PARTNER PORTALU
Jadalnia jak salonik z dawnych lat

Jadalnia jak salonik z dawnych lat

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
04 lut 2014 05:21

Stare przedmioty natchnione są magią minionych czasów. Wraz z wątkami zaczerpniętymi z inspirujących podróży po pięknej Toskanii budują klimat tej stylowej kuchni z jadalnią. Sprawiły, że postało wnętrze o bogatej duszy.

Projektantka postawiła na południowe klimaty, kolory ziemi i delikatną surowość materiałów, by pomieszczenie było przytulne, a jednocześnie bliskie naturze. Stąd zabudowa projektowana na wzór włoskich mebli, z barwionego na ciemny brąz jesionu, zestawiona z jasnym blatem oraz trawertynową mozaiką ścienną (prod. Dune). Idealnie zgrała się z nimi gresowa podłoga wyłożona płytkami firmy Plaza w piaskowych tonacjach beżu i oryginalnym rysunku.

Wysoka zabudowa kuchenna

Strefę kuchni podzielono na dwie części. Pierwszą z nich są blaty robocze z ciągiem szuflad i szafek dolnych. Druga, to wysoka zabudowa ze sprzętami, dużą przestrzenią użytkową i wnęką na zlew. Taki podział zastosowano, by ukryć strefę zmywania i część kuchennych atrybutów.

Są niemal niewidoczne od strony jadalni. Tutaj wzrok skupia się na innych elementach. Okrągły stół otoczony krzesłami, elegancka witryna na szkło pochodząca z 1930 r. i bieliźniarka z końca XIX w., pełniąca funkcję szafki-spiżarni, wykonana w formie maniery secesyjnej.

Antyki i starocia w nowoczesnym wnętrzu

Zapomniane na chwilę, wybrane spośród wielu innych cennych staroci, teraz na nowo i dumnie zdobią czyjeś wnętrze. Wtórują im liczne pamiątki po babci, chętnie eksponowane przez właścicielkę.

Do najciekawszych należą elementy porcelany pochodzącej z najsłynniejszych na świecie manufaktur, głównie z przełomu XIX i XX wieku: Hutschenreuther Selb, Royal Tudor, Villeroy&Boch. Do tego piękne rękodzieła, przedmioty, w które artysta wkłada talent, serce i duszę: wiklinowe kosze, ozdobne elementy kute i żeliwne oraz ręcznie malowana ramka do zdjęcia na sztaludze.

Żyrandol bardzo reprezentacyjny

Kunsztownego blasku dodaje temu wszystkiemu reprezentacyjny żyrandol wiszący nad stołem jadalnianym. Mniejsza lampa – nad blatem roboczym w kuchni – to stylistyczne nawiązanie nie stanowiące dlań konkurencji, obiekt kolejnego z charakterystycznych dla tego wnętrza polowań i... materiał na zupełnie nową, pasjonującą historię...

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także