PARTNER PORTALU
Czerwone meble w kuchni: pomysł na nowoczesną aranżację wnętrza

Czerwone meble w kuchni: pomysł na nowoczesną aranżację wnętrza

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Wystarczy stworzyć czerwieni odpowiednią oprawę, by z agresywnego koloru stała się wyrazistym, acz nienatarczywym akcentem. W przypadku tego domu stanowi idealne dopełnienie brązów, czerni i bieli. Zresztą spotykają się tu ze sobą nie tylko różne barwy, ale i przestrzenie.

Głównym założeniem projektu całego skrzydła jednorodzinnego domu, obejmującego hol, salon, kuchnię i aneks jadalniany, wydaje się osiągnięcie stanu idealnej komunikacji. Dotyczy to nie tylko układu przestrzennego, ale też korespondujących ze sobą kolorów, faktur, materiałów, a nawet gry świateł, zaangażowanych w kreowanie jednorodnego stylistycznie, lecz bynajmniej niemonotonnego obrazu wnętrza.

Już po kilku krokach od drzwi wejściowych zanurzamy się w klimacie domu o niezwykłej atmosferze, który nie epatuje ekstrawagancją, ale na pewno może zaskoczyć.

Dyskretnie podzielone

Choć płynnie i bez przeszkód przechodzimy z holu aż do krańców salonu, po drodze mijając kuchenną wyspę, poszczególne strefy pozostają dyskretnie osłonięte i nie narzucają się sobie. 

Kuchnia jest więc doskonale widoczna z perspektywy salonowej kanapy, ale też nieco umyka wzrokowi, schowana za dwoma efektownymi filarami. Pierwszy pojawił się tu z konieczności, jako niezbędny element nośny po wyburzeniu ścian, drugi dołączył już z czysto estetycznych względów.

Jak widać, dobry architekt potrafi wyjść obronną ręką z każdej konstrukcyjnej niedogodności i przekształcić ją w atut. Także stół jadalniany został oddzielony od kuchni niewielkim fragmentem ściany.

Bez nudy

Element, który niewątpliwie wyróżnia ten dom, to dobór kolorów. Całość jest nasycona różnymi odcieniami brązu, nie ma to jednak nic wspólnego z nudną, beżową klasyką. Fronty większości szafek wykonano z przyjaznego oku, ciepłego drewna wenge. 

Silny akcent

Świadomym nawiązaniem do jego naturalnej, ciemnobrązowej tonacji jest wykończenie jednego z filarów i fragmentu ściany nad stołem jadalnianym – dekoracyjny, brunatny tynk przypomina spękaną ziemię.

Pewna surowość i wiązana z naturą prostota to cechy, które można przypisać także innym użytym tworzywom, takim jak skóra czy granit. Na ich tle silnym akcentem staje się zamknięta w regularne, geometryczne formy intensywna czerwień. Z czerwonej, lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF wykonano wysoką, sięgającą sufitu zabudowę, gdzie ukryty został „najcięższy” sprzęt kuchenny, oraz szafkę wiszącą.

Czerwień przecina też obraz wnętrza za sprawą trzech lamp włoskiej firmy Itre w salonie, powtórzonych nad stołem jadalnianym w kontrastowej, białej postaci.

Właśnie światło nadaje ostateczny szlif przestrzeni i przesądza o klimacie tych wnętrz – w zależności od potrzeb można kreować jego mniej lub bardziej nasycone obszary. Zapalone nad kuchnią halogeny inicjują wielkie gotowanie, a ograniczone do stref półcieni, sączące się z wnęk i ścian przebłyski, dopełnione czerwoną poświatą, są sygnałem, że czas na intymną kolację.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także