowa, delikatne écru, czyli biel złamana cieplejszym odcieniem. Poza tym, oprócz czerni dopełnia ją jeszcze brązowy, naturalny kolor drewna tekowego. „Przytulność” nie była zresztą priorytetem. Wnętrza, z maksymalnie ukrytą kuchnią, miały być przestrzenne, czyste – także pod względem jedności stylistycznej.

Zamaskowała Pani obecność kuchni w bardzo oryginalny sposób...

Dziękuję. Mnie też się podoba (śmiech). W ofercie włoskiej firmy Bisazza znalazłam mozaikę w postaci biało-czarnego portretu posągu, nawiązującego stylistyką do pełnych spokoju rzeźb Igora Mitoraja, którego twórczość bardzo cenię. Pomyślałam, że można ją wykorzystać jako parawan. Został on zainstalowany na prowadnicach, dzięki czemu jednym ruchem ręki zasłania się część kuchni.

Zależało mi, aby kuchnia, będąc wnętrzem zintegrowanym z przestrzenią salonu i jadalni, nie wprowadzała do niej prozaicznego dysonansu. Po zasunięciu parawanu jedynym śladem kuchennej obecności pozostaje wyspa. Wykonana z lakierowanego na wysoki połysk MDF-u, przykryta blatem z czarnego granitu i zaakcentowana wysoką wylewką baterii marki Axor, doskonale wpisuje się w stylistykę mieszkania.

Czy można jakoś określić ten styl? Czy nawiązuje Pani do jakiejś konkretnej estetyki?

Nie. Chciałam w tym projekcie dać wyraz zamiłowaniu właścicieli do pięknych, niepowtarzalnych przedmiotów, do sztuki. Na ok. 70 m2 powierzchni mamy właściwie niewielką galerię: są duże, biało-czarne fotografie artysty Piotra Dłubaka, przy oknie widać oryginalną, ceramiczną rzeźbę Michała Puszczyńskiego.

To mieszkanie – z założenia – miało mieć lekko artystowski, a nawet – nie bójmy się tego słowa – snobistyczny smaczek. Tu naprawdę czasem rozprawia się o sztuce przy lampce wina. Jeśli miałabym wskazać jakieś źródło inspiracji, to chyba... fotografie.

Czarno-białe zdjęcia pozwalają uniknąć niepotrzebnych słów, a jednocześnie osiągnąć większą wyrazistość. Tak jakbyśmy przedzierali się gdzieś głębiej, do sedna sprawy, przez maskującą warstwę kolorów. Te kolory nas w żaden sposób nie rozpraszają i możemy się skupić na formie, detalach, grze świateł. Uff, wiem, że zabrzmiało to dość górnolotnie, ale takie właśnie jest to mieszkanie: rozpisane precyzyjnie na kilka materiałów i formę czworokąta.

Czarne i białe szkło, kamień, połyskujący MDF zostały „pocięte” na różnego rodzaju prostokąty, które układają się w wyrazistą, nowoczesną kompozycję. Ważną rolę odgrywają w niej duże, sięgające sufitu okna w grafitowych ramach z roletami i zasłonami (nie mogło być inaczej) z naturalnych materiałów.

Domyślam się, że meble zostały wykonane na zamówienie?

Tak, zrobiła je zaprzyjaźniona firma Poldar. Zależało nam na tym, żeby schować wszystkie kuchenne akcesoria, stąd fronty szafek wykonane z lakierowanego MDF-u. Warto zwrócić uwagę na zlicowane z frontami uchwyty, idealnie dopasowane do całości. Niektóre szuflady mają elektryczne wspomaganie i wysuwają się całkowicie po lekkim naciśnięciu frontu. 

Zatem mieszkanie nowoczesne w każdym calu?

W każdym calu i detalu, owszem (śmiech).

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także